Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչին
Մարտի 8-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (ԳՆԱՆ) դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:
Կողմերը քննարկել են Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումներին առնչվող մի շարք հարցեր։
Մասիս Մայիլյանը կրկին ընդգծել է անվտանգության ոլորտում կանխատեսելիության և թափանցիկության մակարդակի բարձրացման, ինչպես նաև հնարավոր միջադեպերի կանխման նպատակով հրադադարի ռեժիմի պահպանման միջազգային վերահսկողության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը։ Այդ համատեքստում Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ կարևոր է շարունակել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունների՝ կյանքի կոչմանն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի՝ տարածաշրջան այցին վերաբերող հարցերին։

8 марта министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Масис Маилян принял Личного представителя Действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ посла Анджея Каспшика.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся ситуации на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана и мониторингов, проводимых офисом ЛПДП ОБСЕ.
Масис Маилян вновь отметил необходимость внедрения механизмов международного контроля за соблюдением режима прекращения огня для повышения предсказуемости и прозрачности в области безопасности, а также для предотвращения возможных инцидентов. В этом контексте министр иностранных дел Республики Арцах подчеркнул важность продолжения усилий для претворения в жизнь венских и санкт-петербургских договоренностей.
В ходе встречи были также затронуты вопросы, касающиеся визита в регион Действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Словакии Мирослава Лайчака.