Արմեն Սարգսյանի հարցը Ջո Բայդենին աղմուկ է բարձրացրել համաշխարհային մամուլում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի կարճատև զրույցը ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ հայտնվել է համաշխարհային լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում։
Մյունխենում Անվտանգության համաժողովի շրջանակում Հայաստանի նախագահը միջանցքում կարճատև ջերմ զրույց է ունեցել Բայդենի հետ։
«Ողջույն, պարոն նախագահ, կներեք, Ձեր կողքով անցա»,– ասել է Ջո Բայդենը, ինչին Արմեն Սարգսյանը կատակով պատասխանել է. «Դուք չեք կարող իմ կողքով անցնել»։
Միմյանց որպիսությունը հարցնելուց հետո արդեն շշուկով Արմեն Սարգսյանը Բայդենին հարցրել է. «Դուք առաջադրելու եք Ձեր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններին», ինչին Բայդենը նույնպես պատասխանել է շշուկով։ Նրա ձայնը չի լսվել, սակայն, ժեստերից կարելի է ենթադրել, որ պատասխանը դրական է։
Ամերիկյան լրատվամիջոցներն այժմ ակտիվ քննարկում են այս դրվագը՝ փորձելով գուշակել Բայդենի պատասխանը։
2018 թվականին Ջո Բայդենը նշել է, որ մտածում է 2020 թվականին առաջադրվելու մասին: Այդուհանդերձ, նա դեռ իր թեկնածությունը չի առաջադրել:
ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրությունները կկայանան 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ին: Հաջորդ տարվա ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում պոտենցիալ թեկնածուների հարցը ամերիկյան հասարակական, քաղաքական քննարկումների առանցքում թեժ թեմա է:
CNN-ի մեկնաբանն անդրադարձել է Սարգսյան-Բայդեն հանդիպմանը հետևյալ գլխագրով՝ «World Leader Puts Joe Biden on The Spot»:

Вопрос президента Армении Джо Байдену - в заголовках американских газет (видео)
В последние несколько дней у президента Армении Армена Саркисяна, принимающего участие в Мюнхенской конференции по безопасности, была довольно насыщенная повестка. Как передает Арменпресс, среди встреч была и короткая встреча с бывшим вице-президентом США Джо Байденом. В видеоматериале, опубликованном в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении, видно, как собеседники тепло приветствуют друг друга.
В ходе беседы президент Армении Армен Саркисян задал Джо Байдену вопрос, который немедленно оказался в заголовках американских газет.
''Собираетесь ли вы выдвигаться?'' - спросил президент Армении Армен Саркисян Байдена, имея в виду выборы президента США 2020 года. Ответа не слышно – Байден ответил шепотом. Позже Байден передал Саркисяну свою визитку.
В 2018 году Джо Байден заявил о своем намерении выдвинуть кандидатуру на выборах президента США 2020 года. Пока он этого не сделал.
Президентские выборы состоятся в США 3-го ноября 2020 года, тема претендентов является в США очень горячей.
Комментатор CNN отозвался на вопрос Саркисяна следующим заголовком: ''World Leader Puts Joe Biden on The Spot''.