Ռազմական փորձագետը` Ադրբեջանի և Թուրքիայի վերջին զորավարժությունների մասին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Թուրքիայի արևելքում` Կարսում, ավարտվեցին «Ձմեռ 2019» միջազգային զորավարժությունները 15 երկրների` այդ թվում նաև Ադրբեջանի մասնակցությամբ:
Թեմայի շուրջ «Արմեդիա ՏՎԳ»-ն զրուցել է «Ռազմինֆո»-ի վերլուծաբան Հայկ Խաչիկյանի հետ:
- Պարո´ն Խաչիկյան, կարո՞ղ եք ասել «Ձմեռ -2019»-ի հիմնական նպատակը և գնահատել դրանում Ադրբեջանի զինված ուժերի մասնակցությունը:
- Դատելով բաց աղբյուրների տեղեկատվությունից, տեսնելով, թե ինչ առաջադրանքներ են իրականացնում` ամենայն հավանականությամբ, սրանք հատուկ նշանակության ուժերի զորավարժություններ էին` ձմեռային պայմաններում հատուկ լեռնային պատրաստվածության համար:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ Ադրբեջանի մասնակցությանը, ապա Ադրբեջանից մեկնել է Նախիջևանի առանձին համազորային բանակի ենթակայության տակ գտնվող խմբավորում, որն, ամենայն համանականությամբ, բաղկացած էր Նախիջևանի հատուկ ջոկատայիններից (մոտավոր 20 հոգանոց անձնակազմ և հրամանատարը): Այս առումով բավական հետաքրքիր է, քանի որ այստեղ ականատես ենք լինում, որ Նախիջևանի հատուկ ջոկատայիններն անցնում են լեռնային պատրաստության կուրսեր Թուրքիայում: Սա հատկանշական է նրանով, որ Նախիջևանում գործում է կենտրոն հատուկ ջոկատայինների պատրաստությանը (այս մասին կային կասկածներ, հիմա ավելի ակնհայտ է)` այդ թվում նաև լեռնային պատրաստությանն ուղղված: Երբ ավարտական արարողություն էին իրականացնում, այդ կենտրոնի շրջանավարտների շրջանում նկատվում էին սպաներ Թուրքիայից, որոնք, ըստ էության, այդ կենտրոնում դասավանդողի դերում էին հանդես գալիս:
- Ըստ Ձեզ, ադրբեջանա-թուրքական ռազմական համագործակցությունը ուղղված է միայն հայկակա՞ն պետությունների դեմ, թե՞ այլ նպատակներ ունի:
- Եթե խոսքը գնում է ադրբեջանական բանակի պատրաստվածության մասին, ապա բնական է որ այդ բանակը ցանկացած հնարավորության դեպքում գործելու է հենց հայկական պետությունների դեմ: Կոնկրետ այս օրինակում համագործակցությունը վերաբերում է ռազմական պատրաստությանը, դրա ածանցյալ ճյուղերով` ռազմական առևտուր, տեխնիկական սպասարկում, մատակարարումներ և այլն, որոնք ևս հնարավորության դեպքում մեր դեմ է օգտագործվելու:
Թեև հավանականության տեսությունը հուշում է, որ այլ նպատակների հավանականությունը գոնե ցածր տոկոսով չի կարելի բացառել, սակայն խելամիտ տարբերակը մեզ համար այն է, որ պետք է սպասել վտանգը հենց մեր դեմ: Օրինակ, դժվար է պատկերացնել լեռնային պատրաստության կուրսեր անցած հատուկ ջոկատայիններին Ադրբեջանը էլ որտե՞ղ կարող է օգտագործել, եթե ոչ մեր դեմ:
- Իսրայելական «Աերոնաուտիկս»-ը Ադրբեջանի հետ բազմամիլիոնանոց պայմանագիր է կնքել, և դա այն մեղադրանքներից հետո, երբ նրանց ԱԹՍ-ները կիրառվում են հայերի դեմ: Հայկական կողմն որևէ քայլ ձեռնարկու՞մ է արդյոք նման գործարքների կանխարգելման համար:
- Այստեղ պետք է հստակ հասկանալ, որ Իսրայելի ու Ադրբեջանի միջև մաքուր բիզնես է տեղի ունենում: Այստեղ ես չեմ տեսնում Իսրայելի կողմից որևէ քաղաքական մեսիջ կամ մոտիվացիա Ադրբեջանին զենք վաճառելու առումով:
Ու այս պարագայում դժվար է նույնիսկ պատկերացնել, թե ինչ քայլ պետք է անի ՀՀ-ն, որ իսրայելական ընկերության ու Ադրբեջանի փոխշահավետ գործարքը տեղի չունենա: Իսկ ինչ վերաբերում է «Աերոնաուտիկս»-ի հետ վերջին գործարքին, ապա, ըստ իսրայելական կողմի, հայտարարությունը վերաբերում է Ադրբեջանում արդեն եղած ԱԹՍ-ների սպասարկմանն ու վերանորոգմանը: Առնվազն պետք է հասկանալ, որ նոր ԱԹՍ-ների մատակարարումներ սա չի ենթադրում:

Военный эксперт - о недавних военных учениях в Азербайджане и Турции (эксклюзив)
- Господин Хачикян, можете ли сказать о целях недавних учений "Зима-2019", прошедших в Карсе (Турция) и дать оценку участию в них ВС Азербайджана?
- Судя по информации из открытых источников и видя, какие задачи выполнялись, скорее всего, это были учения сил специального назначения – для подготовки в зимних условиях и в горных местностях.
Что касается участия в учениях Азербайджана, то эта страна приняла была представлена военнослужащими Отдельной общевойсковой армии Нахиджевана. По всей вероятности, это были спецназовцы из Нахичджевана (личный состав из 20 человек и командир). В этом смысле довольно интересно, что нахиджеванский спецназ проходит курсы обучения в горах в Турции. Это особенно важно, если учесть, что именно в Нахиджеване действует центр по подготовке спецназа (были предположения, которые в настоящее время подтвердились), и он включает также подготовку в горных местностях. Во время церемоний присяги мы видим в рядах военнослужащих этого центра офицеров из Турции, которые, по сути, фактически преподают там.
- Азербайджано-турецкое военное сотрудничество, по-Вашему, направлено только против армянских государств или имеет и другие цели?
- Если речь идет о подготовке азербайджанской армии, то естественно, что эта армия при любой возможности будет действовать именно против армянских государств. Конкретно на примере последних учений азербайджано-турецкое сотрудничество касается военной подготовки и всех ее производных – военная торговля, техническое обслуживания, поставки и т. д, которые также при любой возможности будут использованы против нас.
Хотя теория вероятности предполагает, что нельзя исключать и другие цели (хотя бы небольшой процент вероятности), но разумный вариант – всегда ожидать опасности, направленной против нас. Например, трудно представить, где еще может Азербайджан использовать спецназовцев, прошедших курсы подготовки в горах, если не против нас.
- Израильская Aeronautics заключила многомиллионный контракт с Азербайджаном, и это после обвинений, что их БПЛА используются против армян. Предпринимает ли армянская сторона какие-то действия, чтобы помешать подобным сделкам?
- Здесь необходимо четко понимать, что между Израилем и Азербайджаном реализуется бизнес в чистом виде. Я не вижу какого-либо политического мессиджа или мотивации со стороны Израиля в вопросе продажи Азербайджану вооружений.
И в этом случае трудно представить, какие шаги должна предпринять Армения, чтобы помешать взаимовыгодной сделке израильской компании и Азербайджана. Что касается недавней сделки с Aeronautics, то израильская сторона заявила, что речь идет о техническом обслуживании и ремонте уже приобретенных Азербайджаном БПЛА. Из этого следует понимать, что это не означает поставку Азербайджану новых беспилотников.