Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչին
Մարտի 8-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (ԳՆԱՆ) դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:
Կողմերը քննարկել են Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումներին առնչվող մի շարք հարցեր։
Մասիս Մայիլյանը կրկին ընդգծել է անվտանգության ոլորտում կանխատեսելիության և թափանցիկության մակարդակի բարձրացման, ինչպես նաև հնարավոր միջադեպերի կանխման նպատակով հրադադարի ռեժիմի պահպանման միջազգային վերահսկողության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը։ Այդ համատեքստում Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ կարևոր է շարունակել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունների՝ կյանքի կոչմանն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի՝ տարածաշրջան այցին վերաբերող հարցերին։

Artsakh Foreign Minister Received Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office
On March 8, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ambassador Andrzej Kasprzyk.
The sides discussed a range of issues related to the situation on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, as well as the monitoring conducted by the Office of the Personal Representative of the OSCE CiO.
Masis Mayilian reiterated the need to establish mechanisms of international control over the cease-fire regime in order to increase the predictability and transparency in the field of security, as well as to prevent possible incidents. In this context, the Foreign Minister of the Republic of Artsakh stressed the importance of continuing the efforts to implement the Vienna and St. Petersburg agreements.
During the meeting, issues related to the visit of the OSCE Chairperson-in-Office, Slovak Foreign Minister Miroslav Lajcak to the region were also touched upon.