Ուժերի բալանսը Ղարաբաղում՝ որակի, այլ ոչ թե քանակի արդյունք
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումներն ու գարունը կրկին ստիպեցին տարբեր փորձագետներին խոսել Արցախում ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականության մասին: Ցավոք, դրանք միայն մերկապարանոց հայտարարություններ չեն. Ադրբեջանի իշխանություններն` ի դեմս Ալիևի, նույնիսկ չեն թաքցնում նման մտադրությունը` պարբերաբար անելով ռազմատենչ հայտարարություններ և անցկացնելով լայնամասշտաբ զորավարժություններ անմիջականորեն ԼՂՀ հետ սահմանին, ինչպես նաև խոսելով ուժի և ոչ թե իրավունքի առաջնայնության մասին:
Ալիևի` ռազմական գործողություններն ակտիվացնելու այդ անթաքույց մտադրությունն անուղղակիորեն հաստատեցին նաև ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահները` հայտարարելով լարվածության թուլացման ու հրահրող հռետորաբանության նվազեցման խիստ անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև կոչ անելով «կողմերին զերծ մնալ հայտարարություններից ու գործողություններից, որոնք ենթադրում են տեղում իրադրության փոփոխություն (Ադրբեջանի զորվարաժությունները – խմբ.), նախապես վճռում են ապագա բանակցությունների արդյունքը կամ ստեղծում են նախապայմաններ, առանց մյուս կողմի համաձայնեցման պահանջում են ձևաչափի միակողմանի փոփոխություն կամ ցույց են տալիս պատրաստակամություն՝ վերսկսելու ռազմական գործողությունները (Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը – խմբ.)»:
Տարիներ ի վեր համարվել է, որ ստատուս-քվոն Ղարաբաղում պահպանվում է ուժերի բալանսի հաշվին: Եվ իսկապես, աշխարհում այնքան էլ շատ չեն հակամարտող պետությունների միջև սահմաններ, որոնք պահպանվում են ոչ թե խաղաղապահների, այլ հակամարտող կողմերի զինվորների կողմից: Դա հնարավոր է այն դեպքում, երբ երկու կողմերն էլ հասկանում են, որ ռազմական գործողությունները ցանկալի արդյունքի չեն հանգեցնի: 2016թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ, չնայած պաշտոնական Բաքվի` ռազմական ուժի և զինտեխնիկայի աննկարագրելի ու  անհավասարակշիռ վիճակի մասին հոխորտանքներին, Հայաստանի պետական բյուջեի չափով ռազմական բյուջեի ու ձեռքբերված զենքի առկայությանը, այնուամենայնիվ, Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ուժերի բալանս կար: Այն ստեղծվում է որակի, այլ ոչ թե քանակի հաշվին: Հայկական զինված ուժերը միշտ գտնվում են պաշտպանողական դիրքում, իսկ հայրենիքը պաշտպանելիս հոգեբանորեն միշտ առավելություն ունես հակառակորդի նկատմամբ: Հայկական ուժերը և՛ տեխնիկապես, և՛ աշխարհագրորեն, անկասկած,  որևէ կերպ չեն  զիջում ադրբեջանականին` որքան էլ վերջիններս ջանասիրաբար մարզվեն թուրք հրահանգիչների ղեկավարությամբ:
Ուժերի բալանսը պահպանվում է նաև տարածաշրջանում տարբեր դերակատարների շահերի միջոցով, և այսօր, ինչպես և մի քանի տարի առաջ, ռազմական գործողությունների վերականգնումը ձեռնտու չէ միջազգային դերակատարներին: Ճիշտ է, 2016թ. ապրիլին նրանք, հավանաբար, տրվեցին Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բարելավելու գայթակղությանը և «համաձայնություն տվեցին»  ապրիլյան արկածախնդրությունը, բայց և' նրանք, և' բազուկներ ցույց տվող Ադրբեջանը հասկացան, որ պատերազմում ներդրված ֆինանսներն ու մարդկային ռեսուրսները համարժեք չեն այն արդյունքներին, որոնց սպասումով Ադրբեջանը տարիներ շարունակ «սնել» է իր ժողովրդին:
Ինչևէ, այսօր շատ փորձագետներ նշում են, որ, չնայած վերջին զորավարժությունների ընթացքում ԼՂՀ սահմանների մոտ բերված հսկայածավալ զինտեխնիկային և 10.000 զինվորականներին, տարածաշրջանում լայնամասշտաբ պատերազմ չի լինի: Որոշ վերլուծաբաններ չեն բացառում կարճաժամկետ, սակայն կանխատեսելի արդյունքներով ռազմական գործողություններ. ինչպես և ապրիլին, կլինեն բազմաթիվ զոհեր (Ադրբեջանի կողմից իրական զոհերի քանակը թաքցվել է), բայց չի լինի հակամարտության կարգավորում:
Իսկ ընդհանրապես, պատերազմական ճանապարհով խնդրի կարգավորում իսկապես հնարավոր չէ: Հնարավոր չէ գրավել Արցախն ու սրի քաշել այնտեղ բոլոր հայերին: Նման փորձ եղավ 1990-ականներին, երբ Ադրբեջանը մի քանի անգամ ավելի ուժեղ ու ավելի հարուստ էր, իսկ Ղարաբաղը չուներ նույնիսկ սեփական բանակ: Թե ինչպես ավարտվեց պատերազմը` գիտենք բոլորս: Դժվար թե ադրբեջանցիներն այսօր մոռացած լինեն ընդամենը 20 տարվա վաղեմության պատմությունը: Եվ որքան էլ նրանք ուզեն հավատալ իրենց առավելության միֆին, մտածող մարդիկ հասկանում են` խաղաղությունը տարածաշրջանում պահպանվում է ուժերի բալանսի շնորհիվ: Իսկ ուժերի բալանսը, կրկնենք, հիմնված է որակակական, այլ ոչ թե քանակական ցուցիչների վրա:

Баланс сил в Карабахе держится на качестве, а не количестве
Последние развития вокруг Карабаха и наступившая весна вновь заставили разных экспертов заговорить о вероятности возобновления военных действий в Арцахе. Впрочем, это не только голословные утверждения: власти Азербайджана в лице Алиева даже не скрывают такое намерение – и регулярными милитаристскими заявлениями, и проведением широкомасштабных учений непосредственно у карабахской границы, и своими утверждениями о приоритетности силы, а не права. Косвенно подтвердили подобное нескрываемое намерение Алиева возобновить военные действия и сопредседатели МГ ОБСЕ, которые заявили о "строгой необходимости снижения напряженности и подстрекательской риторики и призвали воздержаться от заявлений и действий, которые предполагают существенные изменения ситуации на местах (военные учения Азербайджана – ред.), либо указывающих на готовность по возобновлению боевых действий (милитаристская риторика Азербайджана – ред.).
Много лет подряд считалось, что статус-кво в Карабахе поддерживается благодаря балансу сил. И действительно, в мире не так много границ враждующих государств, которые не охраняются миротворцами, но по обе стороны которой стоят армии враждебных стран. Такое возможно в случае, когда обе стороны понимают, что военные действия не приведут к желаемому результату. Апрельская четырехдневная война, развязанная азербайджанцами в 2016 году, показала, что вопреки разглагольствованиям официального Баку о немыслимом перевесе в военной силе и технике, об огромном военном бюджете величиной во весь бюджет Армении и количестве приобретенного вооружения, в зоне карабахского конфликта все равно существует баланс сил, который создается благодаря качеству, а не количеству. Армянские ВС всегда находятся в позиции защиты – и психологически - защищая свою родину, и географически, и технически, и, безусловно, не уступают азербайджанским ВС ни в чем, сколь бы последние усердно ни тренировались под командованием турецких инструкторов.
Баланс сил также поддерживается интересами различных игроков вне региона, и сегодня, как и несколько лет назад, возобновление военных действий невыгодно международным акторам. Правда, в апреле 2016-го они, возможно, поддались искушению улучшить отношения с Азербайджаном, "разрешив" ему апрельскую авантюру, но и они, и сам играющий мускулами Азербайджан поняли, что вложенные в войну финансы и человеческие ресурсы не адекватны тем результатам, ожиданием которых в Азербайджане кормили людей годами.
Как бы то ни было, сегодня многие эксперты говорят о том, что – несмотря на 10 000 военных и огромное количество военной техники, брошенной к границам Карабаха на последних учениях, - широкомасштабной войны в регионе не будет. Некоторые аналитики не исключают краткосрочные военные действия, однако результат их можно предвидеть: как и в апреле, будет много жертв (а реальные жертвы с азербайджанской стороны скрывались) и никакого урегулирования карабахской проблемы.
А вообще – урегулировать проблему действительно войной невозможно. Невозможно будет взять Карабах силой и истребить там всех армян. Такая попытка была в 1990-ых – при несоразмерном дисбалансе сил, когда Азербайджан был сильнее и богаче в разы, а у Карабаха даже собственной армии не было. Мы все знаем, чем закончилась та война. Сегодня азербайджанцы вряд ли забыли историю 20-летней давности. И сколь бы им ни хотелось верить в миф своего превосходства, думающие люди понимают: мир в регионе держится благодаря балансу сил, который, повторимся, основан на качественных показателях, а не количественных.