Մենք վերագտանք մեր ազգային միասնությունը, միակամությունը, վճռականությունը. Փաշինյան
1988 թվականի այս օրը՝ փետրվարի 20-ին, տեղի ունեցավ մի իրադարձություն, որ պատմական էր բոլոր առումներով։ ԼՂԻՄ-ի մարզային խորհուրդը որոշում ընդունեց մտնել Հայաստանի կազմի մեջ։ Հայաստանի ժողովուրդն իր ամբողջական աջակցությունը հայտնեց այդ որոշմանը։ Շուտով Արցախի և Հայաստանի իրենց հայրենակիցներին միացան սփյուռքի մեր քույրերն ու եղբայրները։
1988 թվականի փետրվարի 20-ը հայոց ազգային վերազարթոնքի մի բացառիկ օրինակ էր, որ ոգեշնչեց միլիոնների։ Մենք վերագտանք մեր ազգային միասնությունը, միակամությունը, վճռականությունը։ Հայաստանում և Արցախում ձևավորվեց մի համաժողովրդական շարժում, որ բացառիկ էր իր թափով և անկասելիությամբ, խորապես ազգային էր և միաժամանակ խորապես ժողովրդավարական։
Ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը և ժողովրդավարական ազատությունները դարձան հստակ նպատակակետ, դեպի որը գնաց մեր ժողովուրդը՝ համոզված լինելով, որ ազատությունը և անկախությունը անսակարկելի արժեքներ են։
30 տարի անց՝ 2018 թվականի գարնանը մենք իբրև ժողովուրդ, իբրև հասարակություն և իբրև պետություն, կրկին ապրեցինք մի նոր՝ հեղափոխական զարթոնք՝ կրկին ոտքի կանգնելով այն գաղափարների համար, որոնք թանկ են յուրաքանչյուրիս համար։ Մենք ապացուցեցինք նախ ինքներս մեզ, ապա աշխարհին, որ արժանապատիվ և հայրենասեր քաղաքացիներն ենք մեր երկրի, որ հավատարիմ ենք մեր պայքարին և իդեալներին, հավատարիմ ենք Հայաստանի և Արցախի բռնած ազատության ճանապարհին։

"Мы вновь обрели свое национальное единство, солидарность, решимость": Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю годовщины Карабахского движения.
В этот день 1988 года, 20 февраля, произошло событие, которое было историческим во всех отношениях. Областной совет Нагорно-Карабахской автономной области принял решение о входе в состав Армении. Народ Армении выразил полную поддержку этому решению. Вскоре наши сестры и братья из диаспоры присоединились к своим соотечественникам из Арцаха и Армении.
20 февраля 1988 года явилось уникальным примером армянского национального возрождения, который вдохновил миллионы людей. Мы вновь обрели свое национальное единство, солидарность, решимость. В Армении и Арцахе было сформировано общенациональное движение, которое было исключительным по своей динамике и неотвратимости, оно было глубоко национальным и в то же время глубоко демократическим.
Реализация права народов на самоопределение и демократические свободы стали четкой целью, к которой стремился наш народ, будучи убежденным в том, что свобода и независимость являются бесспорными ценностями.
Спустя 30 лет, весной 2018 года, как народ, как общество и как государство мы вновь пережили новое революционное пробуждение, вновь опираясь на идеи, которые дороги каждому из нас. Мы доказали, в первую очередь, себе, а потом и всему миру, что являемся достойными и патриотичными гражданами нашей страны, что мы верны своей борьбе и идеалам, мы привержены пути свободы, по которому следуют Армения и Арцах.