Շինարարության ոլորտում մենք լուրջ ծրագրեր ունենք. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են Հայաստանում շինարարության ոլորտի զարգացման միտումներին և կառուցապատման գործընթացների խթանմանը վերաբերող հարցեր: Քննարկմանը մասնակցում էին շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարները և կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Բացելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը շինարարության ոլորտում շատ լուրջ ծրագրեր ունի: «Հիպոթեկային վարկավորման ոլորտում շատ լուրջ ակտիվություն է նկատվում, և դա ենթադրում է, որ այն իր հետևից պետք է բերի որոշակի աշխուժություն նաև շինարարության ոլորտում: Բացի այդ, մենք շատ լուրջ ծրագրեր ունենք նաև կապված Հայաստանում ջրամբարաշինության ակտիվացման հետ, որովհետև դա մեր զարգացման ռազմավարական ուղղություններից է, և մենք պետք է կարողանանք լրջագույն ջրային ռեսուրսներ կուտակել՝ մեր կայուն զարգացումն ապահովելու, ինչպես նաև Սևանա լիճը, ի վերջո, հանգիստ թողնելու համար:
Ճանապարհաշինության ոլորտում ևս լուրջ պլաններ ունենք, որովհետև ենթակառուցվածքի այն մակարդակը, որ այսօր ունենք Հայաստանի Հանրապետությունում, մտահոգվելու տեղիք է տալիս, և մենք այդ ենթակառուցվածքների, ավտոճանապարհների մակարդակը և որակը էականորեն բարձրացնելու խնդիր ունենք: Հույս ունեմ, որ այսօր կքննարկենք այն բոլոր խնդիրները, որ կան շինարարության ոլորտում, որպեսզի այս բոլոր ուղղություններով մեր հետագա աշխատանքի համադրության և սինխրոնիզացման խնդիրը լուծենք», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության զարգացմանը, կառուցապատողի կողմից ենթակառուցվածքներով ապահովմանը, ինտեգրված կադաստրային համակարգի ներդրմանը, տեղական ընկերությունների խթանմանը, շինարարության ոլորտի օրենսդրական և գնագոյացման մեխանիզմներին, գործող նորմատիվային բազային առնչվող և մի շարք այլ հարցերի: Կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են նաև վարչապետ Փաշինյանի նշած ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին և պատրաստակամություն հայտնել քննարկել այդ ուղղություններով ծրագրերի հնարավորությունները:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է՝ կառավարությունը կարևորում է շինարարության ոլորտում ընթացակարգերի շարունակական բարելավումը, ինչը կխթանի մեր երկրում կառուցապատման գործընթացը և կնպաստի նաև «Doing business»-ի վարկանիշային աղյուսակում Հայաստանի դիրքերի բարելավմանը:
Վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ կառուցապատող ընկերությունների և շահագրգիռ մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկել ներկայացված առաջարկությունները: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ նման ձևաչափով հանդիպումները հաճախակի կազմակերպելու վերաբերյալ:

У нас серьезные программы в сфере строительства: премьер Армении
Сегодня в правительстве во главе с премьер-министром Армении Николoм Пашиняном состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с тенденциями развития и стимуляцией процесса строительства в Армении. В совещании приняли участие руководители заинтересованных ведомств и представители компаний-застройщиков.
Открывая совещание, премьер-министр Пашинян отметил, что у правительства много серьезных программ в сфере строительства. "Наблюдается серьезная активность в сфере ипотечного кредитования, и предполагается, что это должно принести некоторую активность в сфере строительства. Кроме того, у нас также есть много серьезных проектов, связанных с активацией строительства водохранилищ в Армении, потому что это одно из стратегических направлений нашего развития, и мы должны суметь накопить серьезные водные ресурсы, чтобы обеспечить наше устойчивое развитие и, наконец, оставить в покое озеро Севан.
У нас также есть серьезные планы в области дорожного строительства, так как уровень инфраструктуры, который у нас сегодня есть в Республике Армения, вызывает озабоченность, и перед нами стоит задача существенного повышения уровня и качества этих инфраструктур и автомобильных дорог. Надеюсь, что сегодня мы обсудим все вопросы, которые существуют в сфере строительства, чтобы решить проблему нашего дальнейшего сотрудничества и синхронизации по всем этим направлениям", - сказал премьер-министр.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, связанные с развитием партнерства между государственным и частным секторами, обеспечением застройщиками инфраструктуры, внедрением интегрированной кадастровой системы, стимуляцией местных компаний, законодательными и ценовыми механизмами в сфере строительства, действующей нормативной базой и др. Представители компаний-застройщиков также коснулись перспектив сотрудничества в сферах, упомянутых премьер-министром Пашиняном, и выразили готовность обсудить возможности реализации программ в этом направлении.
Никол Пашинян отметил, что правительство придает большое значение продолжительному улучшению сферы строительства, что будет стимулировать процесс застройки в нашей стране и будет способствовать улучшению позиции Армении в рейтинге Doing Business.
Премьер-министр поручил ответственным лицам обсудить представленные предложения с представителями компаний-застройщиков и заинтересованных органов. Была достигнута договоренность о проведении частых встреч в таком формате.