Սորոսը ԵՄ համար ԽՍՀՄ-ի ճակատագիրն է կանխագուշակել
Ամերիկացի ֆինանսիստ-միլիարդատեր Ջորջ Սորոսն իր «Եվրոպա՛, խնդրում եմ, արթնացի՛ր» հոդվածում հայտարարել է, որ Եվրամիությունը կարող է փլուզվել, ինչպես դա տեղի ունեցավ ԽՍՀՄ-ի հետ:
«Եվրոպան շարժվում է դեպի մոռացում, և Եվրոպայի ժողովրդին հարկավոր է արթնանալ, քանի դեռ շատ ուշ չէ: Եթե նրանք դա չանեն, ԵՄ-ն կգնա այն ուղիով, որով 1991 թվականին գնաց ԽՍՀՄ-ը»,- հայտարարել է Սորոսը Project Syndicate-ի կայքում հրապարակված իր հոդվածում: «Ո՛չ մեր առաջնորդները, ո՛չ սովորական քաղաքացիները չեն հասկանում, որ այժմ վրա է հասնում վճռորոշ պահը», - հավելել է նա:
Սորոսի խոսքով՝ «բեկումնային պահ» կլինեն 2019 թվականի մայիսին կայանալիք Եվրախորհրդարանի ընտրությունները: Նա նշում է, որ «հակաեվրոպական ուժերը մրցակցային առավելություն կունենան» ընտրություններում տարբեր պատճառներով, ներառյալ հնացած կուսակցական համակարգը:

Сорос предрек Евросоюзу судьбу СССР
Американский миллиардер-финансист Джордж Сорос заявил в своей статье под названием "Европа, пожалуйста, проснись", что Евросоюз может развалиться, как это произошло с СССР, передает РИА Новости.
"Европа движется к забвению, и народу Европы нужно проснуться, пока не слишком поздно. Если они этого не сделают, ЕС пойдет по пути, по которому шел СССР в 1991 году", - заявил Сорос в статье, опубликованной на сайте Project Syndicate. "Ни наши лидеры, ни обычные граждане не понимают, что сейчас наступает решительный момент", - добавил он.
По словам Сороса, "переломным моментом" будут выборы в Европарламент в мае 2019 года. Он отмечает, что "антиевропейские силы будут обладать конкурентным преимуществом" на выборах по разным причинам, включая устаревшую партийную систему.