Պենտագոնը Սիրիայից դուրս է բերում ռազմական տեխնիկան
ԱՄՆ-ն առաջիկայում կսկսի Սիրիայից իր ավելի քան երկու հազար զինծառայողների դուրսբերումը։ Դա հաստատել է ԱՄՆ ԶՈՒ Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավար գեներալ Ջոզեֆ Վոթելը։
«Խոսքը, հավանաբար, շաբաթների մասին է»,- հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ «ամեն ինչ կախված կլինի Սիրիայում օպերատիվ իրավիճակից»։
Նրա խոսքով՝ «զինվորներին դուրս բերելն ավելի հեշտ է, քան սարքավորումները», ընդ որում, տվյալ պահին տարածաշրջան տեղափոխված լրացուցիչ ուժերի աջակցությամբ լուծվում է հենց վերջին խնդիրը:
Փետրվարի 9-ից քրդական զինված խմբավորումները՝ ԱՄՆ-ի գլխավորած հակաահաբեկչական կոալիցիայի աջակցությամբ, գրոհում են «Իսլամական պետության»` Դեր Զոր նահանգում գտնվող վերջին հենակետը։

Пентагон вывозит из Сирии военную технику
США приступят к выводу более двух тысяч своих военнослужащих из Сирии в ближайшее время. Это подтвердил глава Центрального командования Вооруженных сил США генерал Джозеф Вотел, пишет Корреспондент.
"Речь идет, вероятно, о неделях", − заявил он, добавив, что "все будет зависеть от оперативной обстановки" в Сирии.
По его словам, "выводить солдат − проще, чем оборудование", причем в настоящий момент при поддержке дополнительно переброшенных в регион сил решается именно последняя задача.
С 9 февраля курдские военизированные формирования при поддержке возглавляемой США международной антитеррористической коалиции ведут наступление на последний бастион "Исламского государства" в провинции Дейр-эз-Зор.