Եթե Ադրբեջանն իր ժողովրդին նախապատրաստում է պատերազմի, մեր արձագանքը պետք է լինի համարժեք. Փաշինյան
Հայկական կողմը ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը տեսնում է խաղաղ ճանապարհով, սակայն դա չի նշանակում, որ Հայաստանը չպետք է պատրաստ լինի պատերազմի, այսօր Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանի՝ ագրեսիվ հռետորաբանության մասին հարցին։
Փաշինյանի խոսքով, Ադրբեջանում առավել հակված են հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով։
«Մենք կարծում ենք, որ հարցի խաղաղ կարգավորման համար նախ պետք է խաղաղության մթնոլորտ հաստատվի։ Այսօր խաղաղության մթնոլորտ տարածաշրջանում հաստատված չէ, առաջին հերթին Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության պայմաններում։ Եթե մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը իր հռետորաբանությանը վերջ տա, բնականաբար մենք պետք է մեր կողմից արձանագրենք մեր ոչ ագրեսիվ դիրքորոշումը։ Սակայն դա չի նշանակում, որ որևէ ագրեսիվության կամ ագրեսիայի համարժեք պատասխան տալ չենք պատրաստվում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Պատգամավորն իր արձագանքման հնարավորության ժամանակ խոսեց այժմ ակտիվորեն շրջանառվող «նախապատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության» թեզի մասին, որը, ըստ նրա, կեղծ է շրջանառության մեջ դրվել։
Սակայն վարչապետի երկրորդ արձագանքը վերաբերում էր հենց այդ թեզին. «Ասվում է՝ «նախապատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության», չի ասվում ժողովրդին, ասվում է՝ ժողովուրդներին: Հետևաբար, եթե մի երկրում կառավարությունը չի նախապատրաստում ժողովրդին խաղաղության, ապա հակամարտության կամ բանակցության մյուս կողմ հանդիսացող մյուս երկրում կառավարությունը չի կարող ժողովրդին նախապատրաստել խաղաղության։ Այսինքն՝ մենք նախկինում ասել ենք, որ մենք իրավիճակին լինելու ենք համարժեք։ Սա չի կարող միակողմանի շարժում լինել. եթե մեր հարևանը իր ժողովրդին նախապատրաստում է պատերազմի, բնականաբար մեր արձագանքը պետք է լինի համարժեք։ Հույս ունենք, որ մեր հարևանը կհրաժարվի այդ գործելակերպից»։

Armenia to Act Equivalently to the Situation: Armenia’s PM on Situation over Karabakh
The Armenian side sees exclusively peaceful settlement of the Karabakh conflict but it does not mean that Armenia must not be prepared for war, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said at the NA today, asked by PAP MP about Azerbaijan’s aggressive rhetoric.
Pashinyan said Azerbaijan seems to be more inclined toward military resolution of the issue.
"We think that first it is necessary to establish atmosphere for peace. Today there is no such atmosphere in the region and one of the reasons of it is Azerbaijan’s military rhetoric. If we expect Azerbaijan to stop its rhetoric, naturally we must register our non-aggressive position. But it does not mean that we are not going to give equivalent response to the displayed aggression," Pashinyan said.
As to the "preparation of peoples for peace", Pashinyan said that it refers to the peoples of both Armenia ad Azerbaijan, Aysor reports.
"Thus if in one country the government is not preparing people for peace, the government of the other country cannot do it too. We have stated previously that we will act equivalently to the situation. This cannot be one-sided movement. If our neighbor is preparing people for war, our response must be equivalent. We hope, our neighbor will refrain from such working style," Pashinyan said.