Վարչապետը և Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանը քննարկել են համագործակցության զարգացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ստեֆանո Լազարոթոյին։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Շվեյցարիայի հետ քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար կապերի շարունակական խորացումը և հույս հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջև փոխգործակցության զարգացմանը:
Դեսպան Լազարոթոն նշել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում պատրաստ է ներդնել առավելագույն ջանքերը՝ հայ-շվեցարական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և ընդլայնման ուղղությամբ։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-շվեյցարական համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր: Վերահաստատելով համատեղ ընթացիկ ծրագրերը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ կողմերն անդրադարձել են տարբեր ուղղություններով գործակցության զարգացման հնարավորություններին: Որպես այդպիսիք՝ երկուստեք հեռանկարային են համարվել գյուղատնտեսության, ջրային ռեսուրսների կառավարման, առողջարանային զբոսաշրջության, բնապահպանության, դեղագործության և մի շարք այլ ոլորտներ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ առաջիկայում կապեր հաստատել երկու կողմերի համապատասխան պետական մարմինների միջև և արդեն միջգերատեսչական մակարդակով մանրամասն քննարկել անելիքները:

Prime Minister Nikol Pashinyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Swiss Confederation to the Republic of Armenia Stefano Lazzarotto.
Noting that Armenia is keen to promote political, economic and humanitarian ties with Switzerland, Prime Minister Pashinyan expressed the hope that the Ambassador would contribute to the development of cooperation between the two countries.
Ambassador Lazzarotto assured that he will make every effort to strengthen and expand the Armenian-Swiss friendly relations during his tenure.
The meeting focused on issues related to the Armenian-Swiss cooperation agenda. Reaffirming their willingness to continue with the ongoing joint programs, the parties looked at the opportunities for cooperation in different areas. Agriculture, water management, resort tourism, nature protection, pharmaceuticals and a number of other areas were considered to be the most promising areas for interaction.
The parties agreed to put in touch the relevant agencies on either side and discuss the details of future activities at the interagency level.