ՄԱԿ-ը անհիմն է ճանաչել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի բողոքը. Վահրամ Կաժոյան
ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը անհիմն է ճանաչել 2011թ. Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վերաբերյալ ներկայացված բողոքը: Այս մասին փետրվարի 7-ին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաժոյանը:
«Ութ տարվա դիվանագիտական «պատերազմի» ու «դատավարական» չափազանց լարված լսումների և բանակցությունների արդյունքում, այսօր հաղթական ավարտին հասցրեցինք ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի «Անդրսահմանային համատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման մասին» (Էսպու, 1991թ.) կոնվենցիայի շրջանակներում Հայաստանի համար մի կարևորագույն հարց։
Առանց մանրամասներ ներկայացնելու ասեմ, որ 2011 թվականին Ադրբեջանը բողոք էր ներկայացրել Հայաստանի դեմ, որը բոլոր կետերով հերքվել էր Արտաքին գործերի և Բնապահպանության նախարարությունների պատվիրակության կողմից՝ ութ տարիների ընթացքում կայացած մի քանի տասնյակ լսումների ընթացքում։ Այսօր պաշտոնապես ընդունվեց որոշումը, որով մեր ներկայացրած փաստերի հիման վրա հաստատվեց, որ Հայաստանը լիովին կատարում է կոնվենցիայի դրույթները և Ադրբեջանի բողոքն անհիմն էր»,- գրել է Կաժոյանը:

ООН признала безосновательной жалобу Азербайджана, касающуюся Армении
Европейская экономическая комиссия ООН признала безосновательной жалобу Азербайджана 2011 года, касающуюся Армении. Как  передает Арменпресс, об этом в  Facebook написал глава Управления международных организаций МИД РА Ваграм Кажоян.
''В результате восьмилетней ''войны'' и чрезвычайно напряженных ''судебных'' слушаний и переговоров сегодня мы одержали победу в крайне важном для  Армении вопросе в  рамках Конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте (Конвенция Эспоо, Финляндия, 1991 г.).
Не вдаваясь в  подробности, скажу: в  2011 г. Азербайджан представил против  Армении жалобу, которая  была по всем пунктам опровергнута  со стороны делегаций  МИД и минэкологии – по результатам десятков  слушаний, проходивших в  течение  8 лет.  Сегодня на официальном уровне принято решение, согласно которому  на основании представленных нами фактов установлено, что Армения  в полной мере выполняет положения  Конвенции  Эспоо, и все жалобы  Азербайджана безосновательны'', - написал Кажоян.