Զոհրաբ Մնացականյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահին է ներկայացրել Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումը
Փետրվարի 17-ին Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի շրջանակներում կայացավ Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-սլովակական օրակարգին առնչվող մի շարք հարցեր: Զրուցակիցները պատրաստակամություն հայտնեցին համատեղ ջանքերով ընդլայնել երկկողմ համագործակցությունը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրոպական Միության գործընկերությանը՝ Զոհրաբ Մնացականյանը և Միրոսլավ Լայչակը կարևորեցին Հայաստանի և Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը՝ որպես ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող կարևոր հենք:
Կողմերն անդրադարձան միջազգային հարթակներում երկու երկրների փոխգործակցությանն առնչվող հարցերին: Այս համատեքստում քննարկում ծավալվեց ԵԱՀԿ-ում Սլովակիայի նախագահության առաջնահերթությունների իրագործման շուրջ:
Նախարար Մնացականյանը Միրոսլավ Լայչակին ներկայացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները և սկզբունքային դիրքորոշումը:

Зограб Мнацаканян представил председателю ОБСЕ принципиальную позицию по карабахскому урегулированию
В рамках Мюнхенской конференции по безопасности 17 февраля состоялась встреча главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Словакии, действующим председателем ОБСЕ Мирославом Лайчаком. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА..
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся армяно-словацкой повестки дня. Собеседники выразили готовность расширять двустороннее сотрудничество совместными усилиями.
Затрагивая тему партнерства Армении с ЕС, Зограб Мнацаканян и Мирослав Лайчак подчеркнули важность Соглашения по всеобъемлющему и расширенному партнерству, как важнейшей основы, регулирующей отношения РА-ЕС.
Стороны затронули вопросы сотрудничества двух стран на международных площадках. В этом контексте была проведена дискуссия о реализации приоритетов председательства Словакии в ОБСЕ.
Зограб Мнацаканян представил Мирославу Лайчаку подходы и принципиальную позицию армянской стороны в мирном урегулировании карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.