Պորոշենկոն նախագահական ընտրություններին ռուս դիտորդների մասնակցությունն արգելող օրենք է ստորագրել
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն երկրի նախագահական ընտրություններին ռուս դիտորդների մասնակցությունն արգելող օրենք է ստորագրել, գրում է ''РИА Новости''-ն՝ նախագահի մամուլի ծառայությանը հղումով: Օրենքն ուժի մեջ  կմտնի պաշտոնական հրապարակման հաջորդ օրվանից:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այս առնչությամբ ասել է, որ նման օրենքի ընդունումը կարող է իջեցնել Ուկրաինայի ընտրությունների օրինականության մակարդակը:
Ավելի վաղ Գերագույն ռադան օրենք էր ընդունել, որով ռուսաստանյան ներկայացուցիչներին արգելվում է որպես դիտորդ մասնակցել Ուկրաինայում տեղի ունենալիք ընտրություններին:

Poroshenko Signs Bill Banning Russians from Participating in Presidential Elections in Ukraine
The President of Ukraine Petro Poroshenko signed the bill which bans Russians from participating in the elections process in Ukraine. The document proposes amendments to the law on presidential elections, members of parliament and local elections, 112.International reports.
It is established that a person, who is a citizen of a state aggressor and a person, whose offer is initiated or submitted by a state aggressor cannot be the observers at the elections (including the representatives of the foreign states).
As ''RIA Novosti'' reports, the Kremlin believes that restrictions on the work of observers from Russia in the upcoming presidential elections in Ukraine are unacceptable, such measures may reduce the legitimacy of the elections themselves, Russian President Press Secretary Dmitry Peskov told reporters.