Աշոտ Ղուլյանն արձագանքել է «տարածք՝ խաղաղության դիմաց» թեզին
Բազմիցս նշել եմ և այսօր էլ շարունակում եմ պնդել. տարածք՝ խաղաղության դիմաց, տարածք՝ կարգավիճակի դիմաց կամ տարածք՝ միջազգային երաշխիքների դիմաց սկզբունքներն անընդունելի են։ Այս մասին «Ֆեսբուքում» սոցիալական ցանցում գրառում է արել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։
Ստորև ներկայացնում ենք ամբողջական տեքստը.
«Խորհրդարանի ղեկավարի պաշտոնում իմ գործունեության ընթացքում չի եղել մի դեպք, երբ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում երբևէ Արցախի իշխանությունների հետ խոսեն պարտադրանքի լեզվով:
Հետևաբար ինձ համար անհասկանալի են փաստերի բոլոր այն խեղաթյուրումները, որոնք այս օրերին հանրային հարթակ են նետվում 2020թ. Արցախում սպասվող ընտրությունների ֆոնին:
Ինչ վերաբերում է 2016թ. հուլիսին Ստեփանակերտում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Արցախի քաղաքական ուժերի պատասխանատուների հանդիպմանը, ապա որպես դրա մասնակից՝ կցանկանայի անդրադառնալ մի կարևոր հանգամանքի:
Թե ինչ է քննարկվել ՀՀ նախկին նախագահի հետ և որոնք էին հետևանքները, կարծում եմ՝ ակնառու է. դրանից հետո ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ թե՛ պաշտոնական Երևանի, և թե՛ Ստեփանակերտի դիրքորոշումներն ավելի են կոշտացել:
Բազմիցս նշել եմ և այսօր էլ շարունակում եմ պնդել. տարածք՝ խաղաղության դիմաց, տարածք՝ կարգավիճակի դիմաց կամ տարածք՝ միջազգային երաշխիքների դիմաց սկզբունքներն անընդունելի են: Դավադրության տեսություն զարգացնելու փոխարեն խորհուրդ եմ տալիս շահագրգիռ անձանց մտածել հայկական կողմերի դիրքերն ամրապնդելու մասին»,– ասվում է գրառման մեջ:

Принципы территории в обмен на мир, территории в обмен на статус – неприемлемы: спикер парламента Арцаха
Принципы территории в обмен на мир, территории в обмен на статус или территории в обмен на международные гарантии – неприемлемы. Как передает News.am, об этом на своей странице Facebook написал спикер парламента Республики Арцах Ашот Гулян.
"В ходе моего пребывания на посту спикера парламента не было ни одного случая, когда в контексте урегулирования азербайджано-карабахского конфликта с властями Арцаха говорили бы на языке ультиматума.
Следовательно, мне непонятны искажения фактов, которые вбрасываются в общество на фоне предстоящих в 2020 году выборов в Арцахе.
Что касается встречи президента Армении Сержа Саргсяна с представителями политических сил Арцаха в июле 2016 года в Степанакерте, то я - как участник этой встречи - хотел бы коснуться важного обстоятельства.
Что обсуждал бывший президент Армении и каковы были последствия, думаю очевидно: после этого позиция как официального Еревана, так и официального Степанакерта по урегулированию конфликта стала более жесткой.
Я неоднократно говорил, и сегодня продолжаю настаивать: принципы "территории в обмен на мир, территории в обмен на статус или территории в обмен на международные гарантии" – неприемлемы. Вместо того, чтобы развивать теории заговоров, советую заинтересованным людям думать об укреплении позиций армянских сторон", - отметил он.
Напомним, что ранее бывший министр обороны Арцаха Самвел Бабаян заявил, что Серж Саргсян  в ходе вышеуказанной встречи принуждал власти Арцаха к уступкам и не встретил противостояния.