Վենեսուելայում զինվորականները պահպանության տակ են վերցրել երկրի էներգահամակարգը
Վենեսուելայի բանակը պահպանության տակ է վերցրել երկրի էներգամատակարարման համակարգի ռազմավարական օբյեկտները, իսկ էլեկտրահաղորդման գծերի նկատմամբ սահմանվել է օդային հսկողություն, հայտարարել է Բոլիվարյան Հանրապետության պաշտպանության նախարար Պադրինո Լոպեսը:
Ավելի վաղ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարել էր ապահովել էներգամատակարարման համակարգի պահպանությունն երկրի պատմության մեջ խոշորագույն անջատման ֆոնին:
Մարտի 7-ի երեկոյան Կարակասը և Վենեսուելայի նահանգների մեծ մասը մնացել էին առանց էներգամատակարարման: Ազգաին էլեկտրական ընկերության տվյալներով` տեղի ունեցածի պատճառը սաբոտաժն էր երկրի խոշորագույն ՀԷԿ-ում: Մադուրոն կատարվածում մեղադրել է «ամերիկյան իմպերիալիզմին»: Վաշինգտոնում հերքել են այդ մեղադրանքները:

Global Look Press/Elyxandro Cegarra
The Venezuelan Army has introduced an air surveillance system over the country's power lines to protect its energy system and prevent further incidents, Venezuela’s Defence Minister Vladimir Padrino Lopez said, Sputnik reports.
A blackout swept Venezuela on Thursday as national electricity supplier Corpoelec reported of "sabotage" at a major hydroelectric power plant called Guri.
Media outlets have subsequently reported about power outages in 21 out of 23 Venezuelan states. Venezuelan President Nicolas Maduro has blamed the United States for waging an energy war against Venezuela. Washington has denied having a role in the crisis.