Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Արցախում «The HALO Trust» ծրագրի նորանշանակ ղեկավարին
Փետրվարի 11-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Արցախում «The HALO Trust» միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպության ծրագրի ղեկավարի պաշտոնում իր առաքելությունն ավարտած Չարլզ ֆոլին և ծրագրի նորանշանակ ղեկավար Ասքանազ Համբարձումյանին:
Չարլզ ֆոլը իր երախտագիտությունն է հայտնել Արցախի իշխանություններին համագործակցության և հանրապետության տարածքում կազմակերպության կողմից մարդասիրական ականազերծման աշխատանքների գործունեությանը աջակցելու համար: Նա Մասիս Մայիլյանին է ներկայացրել այդ պաշտոնում իրեն փոխարինած Ասքանազ Համբարձումյանին:
Կողմերը քննարկել են Արցախում «The HALO Trust» կազմակերպության մարդասիրական ականազերծման աշխատանքների, ինչպես նաև մոտ ապագայում նախատեսվող ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել «The HALO Trust»-ի և Արցախի համապատասխան պետական կառույցների միջև հաստատված համագործակցության մակարդակի կապակցությամբ:

FM Masis Mayilian Receives Newly-Appointed Artsakh Program Manager of The HALO Trust
On February 11, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Masis Mayilian received the outgoing Artsakh Program Manager of the international non-government organization The HALO Trust Charles Fawle and the newly appointed Program Manager Askanaz Hambartzumyan.
Charles Fawle expressed his gratitude to the authorities of Artsakh for their cooperation and support of the activities of the organization on humanitarian demining in the territory of the Republic. He introduced Askanaz Hambartzumyan, who had replaced him on this position, to Masis Mayilian.
The sides discussed a range of issues related to the activities of The HALO Trust on humanitarian demining in Artsakh, as well as the implementation of the programs scheduled for the near future.
The interlocutors expressed their satisfaction with the level of cooperation between The HALO Trust and the corresponding state structures of Artsakh.