Վարչապետը և միացյալ թվային շուկայի հարցերով ԵՄ հանձնակատարը քննարկել են թվայնացման ոլորտում համագործակցության ուղղությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, միացյալ թվային շուկայի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Անդրուս Անսիպին:
Վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ վերջին շրջանում ՀՀ-ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերի ակտիվացումը վկայում է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի և համագործակցության հագեցած օրակարգի մասին: Նիկոլ Փաշինյանն արդյունավետ է գնահատել մարտի 4-5-ը Բրյուսել կատարած իր այցը, որի ընթացքում ԵՄ կառույցների ղեկավարների հետ քննարկվել են երկկողմ գործակցության ընդլայնման հարցեր: Վարչապետի խոսքով՝ բարձր և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգում գտնվող առաջնահերթություններից է, և ԵՄ-ն կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար այս ոլորտում, ինչի մասին է վկայում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում այս բնագավառի ներառումը:
Միացյալ թվային շուկայի հարցերով ԵՄ հանձնակատարը ներկայացրել է ԵՄ-ում թվային ընդհանուր շուկայի ձևավորման ուղղությամբ իրականացվող քաղաքականությունը և նշել, որ ԵՄ-ն պատրաստ է խորացնել գործընկերությունը Հայաստանի հետ տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, կիսվել փորձով և ձեռքբերումներով: Անդրուս Անսիպը, մասնավորապես, ներկայացրել է թվայնացման ոլորտում Էստոնիայի փորձը՝ նշելով, որ էլեկտրոնային կառավարման և թվային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կառավարման ոլորտների արդիականացումը հնարավորություն է տվել Էստոնիային ֆինանսական զգալի տնտեսումներ արձանագրել և բարձրացնել կառավարման արդյունավետությունը:
Էլեկտրոնային կառավարման գործիքների ներդրման, ՏՏ և հեռահաղորդակցության ոլորտներում ընթացիկ ծրագրերի շուրջ մտքերի փոխանակումից հետո զրուցակիցները քննարկել են համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման հեռանկարները: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել հանրային ծառայությունների թվայնացման և առցանց գործող ծառայությունների շրջանակի ընդլայնման, դրանց վերաբերյալ հանրային իրազեկվածության բարձրացման, թվային տեխնոլոգիաներից օգտվելու հմտությունների զարգացման և մի շարք այլ ուղղություններով գործակցության խթանման հարցերին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ քննարկումներ սկսել թվային մեկ ընդհանուր ծրագիր ունենալու շուրջ, որում ներառված կլինեն այս ուղղությամբ Հայաստան-Եվրամիություն գործակցության առաջնահերթությունները:
Վարչապետը հանձնարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին և Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանին` մշտական կապի մեջ լինել ԵՄ գործընկերների հետ և համատեղ աշխատել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և թվայնացման ոլորտում գործակցության ուղղությունների մշակման շուրջ:

Премьер Армении и комиссар ЕС по делам единого цифрового рынка обсудили вопросы сотрудничества в сфере оцифровки
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня вице-председателя Европейской комиссии, комиссара Европейского союза по делам единого цифрового рынка Андруса Ансипа.
Премьер-министр с удовлетворением отметил, что активизация взаимных высокопоставленных визитов Армения-ЕС в последнее время свидетельствует о высоком уровне политического диалога и насыщенной повестке сотрудничества. Никол Пашинян высоко оценил свой визит в Брюссель, в ходе которого с руководителями структур ЕС были обсуждены вопросы расширения двустороннего сотрудничества. По словам премьер-министра, развитие высоких и цифровых технологий является одним из приоритетов повестки реформ правительства Армении, и ЕС является важным партнером Армении в этой области, о чем свидетельствует включение этой сферы в Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС.
Комиссар Европейского союза по делам единого цифрового рынка представил политику формирования цифрового рынка в ЕС и отметил, что ЕС готов углублять партнерские отношения с Арменией в области информационных и высоких технологий, обмениваться опытом и достижениями. Андрус Ансип, в частности, представил опыт Эстонии в области цифровизации, отметив, что модернизация сферы управления посредством электронного управления и цифровых технологий позволила Эстонии добиться значительной финансовой экономии и повысить эффективность управления.
После обмена идеями по вопросам внедрения инструментов электронного управления, текущим проектам сферах ИТ и телекоммуникаций собеседники обсудили перспективы реализации новых совместных программ. В частности, были затронуты вопросы оцифровки государственных услуг и расширения спектра онлайн-услуг, повышения осведомленности общественности, развития навыков использования цифровых технологий и сотрудничества в ряде других областей. Была достигнута договоренность начать обсуждения по формированию единой цифровой программы, в которую будут включены приоритеты сотрудничества Армения-ЕС в этом направлении.
Премьер-министр поручил вице-премьеру Мгеру Григоряну и министру транспорта, связи и информационных технологий Акопу Аршакяну поддерживать копостоянные нтакты с партнерами по ЕС и совместно работать над развитием сотрудничества в сфере информационных технологий и цифровизации.