Չպետք է ակնկալենք բեկումնային առաջընթաց, բայց հնարավորություն է բացվել. կան փոքր քայլեր, որոնք կարող են արվել. Ուորլիք
Տասնամյակներ անց բոլորը գիտակցում են, թե որքան բարդ է գտնել Ղարաբաղյան հակամարտության տևական կարգավորում և դրա համար կան պատճառներ բոլոր կողմերից: Այս մասին «Ամերիկայի ձայնին» տված հարցազրույցում նշել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը: Նա իր աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, սակայն նշել է, որ անհրաժեշտ է ավելին:
Դիտարկմանը, որ ՀՀ նոր իշխանությունները, կարծես թե, ավելի ակտիվ են Ադրբեջանի հետ շփվում, միևնույն ժամանակ ընդգծում, որ վերջնական բանակցությունները պետք է վարի Լեռնային Ղարաբաղը, Ուորլիքը նշել է.
«Ասեմ հենց սկզբից, որ սերտորեն աշխատում էի նախագահ (Սերժ - ԱՁ) Սարգսյանի հետ և ունեմ նրա և նրա արտգործնախարարի նկատմամբ հսկայական հարգանք: Երկրի նոր ղեկավարի հետ չեմ ունեցել անձնական շփում, սակայն, համոզված եմ, որ նրանք ամեն ջանք կներդնեն բանակցությունները շարունակելու և տևական կարգավորման հասնելու համար: Իրականում, ցանկացած փոփոխություն նոր հնարավորություններ և նոր հեռանկարներ է բացում: Հավատացած եմ, որ կողմերը պետք է օգտագործեն այս հնարավորությունը՝ գործընթացն առաջ շարժելու նպատակով: Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի իշխանությունների ձայնին, ասեմ, որ համապատասխան պահին միշտ էլ նախատեսվել է, որ նրանք պետք է ընդգրկվեն պաշտոնական բանակցություններում: Պետք է հասկանալ. Այնպես չէ, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները կամ համանախագահները նրանց չեն լսում, նրանք հաճախ են հանդիպում փաստացի իշխանությունների հետ և անշուշտ վերջիններիս կարծիքը հաշվի են առնվում գործընթացի յուրաքանչյուր փուլում»:
Ուորլիքի խոսքերով ամեն ինչ սև և սպիտակ չէ. «Անշուշտ, Հայաստանի ղեկավարը վերջին ամիսների ընթացքում մի քանի անգամ ոչ պաշտոնապես հանդիպել է նախագահ Ալիևի հետ և դա շատ դրական խորհրդանիշ է: Հանդիպումներից մեկի ընթացքում նույնիսկ երկու ղեկավարները համաձայնեցին ստեղծել ուղիղ կապի միջոց՝ հնարավոր ճգնաժամը բացառելու և միմյանց հետ կապի մեջ մնալու համար: Դրանք չափազանց լավ նշաններ են: և իմ տպավորություններով նախագահ Ալիևը ընդունել է, որ նոր հնարավորություններ են բացվել, և հավատացած եմ, համանախագահները այժմ պաշտոնական գագաթաժողովի նախապատրաստման ուղղությամբ են աշխատում: Եվ եթե այն տեղի ունենա, կդառնա գործընթացն առաջ շարժելու ևս մեկ փայլուն հնարավորություն: Մենք չպետք է ակնկալենք բեկումնային առաջընթաց, սակայն, հավատացած եմ, որ հնարավորություն է բացվել: Ասեմ այսպես, կան փոքր քայլեր, որոնք կարող են արվել: Կարող ենք դրանք անվանել փոխվստահության կառուցման միջոցներ, սակայն առկա են քայլեր, որոնք կարող են կանխել բռնությունները, և ուրախ եմ տեսնել, որ դրանք արվում են, սակայն, ավելին է անհրաժեշտ անել այս ուղղությամբ: Հավատացած եմ, կա ավելի կարևոր նպատակ՝ հակամարտության վերջնական կարգավորում: Բոլորն այդ դեպքում կշահեն. Մենք չենք խոսում անընդունելի փոխզիջումների մասին: Երկու առաջնորդները պետք է համարձակ լինեն և որոշումներ ընդունեն, որոնք կտանեն դեպի խաղաղություն, որովհետև այդ խաղաղությունը, թեև դժվար հասանելի, անչափ կարևոր է լինելու տարածաշրջանի համար: Հայաստանի համար այդ խաղաղությունը կարող է բերել իրական բարգավաճման նոր ժամանակաշրջան: Հենց այդ համարձակ քայլերն են, որ առաջնորդները պիտի կատարեն: Ասեմ, որ կարգավորման ուրվագծերը տեղում են, դրանք պետական գաղտնիքներ չեն: Կարգավորման ուրվագծերը քննարկվել են տարիներ շարունակ, սակայն, անհրաժեշտ է համարձակ քայլ յուրաքանչյուր կողմից դրանք առաջ քաշելու համար»:

Уорлик: "Всегда предполагалось, что представители Карабаха должны быть включены в официальные переговоры"
Десятилетия спустя многие понимают, как трудно найти долговременное решение карабахского конфликта, и для этого есть много причин. Об этом в интервью "Голосу Америки" заявил бывший американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик. Он выразил поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отметив при этом, что еще многое предстоит сделать.
На наблюдение относительно того, что новые власти Республики Армения, похоже, более активно общаются с Азербайджаном и в то же время подчеркивают, что окончательные переговоры должны вести представители Нагорного Карабаха, Уорлик отметил:
"С самого начала скажу, что я тесно сотрудничал с президентом Сержем Саргсяном, и я испытываю очень сильное уважение к нему и к его министру иностранных дел. С новым лидером Армении у меня не было личных контактов, но я уверен, что они приложат все усилия для продолжения переговоров и достижения прочного урегулирования. На самом деле, любая перемена открывает новые возможности и новые перспективы. Я убежден, что стороны должны использовать эту возможность для продвижения процесса. Что касается голоса властей Нагорного Карабаха, то позвольте сказать: всегда предполагалось, что в соответствующий момент они должны быть включены в официальные переговоры. Надо понять - это не так, что власти или сопредседатели США не слушают их, они часто встречаются с де-факто властями Карабаха, и, конечно, учитывают их мнения на каждом этапе процесса".
По словам Уорлика, не все черно-белое. "Конечно, в последние месяцы руководитель Армении не раз встречался с президентом Алиевым, и это очень позитивный знак. Во время одной из встреч два лидера даже договорились о прямой связи, чтоб исключить возможный кризис и поддерживать связь друг с другом. Это очень хорошие знаки. По-моему, президент Алиев признал, что открылись новые возможности, и я убежден, что сопредседатели в настоящее время работают над подготовкой к официальному саммиту лидеров Армении и Азербайджана. Если это произойдет, появится еще одна блестящая возможность двигаться вперед. Мы не должны ожидать прорыва, но я считаю, что открыта новая возможность. Скажу так: есть  небольшие шаги, которые можно сделать. Мы можем назвать их мерами по укреплению доверия. Есть шаги, которые могут предотвратить насилие, и я рад видеть, что они предпринимаются, но в этом направлении надо больше работать. Я считаю, что есть более важная цель - окончательное урегулирование конфликта. От этого выиграют все. Мы не говорим о неприемлемых компромиссах. Двое лидеров должны быть смелыми и готовыми принять решения, которые приведут к миру, потому что этот мир имеет решающее значение для региона. Для Армении этот мир может принести новую эру реального процветания. Это смелые шаги, которые должны сделать лидеры. Надо сказать, что силуэты урегулирования не являются государственной тайной. Вопросы, связанные с урегулированием, обсуждаются много лет, но необходимо с каждой стороны сделать смелый шаг вперед для продвижения процесса", - заявил он.