Տաս օր ուշացած հայտարարությունը․ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը փորձում է բնականոն հուն վերադարձնել բանակցությունները
Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո տարբեր միջազգային հարթակներում Փաշինյան-Ալիև հանդիպումներն, ընդհանուր առմամբ, հանգեցրել են բանակցային տրամաբանության և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության բնականոն գործունեության խախտմանը։ Այդ մասին է վկայում նաև  փետրվարի 20-21-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների այցը տարածաշրջան, որի նպատակն էր  ծանոթանալ երկու ղեկավարների միջև տեղի ունեցած շփումների բովանդակությանը։ Ստացվում է՝ հունվարի 22-ին կայացած հանդիպման մանրամասներին միջնորդները տեղեկացվում են միայն մեկ ամիս անց։
Ավելին, փետրվարի 20-21-ին կայացած այցի արդյունքները համանախագահներն ամփոփել են միայն տաս օր անց՝ մարտի 1-ին՝ տարածելով մամլո հաղորդագրություն։
Անդրադառնանք հայտարարության բովանդակությանը։ Առաջնային կարևորություն է տրվում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդությամբ Փաշինյան-Ալիև հանդիպում կազմակերպելուն։ Հասկանալով միջազգայնորեն հաստատված ձևաչափից դուրս բանակցությունների շարունակման, տարբեր համաձայնությունների ձեռք բերման հնարավոր ռիսկերն ու կասկածելի արդյունավետությունը՝ միջնորդները փորձում են գործընթացը բնականոն վերադարձնել։
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդությամբ հանդիպումն արդեն նաև պաշտոնապես կազդարարի բանակցությունների շարունակումը։ Եթե մինչ այժմ կողմերը փորձում էի ձևացնել, թե բանակցություններ չկան և այդ հանդիպումները ճանաչողական բնույթ են կրում, ապա դժվար թե հնարավոր լինի մի քանի ժամ տևող հերթական հանդիպումը կրկին բանակցությունների պատմությանը կամ միմյանց մոտեցումներին ծանոթանալու փորձ անվանել։ Ուստի, պատահական չէ, որ այս հանդիպման կազմակերպումն այսօր բավական բարդ խնդիր է։
Ելնելով հայտարարությունից, միջնորդները կողմերի հետ քննարկել են ղեկավարների հանդիպման ընթացքում քննարկման հնարավոր թեմաները և հաջորդ քայլերից ակնկալիքները։ Ուստի, միջնորդները փորձում են հասկանալ, թե որ հարցերը կարող են լինել օրակարգում՝ կարգավորման սկզբունքները, վստահության միջոցառումները, թե՞ ձևաչափի հնարավոր փոփոխությունը՝ ելնելով Արցախի անհապաղ ներգրավման հայակական կողմի պնդումներից։ Հասկանալի է, որ կողմերի ակնկալիքները հնարավոր օրակարգի վերաբերյալ կարող են բավական տարբեր լինել՝ ելնելով թե՛ մինչ այժմ արված հայտարարություններից, թե՛ սեփական դիրքերի ամրության վերաբերյալ պատկերացումներից։ Եվ մեծամասամբ առաջին փուլում հենց այդ օրակարգն է ցույց տալու, թե կողմերից որն ավելի շատ հաջողեց իր որդեգրած քաղաքականության մեջ։
Համանախագահների կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ կա ևս մեկ ուշագրավ դիտարկում։ Նրանք դրական են գնահատել իրենց հանրություններին խաղաղության պատրաստելու շուրջ տարածաշրջանում զարգացող քննարկումները։ Հասկանալի է գործընթացին դրական երանգ հաղորդելու և դրական ակնկալիքներ ձևավորելու միջնորդների մղումը, բայց առնվազն այսօր կողմերից ոչ մեկի հռետորաբանության մեջ հանրություններին խաղաղության պատրաստելու միտում չի նկատվում։

Опоздавшее на десять дней заявление МГ ОБСЕ - попытка вернуть переговорный процесс в нормальное русло
Встречи Никола Пашиняна и Ильхама Алиева на площадках различных международных  мероприятий, в общей сложности, нарушили логику переговорного процесса и привели к нарушению деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом свидетельствует также региональный визит сопредседателей, целью которого было ознакомиться с итогами давосской встречи лидеров двух стран. Получается, что только спустя месяц посредники были проинформированы об итогах встречи, состоявшейся 22-ого января.
Более того, только 1-ого марта, спустя десять дней после визита, состоявшегося 20-21-ого февраля, посредники распространили заявление по итогам встреч в регионе.
Обратимся к содержанию заявления. Первостепенное значение придается организации встречи Пашинян-Алиев при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Осознавая, какие риски таит в себе продолжение контактов двух лидеров и достижение договоренностей вне признанного формата, посредники пытаются вернуть процесс в свое русло.
Встреча при посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ послужит также уже официальным сигналом о продолжении переговорного процесса. Если до этого стороны пытались создать видимость, что нет никаких переговоров и что эти встречи носят ознакомительный характер, то сейчас уже вряд ли получится очередную полуторачасовую беседу объяснить попыткой ознакомится с историей переговоров. И неслучайно организация этой встречи стала довольно сложной задачей.
Судя по заявлению сопредседателей, посредники также рассмотрели с представителями сторон возможные вопросы обсуждения и ожидания от дальнейших шагов. Они пытаются понять, какие вопросы включить в повестку: принципы урегулирования, меры доверия или возможное изменение формата, учитывая заявления армянской стороны и необходимости срочно вернуть Арцах за стол переговоров? Понятно, что ожидания сторон от повестки могут сильно отличаться, учитывая как сделанные до этого заявления, так и представления о своих позициях. Во многом именно повестка первой встречи покажет, которая из сторон продвинулась дальше в своей политике.
В заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ есть еще один важный пункт. Они положительно оценили обсуждения о подготовке народов к миру. Понятно, что со стороны посредников это - попытка придать определенный положительный импульс процессу, но как минимум на сегодняшний день реальных сигналов подготовки народов к миру не видно.