ԱՄՆ-ը փոխում է մարտավարությունը Մեծ Մերձավոր Արևելքում
Վերջին շրջանում Միացյալ Նահանգներն ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում իր զորքերը ոչ միայն Սիրիայից, այլ նաև Աֆղանստանից դուրս բերելու ուղղությամբ: 2018 թվականի դեկտեմբերին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Աֆղանստանում ամերիկյան զորախումբը զգալի կրճատելու մասին: Մասնավորապես նշվում էր, որ տուն կվերադառնա 7 հազար ամերիկացի զինծառայող(այժմ Աֆղանստանում ԱՄՆ ունի 14 հազարանոց զորախումբ): Սակայն այժմ ԱՄՆ-ը, կարծես թե, բանակցում է զորքերն Աֆղանստանից ամբողջությամբ հանելու մասին:
Հունվարի 28-ին Աֆղանստանի հարցերով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Զալմայ Հալալզադը հայտարարեց, որ Կատարի մայրաքաղաք Դոհայում «Թալիբան» շարժման հետ բանակցությունների հերթական փուլում զգալի առաջընթաց է գրանցվել. կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համաձայնագրի կետերի շուրջ, որոնք թույլ կտան ամերիկյան զորքերը դուրս բերել այդ երկրից: Ինչպես նշում են ամերիկյան լրատվամիջոցները, Վաշինգտոնի գլխավոր պահանջն է երաշխիքներ տալ, որ այդ երկիրը չի վերածվի համաշխարհային ահաբեկչության հենակետի, ինչին թալիբները համաձայնություն են տվել:
Թերևս դժվար է պատկերացնել, թե գործնականում թալիբներն ինչպես են երաշխավորելու դա. ամերիկյան կողմի հետ բանակցում է շարժման չափավոր թևը, և վերջինիս գործնականում դժվար է լինելու համոզել շարժման բոլոր անդամներին զենքը վայր դնել, ավելին` թալիբներին երբեք դուր չի եկել Աֆղանստանի իշխանությունների հետ ուղիղ բանակցությունների հեռանկարը, ինչին, ըստ էության, հանգեցնելու են ԱՄՆ հետ բանակցությունները: Ուստի, բանակցված կետերը կարող են գործնականում ոչ բոլորի կողմից ընդունելի և կիրառելի լինել: Բացի այդ, Աֆղանստանում թալիբները միակ ծայրահեղականները չեն. այս երկրում ակտիվ գործունեություն են ծավալում «Ալ-Քաիդա», «Իսլամական պետությունը» և ևս մի քանի տասնյակ ահաբեկչական խմբավորումներ, որոնք, կարծես թե, հակված չեն դադարեցնել իրենց գործունեությունը: Վերջիններիս վրա փոքր է նաև պաշտոնական Քաբուլի ազդեցությունը: Ընդ որում, թալիբների հետ ԱՄՆ բանակցությունների հաջողությունը լուրջ հարված կհասցնի աֆղանական իշխանությունների հեղինակությանը:
Այս բոլոր խնդիրները լավ հասկանում են նաև Վաշինգտոնում և թալիբների հետ համաձայնության գալու դեպքում դժվար թե ունենան Աֆղանստանում հակամարտության վերջնական կարգավորման պատրանքներ:
Սիրիայից և Աֆղանստանից զորքերը դուրս բերելու որոշումը, իհարկե, կարելի է բացատրել Թրամփի նախընտրական խոստումով: Թրամփի այս որոշումը կարող է պայմանավորված լինել նաև ներքաղաքական հարցերով. 2020 թվականին ԱՄՆ-ում կլինեն նախագահական ընտրություններ, իսկ ինչպես ցույց են տալիս սոցհարցումների արդյունքները, ամերիկացիների մեծ մասը հոգնել է դրսում պատերազմելուց:
Սակայն սխալ կլինի զորքերը դուրս բերելու վերաբերյալ Թրամփի որոշումը պայմանավորել միայն ներքաղաքական նկատառումներով: Դեռևս պարզ չէ, թե որն է Թրամփի այս որոշման վերջնական նպատակը, սակայն ակնհայտորեն զորքերի դուրսբերումը Սիրիայից և Աֆղանստանից չի նշանակում, որ Միացյալ Նահանագների համար դրանք կորցրել են իրենց նշանակությունը և ԱՄՆ-ը հեռանում է տարածաշրջանից: Ավելի շուտ ԱՄՆ-ն ուղղակի փոխում է իր մարտավարությունը տարածաշրջանում: Այս համատեքստում հարկ է ընդգծել, որ ո´չ Սիրիայից, ո´չ Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը չի նշանակում ԱՄՆ ռազմական ներկայության ավարտ այդ երկրներում: Սիրիայի դեպքում, ամերիկյան օդուժը շարունակում է տեղակայված մնալ նույն ռազմաբազաներում, որտեղից հարվածներ էր հասցնում Սիրիայի տարածքին: Աֆղանստանում նույնիսկ զորքերի լիարժեք դուրսբերման դեպքում, ԱՄՆ-ը ՆԱՏՕ-ի միջոցով պահում է իր ռազմական ներկայությունը:

США меняют стратегию на Большом Ближнем Востоке
В последнее время Соединенные Штаты предпринимают активные шаги по выводу своих войск не только из Сирии, но и из Афганистана. В декабре 2018 года президент США Дональд Трамп объявил о существенном сокращении американского контингента в Афганистане. В частности, отмечалось, что домой вернутся 7000 американских военнослужащих (сейчас в Афганистане у США 14000 военнослужащих). Но сейчас США, похоже, ведут переговоры о полном выводе своих войск из Афганистана.
28 января специальный представитель США по Афганистану Залмай Халилзад объявил о значительном прогрессе в очередном раунде переговоров с талибами в столице Катара Дохе: стороны договорились  по пунктам соглашения, которое позволит вывести американские войска из этой страны. По данным американских СМИ, главным требованием Вашингтона является гарантия того, чтоб Афганистан не превратился в оплот международного терроризма, и талибы согласились на это.
Пока трудно представить, как талибы реализуют эту гарантию на практике: переговоры с американской стороной ведет умеренное крыло движения, и им будет трудно убедить всех участников движения сложить оружие; более того, талибам никогда не нравилась перспектива прямых переговоров с афганским правительством, к чему, по сути, приведут успешные переговоры с США. Кроме того, талибы - не единственные экстремисты в Афганистане; "Аль-Каида", "Исламское государство" и ряд других террористических групп действуют в этой стране,  и они, похоже, не склонны прекращать свою деятельность. Официальный Кабул мало влияет на последних, и есть опасения, что успех переговоров США с талибами серьезно ударит по репутации афганских властей и ослабит их влияние на внутриполитические процессы.
Все эти вопросы хорошо понимают в Вашингтоне, и вряд ли и них будут иллюзии по поводу окончательного урегулирования конфликта в Афганистане в случае согласия с талибами.
Решение вывести войска из Сирии и Афганистана, конечно же, можно объяснить предвыборными обещаниями Трампа. Это решение Трампа также может быть связано с внутриполитическими вопросами: в США в 2020 году пройдут президентские выборы, и, как показывают опросы, большинство американцев устали воевать за рубежом.
Однако было бы неправильно обуславливать решение Трампа вывести войска из Сирии и Афганистана только по внутриполитическим соображениям. Пока не ясно, какова конечная цель такого решения Трампа, но, по-видимому, вывод войск из Сирии и Афганистана не означает, что они утратили свое значение для Соединенных Штатов, и США покидают регион. Скорее, США просто меняют свою тактику в регионе. В этом контексте следует подчеркнуть, что вывод американских войск ни из Афганистана, ни из Сирии не означает прекращения военного присутствия США в этих странах.
В случае Сирии ВВС США продолжают дислоцироваться на тех же военных базах, откуда они наносили удары по сирийской территории. В Афганистане даже в случае полного вывода войск США сохраняют свое военное присутствие - через НАТО.