Վենեսուելայում զինվորականները պահպանության տակ են վերցրել երկրի էներգահամակարգը
Վենեսուելայի բանակը պահպանության տակ է վերցրել երկրի էներգամատակարարման համակարգի ռազմավարական օբյեկտները, իսկ էլեկտրահաղորդման գծերի նկատմամբ սահմանվել է օդային հսկողություն, հայտարարել է Բոլիվարյան Հանրապետության պաշտպանության նախարար Պադրինո Լոպեսը:
Ավելի վաղ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարել էր ապահովել էներգամատակարարման համակարգի պահպանությունն երկրի պատմության մեջ խոշորագույն անջատման ֆոնին:
Մարտի 7-ի երեկոյան Կարակասը և Վենեսուելայի նահանգների մեծ մասը մնացել էին առանց էներգամատակարարման: Ազգաին էլեկտրական ընկերության տվյալներով` տեղի ունեցածի պատճառը սաբոտաժն էր երկրի խոշորագույն ՀԷԿ-ում: Մադուրոն կատարվածում մեղադրել է «ամերիկյան իմպերիալիզմին»: Վաշինգտոնում հերքել են այդ մեղադրանքները:

Военные Венесуэлы взяли под охрану энергосистему страны
Армия Венесуэлы взяла под охрану стратегические объекты системы энергоснабжения страны, а за линиями электропередач ведется воздушное наблюдение. Об этом заявил в воскресенье министр обороны Боливарианской Республики Владимир Падрино Лопес в эфире государственного телевидения страны, передает ТАСС.
Ранее президент Венесуэлы Николас Мадуро поручил министерству обороны обеспечить охрану системы энергоснабжения на фоне крупнейшего в истории страны отключения электричества.
В четверг вечером Каракас и большинство штатов Венесуэлы остались без энергоснабжения. По данным местной прессы, речь идет о 20 или 22 из 23 штатов. Таким образом, электричество отсутствовало практически на всей территории страны. По словам жителей столицы, это самое длительное на их памяти отключение электроэнергии в городе.
По данным Национальной электрической компании, причиной случившегося стал саботаж на ГЭС имени Симона Боливара в штате Боливар, крупнейшей в стране. Мадуро обвинил в случившемся "американский империализм". Госдепартамент отверг эти обвинения.