Ինձ իրավունք եմ վերապահում Թումանյանի անունից ասել հայ ժողովրդին՝ վեր կաց և քայլիր. Նիկոլ Փաշինյան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի և դստեր հետ, այսօր Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի 150-ամյակի առթիվ այցելել է բանաստեղծի ծննդավայր`Դսեղ:
Վարչապետ Փաշինյանը ծաղիկներ է դրել հայ մեծանուն բանաստեղծի կիսանդրու առաջ և շրջայց կատարել տուն-թանգարանի տարածքում, ծանոթացել գրողի կյանքն ու գործունեությունը ներկայացնող մոտ 300 մեծարժեք ցուցանմուշին։
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է. «Կա Մեծարենց, կա Տերյան և բազում այլ պոետներ, բայց Թումանյանն է անհաս` Արարատը` մեր նոր քերթության: Այս տողերի հեղինակը Եղիշե Չարենցն է եղել: Հաճախ չի պատահում, որ պոետը պոետի մասին գովասանքի խոսքեր ասի, բայց սա գովասանքի խոսք չէ, սա խոնարհումի խոսք է և վկայությունն է այն բանի, որ մեր ունեցած Արարատը մեկը չէ: Շատերը մտածում են, որ Արարատն Արաքսի այն կողմում է, բայց ինչպես տեսնում եք, ինչպես Չարենցն է վկայում, Արաքսի այս կողմում էլ ունենք Արարատ և այդ Արարատը Հովհաննես Թումանյանն է, և այդ Արարատը Լոռվա մարզում է, և այդ Արարատը Դսեղում է:
Սրանով Թումանյան պոտեի և հանճարի մասին, ըստ էության, ամեն ինչ ասված է և ես չեմ ուզում խոսել Թումանյան մտավորականի, Թումանյան հանճարի, Թումանյան պետական գործչի մասին պետականության բացակայության պայմաններում: Ես ուզում եմ խոսել Թումանյան մարդու մասին, ոչ թե Թումանյան մարդու` որպես ընկեր, որպես ընտանիքի անդամ, որպես հայր, այլ որպես առանձին վերցրած մարդ, որովհետև Թումանյանի կերպարն այսօրվա Հայաստանում պետք է առաջնորդի բոլորին, որովհետև մենք տեսնում ենք ահա սրբապատկեր դարձած այս նկարը, երեխաներն իրենց դասագրքերում տեսնում են սրբապատկերի արժեք ստացած Թումանյանին, բայց ո՞վ էր այդ մարդը և ի՞նչպես դարձավ Արարատը մեր նոր քերթության, ի՞նչպես դարձավ Արարատ: Նա գյուղացի մի պատանի էր, մի երիտասարդ, միջին, նույնիսկ կարելի է ասել աղքատ մի ընտանիքից, նա մի մարդ էր, որ ամբողջ կյանքում չի ունեցել բարեկեցության որևէ ժամկետ:
Թումանյանին մենք այսօր պատկերացնում ենք որպես Արարատ, որպես անհաս մի բարձրություն, բայց նա մի մարդ էր, ով իր ծնված առաջին օրից կրել է մարդկային բոլոր տառապանքները՝ աղքատություն, սով, անփողություն, ապրելու անհնարինություն ու կյանքն ամեն վայրկյան փորձել է կոտրել նրան, փորձել է սպանել նրան և ցածրացնել կենցաղի մեջ, ռուբլու մեջ, կոպեկի մեջ, մի կտոր հացի մեջ:
Եվ ի՞նչ է արել Թումանյանը, ի՞նչպես է հասել դրան: Միայն մի բանով, միայն ինքն իրեն հավատալով, միայն կրթության հետևելով: Նույնիսկ կրթություն ստանալու հնարավորություն չի ունեցել, կիսատ է թողել կրթությունը և գնացել աշխատելու, չարքաշ աշխատանքով է ապրել, չարքաշ կյանքով է ապրել: Չի ունեցել ոչ մի օգնություն, հակառակը, ուրիշներն են իրենից օգնություն հայցել և նույնիսկ շատ դեպքերում դսեղցիներն էլ են նեղացել , ասել են չի օգնում մեզ, մտածելով` Թումանյանը, որ Թումանյան է՝ աշխարհի բոլոր–բոլոր հնարավորությունները նրա ձեռքում են:
Եվ ահա այս ամենը ծանրացել էր մարդու ուսերին և ինչո՞ւ նա չի կոտրվել, որովհետև նա հավատացել է իր ուժին: Այն ժամանակ, որ թվում է` պետք է ծնկեր, ինչպես Հիսուս Քրիստոսն անդամալույծին ասել է՝ վեր կաց և քայլիր, Թումանյանն ինքն իրեն ասել է՝ վեր կաց և քայլիր, և նա վեր է կացել և քայլել: Նա քայլել է այնտեղ, որտեղ չկար ճանապարհ, նա ապրել է այնտեղ, որտեղ չկար հաց, նա հաղթել է այնտեղ, որտեղ չկար հնարավորություն, որովհետև նա ասելիք է ունեցել իր ժողովրդին, և իր ժողովրդին իր ասելիքը եղել է մեկը՝ վեր կաց և քայլիր, մի՛ ծնկիր, մի՛ խեղճացիր, մի՛ նվաստացիր, մի՛ չարացիր, մի՛ կասկածիր դու քեզ, քո ուժին, քո հայրենիքին, քո անցյալին և ապագային, վեր կաց և քայլիր:
Սա է Թումանյանի ուղերձը ժողովրդին, Հայաստանին, պետությանը, և ես այսօր ինձ իրավունք եմ վերապահում՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, որպես ժողովրդի ազատ կամքով ընտրված վարչապետ, Թումանյանի անունից ասել հայ ժողովրդին՝ վեր կաց և քայլիր, դու անդամալույծ չես, դու պարտվող չես, դու մուրացիկ չես, վեր կաց և քայլիր, վեր կաց և քայլիր:
Թումանյանն ասում էր՝ ու պիտի գա հանուր կյանքի արշալույսը վառ հագած: Եկել է այդ հանուր կյանքի արշալույսը, այսօրվա Հայաստանն է այդ հանուր կյանքի արշալույսը, դուք եք բերել այդ հանուր կյանքի արշալույսը, դուք պարտավոր եք տեր կանգնել ձեր բերած արշալույսին, ձեր բերած երկրին, ձեր հաղթանակին, ձեր հայրենիքին: Եվ ուրեմն՝ վեր կաց և քայլիր: Վեր կացեք և քայլեք, վեր կացեք և հաղթեք և չխեղճանաք, երբեք ու երբեք չխեղճանաք, որովհետև դուք Թումանյանի սերունդն եք, դուք Թումանյանի ժողովուրդն եք, դուք Թումանյանի հայրենիքն եք, և դուք Թումանյանի գիտակցությունն եք և ապագան: Եվ ուրեմն՝ կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում են և ապրելու են ազատ և երջանիկ Թումանյանի Հայաստանում, Թումանյանի երազած Հայաստանում:
Եվ վերջում՝ ուզում եմ արտասանել Թումանյանի՝ իմ ամենասիրելի քառատողը, ու ես նոր էքսկուրսիայի ժամանակ էլ ասացի, որ շատ հետաքրքիր է՝ կա՞ արդյոք գիտական բնորոշում, թե ինչի մասին է նա գրել: Ես համոզված եմ՝ այստեղ ինչ-որ ուղերձ կա, և ինձ թվում է, որ այս ուղերձն ուղղված է բոլորիս, ուղղված է մարդուն, քաղաքացուն, հային, ով կարող է կարդալ այս տողերը: Որպես այսօրվա խորհրդանիշ՝ թանգարանի մատյանում հենց այս քառատողը գրառեցի.
«Հոգիս՝ տանը հաստատվել,
Տիեզերքն է ողջ պատել.
Տիեզերքի տերն եմ ես,
Ո՞վ է արդյոք նկատել»:
Դուք տիեզերքի տերն եք, ժողովուրդ, տեր կանգնեք ձեր տիեզերքին: Շնորհավոր Թումանյանի 150-ամյակը»:
Հովհաննես Թումանյանի՝ Լոռու մարզի Դսեղ գյուղում գտնվող տուն-թանգարանն Ամենայն հայոց բանաստեղծի հայրական տունն է, որը թանգարանի է վերածվել 1939 թվականին՝ գրողի ծննդյան 70-ամյակի առթիվ։ Բակում տեղադրված է գրողի կիսանդրին, և կառուցված է մատուռ (1994), որտեղ ամփոփված է բանաստեղծի սիրտը։ Թանգարանը երկհարկանի է՝ բաղկացած 6 սենյակից։ Առաջին հարկում են գտնվում հացատունը, մեծ օթախը և 2 ցուցասրահ։ Ցուցասրահներում ներկայացված ցուցանմուշները պատմում են Թումանյանի տոհմաբանության, ծնողների, Թիֆլիսում և Ջալալօղլիում ուսումնառության տարիների, գրական-հասարակական գործունեության մասին։ Երկրորդ հարկում գտնվող 2 սրահում ցուցադրված են բանաստեղծի մահճակալը, գրասեղանը, հագուստը և անձնական իրերը։

Я оставляю за собой право от имени Туманяна сказать армянскому народу - встань и иди: Пашинян (фотографии)
Премьер-министр Никол Пашинян со своей супругой Анной Акопян и дочерью по случаю 150-летия Поэта всех армян Ованеса Туманяна посетил село Дсех.
Премьер-министр Пашинян возложил цветы к памятнику великому армянскому поэту, посетил Дом-музей, ознакомился с около 300 ценными экспонатами, представляющими жизнь и творчество писателя.
Никол Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил: "Есть Мецаренц, есть Терьян и многие другие поэты, но Туманян недостижим, он Арарат нашей новой поэзии. Автором этих строк был Егише Чаренц. Нечасто случается, чтобы поэт восхвалял другого поэта, но это не похвальное слово, это слово поклонения и свидетельство того, что у нас не один Арарат. Многие думают, что Арарат находится на другой стороне Аракса, но, как видите, как отмечает Чаренц, у нас и на этой стороне Аракса есть Арарат, и это Ованес Туманян, и этот Арарат находится в Лори, и этот Арарат находится в Дсехе.
Этим, по сути, уже все сказано о поэзии и гении Туманяна, и я не хочу говорить об интеллектуале Туманяне, гение Туманяне, государственном деятеле Туманяне в условиях отсутствия государственности. Я хочу поговорить о человеке Туманяне, не о Туманяне как о друге, как о члене семьи, об отце, а как об отдельно взятой личности, потому что образ Туманяна в сегодняшней Армении должен сопровождать всех, потому что мы видим этот образ, ставший для нас иконой, дети в своих учебниках видят ставшего иконой Туманяна, но кем был этот человек и как он стал Араратом нашей новой поэзии, как он стал Араратом? Он был крестьянским мальчиком, молодым человеком, из семьи среднего достатка, даже из бедной семьи, он был человеком, у которого никогда не было благополучной жизни.
Мы представляем Туманяна сегодня как Арарат, как недоступную высоту, но он был человеком, который прошел через все страдания с самого момента своего рождения - нищета, голод, безденежье, невозможность жить, и жизнь каждую секунду пыталась сломать его, пыталась убить его и отказывала ему в быту, в рублях, в копейке, в куске хлеба.
А что сделал Туманян, как он достиг этого? Только одним, только верой в себя, только следуя образованию. У него даже не было возможности получить образование, он не получил полного образования и пошел работать, тяжелой работой зарабатывал на жизнь и прожил тяжелую жизнь. Никто не помогал ему, наоборот, другие просили о помощи, и даже во многих случаях жители Дсеха обижались, говорили, что не помогает им, думая, что это Туманян и все возможности мира у него в руках.
И все это было возложено на этого человека, и почему он не сломался? Потому что верил в свои силы. В то время, когда казалось, что он должен был преклонить колени, как сказал Иисус Христос парализованному - встань и иди, так и Туманян сказал себе: встань и иди, и он встал и пошел. Он шел туда, где не было дорог, он жил там, где не было хлеба, он одерживал победы там, где не было возможностей, потому что ему было что сказать своему народу, и он говорил своему народу одно: встань и иди, не падай на колени, не унижайся, не озлобляйся, не сомневайся в себе, в своих силах, в своей родине, в своем прошлом и будущем, встань и иди.
Это послание Туманяна народу, Армении, государству, и сегодня я оставляю за собой право сказать, что как премьер-министр Республики Армения, как премьер-министр, избранный по свободной воле народа, от имени Туманяна сказать армянскому народу: встань и иди, ты не парализован, ты не проигравший, ты не нищий, встань и иди, встань и иди.
Туманян говорил, что в одеждах пламенных придет заря грядущих дней (пер. В.Ходасевича). Настала заря грядущих дней, сегодняшняя Армения - заря жизни, вы привели эту зарю, вы обязаны быть сохранять эту зарю, свою страну, свою победу, свою родину. Итак, встань и иди. Встаньте и идите, встаньте и одержите победу, и не унывайте, никогда и никогда не унывайте, потому что вы - потомки Туманяна, вы - народ Туманяна, вы - родина Туманяна, вы - сознание и будущее Туманяна. И следовательно, да здравствует свобода, да здравствует Республика Армения, да здравствуем мы и наши дети, которые живут и будут жить в свободной и счастливой Армении Туманяна, в Армении, о которой мечтал Туманян.
И в конце я хочу прочитать мое самое любимое четверостишие Туманяна, и в ходе экскурсии я сказал, что очень интересно, существует ли научная характеристика того, о чем он писал. Я убежден, что здесь есть послание, и мне кажется, что это послание адресовано всем нам, адресовано человеку, гражданину, армянину, который может читать эти строки. Как символ сегодняшнего дня я записал именно это четверостишие в Книге записей музея.
Душа моя, живя в земном дому,
Вселенную объяла — свет и тьму,
Но то, что я владыка всей вселенной,
Кому известно, ведомо кому? (пер. Н.Гребнев)
Вы - владыки вселенной, народ, будьте хозяевами своей вселенной. Поздравляю с 150-летием Туманяна".
Дом-музей Ованеса Туманяна в селе Дсех Лорийской области является отцовским домом Поэта всех армян, который стал музеем в 1939 году по случаю 70-летия писателя. Во дворе находится бюст писателя, построена часовня (1994), в которой погребено сердце поэта. Музей двухэтажный, состоит из 6 комнат. На первом этаже находится кухня, большой зал и два выставочных зала. Экспонаты, представленные в выставочных залах, рассказывают о генеалогии Туманяна, родителях, годах обучения в Тифлисе и Джалалогли, литературно-общественной деятельности. На втором этаже выставлены кровать, письменный стол, одежда и личные вещи поэта.