Վարչապետը և Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանը քննարկել են համագործակցության զարգացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ստեֆանո Լազարոթոյին։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Շվեյցարիայի հետ քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար կապերի շարունակական խորացումը և հույս հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջև փոխգործակցության զարգացմանը:
Դեսպան Լազարոթոն նշել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում պատրաստ է ներդնել առավելագույն ջանքերը՝ հայ-շվեցարական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և ընդլայնման ուղղությամբ։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-շվեյցարական համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր: Վերահաստատելով համատեղ ընթացիկ ծրագրերը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ կողմերն անդրադարձել են տարբեր ուղղություններով գործակցության զարգացման հնարավորություններին: Որպես այդպիսիք՝ երկուստեք հեռանկարային են համարվել գյուղատնտեսության, ջրային ռեսուրսների կառավարման, առողջարանային զբոսաշրջության, բնապահպանության, դեղագործության և մի շարք այլ ոլորտներ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ առաջիկայում կապեր հաստատել երկու կողմերի համապատասխան պետական մարմինների միջև և արդեն միջգերատեսչական մակարդակով մանրամասն քննարկել անելիքները:

Премьер Армении и посол Швейцарии обсудили вопросы развития сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Швейцарской Конфедерации в Республике Армения Стефано Лазарото.
Премьер-министр Пашинян отметил, что Армения придает большое значение продолжительному углублению политических, экономических и гуманитарных связей со Швейцарией, и выразил надежду на то, что посол своей деятельностью внесет вклад в развитие сотрудничества между двумя странами.
Посол Лазарото отметил, что он готов за время исполнения своей миссии приложить максимум усилий для укрепления и расширения армяно-швейцарских дружественных отношений.
Собеседники обсудили связанные с повесткой армяно-швейцарского сотрудничества вопросы. Подтвердив готовность продолжать совместные программы, стороны коснулись возможностей сотрудничества в различных областях. В качестве таковых двусторонне перспективными были отмечены сферы сельского хозяйства, управления водными ресурсами, оздоровительного туризма, охраны природы, фармацевтики и ряд других областей. Была достигнута договоренность об установлении контактов между соответствующими государственными органами обеих сторон и подробном обсуждении работ на межведомственном уровне.