Աշոտ Ղուլյանն արձագանքել է «տարածք՝ խաղաղության դիմաց» թեզին
Բազմիցս նշել եմ և այսօր էլ շարունակում եմ պնդել. տարածք՝ խաղաղության դիմաց, տարածք՝ կարգավիճակի դիմաց կամ տարածք՝ միջազգային երաշխիքների դիմաց սկզբունքներն անընդունելի են։ Այս մասին «Ֆեսբուքում» սոցիալական ցանցում գրառում է արել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։
Ստորև ներկայացնում ենք ամբողջական տեքստը.
«Խորհրդարանի ղեկավարի պաշտոնում իմ գործունեության ընթացքում չի եղել մի դեպք, երբ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում երբևէ Արցախի իշխանությունների հետ խոսեն պարտադրանքի լեզվով:
Հետևաբար ինձ համար անհասկանալի են փաստերի բոլոր այն խեղաթյուրումները, որոնք այս օրերին հանրային հարթակ են նետվում 2020թ. Արցախում սպասվող ընտրությունների ֆոնին:
Ինչ վերաբերում է 2016թ. հուլիսին Ստեփանակերտում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Արցախի քաղաքական ուժերի պատասխանատուների հանդիպմանը, ապա որպես դրա մասնակից՝ կցանկանայի անդրադառնալ մի կարևոր հանգամանքի:
Թե ինչ է քննարկվել ՀՀ նախկին նախագահի հետ և որոնք էին հետևանքները, կարծում եմ՝ ակնառու է. դրանից հետո ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ թե՛ պաշտոնական Երևանի, և թե՛ Ստեփանակերտի դիրքորոշումներն ավելի են կոշտացել:
Բազմիցս նշել եմ և այսօր էլ շարունակում եմ պնդել. տարածք՝ խաղաղության դիմաց, տարածք՝ կարգավիճակի դիմաց կամ տարածք՝ միջազգային երաշխիքների դիմաց սկզբունքներն անընդունելի են: Դավադրության տեսություն զարգացնելու փոխարեն խորհուրդ եմ տալիս շահագրգիռ անձանց մտածել հայկական կողմերի դիրքերն ամրապնդելու մասին»,– ասվում է գրառման մեջ:

Karabakh Parliament Speaker Ashot Ghulyan: Land-for-Peace Principle is Unacceptable
Land-for-peace principle is unacceptable, Karabakh parliament speaker Ashot Ghulyan wrote on his Facebook page, News.am reports.
"During my term as speaker of the parliament, there was not a single case when the authorities of Artsakh spoke the language of ultimatum in the context of the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
Therefore, I do not understand the distortion of the facts that are thrown into society against the background of the upcoming elections in Artsakh in 2020.
As for the meeting of Armenian President Serzh Sargsyan with representatives of the political forces of Artsakh in July 2016 in Stepanakert, as a participant of the  meeting, I would like to touch upon an important circumstance.
After that meeting the position of both official Yerevan and official Stepanakert on settling the conflict became more rigid.
I have repeatedly said, and today I continue to insist that land-for-peace principle is unacceptable," he noted.