Ուկրաինա. նախագահական ընտրություններ 2019
Ուկրաինայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) կողմից հաստատված  նախագահի թեկնածուների վերջնական ցանկը ներառում է 39 թեկնածու: Ի սկզբանե ԿԸՀ-ն գրանցել էր 44 հոգու (մինչև մարտի 7-ը թեկնածուներն իրավունք ունեին հրաժարվելու ընտրություններին մասնակցությունից և այդ իրավունքից օգտվել է 5 թեկնածու), ևս 47 թեկնածուի մերժել էր: Նախագահի պաշտոնի մրցապայքարին մասնակցելու համար ԿԸՀ փաստաթղթեր էր հանձնել ընդհանուր 91 հոգի:
Նախագահի թեկնածուների քանակով 2019թ. ընտրությունները ռեկորդային են: Մինչ այդ ռեկորդային են եղել 2004թ. ընտրություննները, երբ նախագահի “աթոռի” համար պայքարում էր 26 հոգի:
Այս տարի նախագահի պաշտոնի 39 հավակնորդների շարքում են գործող նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն, «Բատկիվշինա» ("Батькивщина") կուսակցության առաջնորդ, Ուկրաինայի նախկին վարչապետ, նարնջագույն հեղափոխության առաջնորդներից Յուլյա Տիմոշենկոն, շոումեն, կատակերգու դերասան Վլադիմիր Զելենսկին, Ուկրաինայի էներգետիիկայի նախկին նախարար, նախկին փոխվարչապետ, ներկայումս պատգամավոր Յուրի Բոյկոն, Ուկրաինայի պաշտպանության նախկին նախարար, նախկին պատգամավոր Անատոլի Գրիցենկոն և այլոք:
Հետաքրքիր տվյալներ
• Թեկնածուների ընդհանուր քանակն ու սեռային բաշխումը. գրանցված է ընդհանուր 39 թեկնածու, որոնցից 35–ը տղամարդ է, 4-ը` կին: Ընդհանուր առմամբ թեկնածու դառնալու համար ԿԸՀ փաստաթղթեր է հանձնել 91 հոգի:
• Թեկնածուների տարիքային բաշխումը. թեկնածուների միջին տարիքը 50 է: 35-45 տարեկան տարիքային կատեգորիայում է թեկնածուներից 12-, 45-60-ում` 20-ը, իսկ 60-ից ավել տարիքայինում` 7-ը:
• Կուսակցական պատկանելությունը. 39 թեկնածուներից 19-ն առաջադրված է կուսակցության կողմից, իսկ 20-ն ինքնաառաջադրված է: Միաժամանակ, նրանցից 23-ը կուսակցության անդամ են հանդիսանում, իսկ մնացյալ 16-ը որևէ քաղաքական ուժի անդամ չէ:
• Թեկնածուների աշխատավայրը. 39-ից 14-ը պատգամավոր են, մեկը գործազուրկ է, ևս մեկի աշխատավայրն էլ նշված չէ:
Ովքե՞ր են ֆավորիտները
Այս ընթացքում անցկացված տարբեր հարցումները վկայում են, որ Ուկրաինայի նախագահի հավակնորդներից հիմնական ֆավորիտները երեքն են՝ Պ. Պորոշենկոն, Յ. Տիմոշենկոն և Վ. Զելենսկին:
Մասնավորապես, «Կիևի սոցիոլոգիայի միջազգային ինստիտուտ»-ի կողմից անցկացված հարցման արդյունքների համաձայն, եթե Ուկրաինայի նախագահի ընտրություններն անցկացվեին փետրվարի կեսին, ապա երկրորդ փուլ անցնելու ամենամեծ շանսերը կունենային թեկնածուներից Վլադիմիր Զելենսկին (14.1%), Պյոտր Պորոշենկոն (9.6%) և Յուլիա Տիմոշենկոն (7.4%):
«Վարկանիշ» (Рейтинг) սոցիոլոգիական խմբի անցկացրած հարցման արդյունքներով կողմնորոշված և ընտրելու մտադրություն ունեցող ընտրողների ամենաշատ աջակցությունն ունի թեկնածուներից Վլադիմիր Զելենսկին (մոտ 25.1%), երկրորդ տեղը միմյանց միջև կիսում են Պյոտր Պորոշենկոն (16.6%) և Յուլիա Տիմոշենկոն (16.2%): Առաջին հնգյակում են նաև Յուրի Բոյկոն (11.3%) և Անատոլի Գրիցենկոն (7.7%):
Այդ նույն հացրման արդյունքներով Վ. Զելենսկին ունի համեմատաբար ավելի լավ էլեկտորալ դիրքեր երկրի հարավի և արևելքի ընտրողների շրջանում, նաև առաջնորդում է Ուկրաինայի քաղաքների էլեկտորալ վարկանիշային ցանկերը: Պ. Պորոշենկոն գլխավորում է ֆավորիտների ցանկը երկրի արևմուտքում, իսկ Յ. Տիմոշենկոն` կենտրոնական հատվածներում, որտեղ նա կիսում է առաջին տեղը Վ. Զելենսկու հետ:
Հարցումները ցույց են տվել նաև, որ երիտասարդությունը հավատում է Զելենսկու հաղթանակին, իսկ ավագ սերունդը` Պորոշենկոյի և Տիմոշենկոյի հաղթանակին:
Հետաքրքրական է նաև, ըստ հարցմանն հակավարկանիշը (антирейтинг) գլխավորում է գործող նախագահը. հարցվածների գրեթե կեսը նշել է, որ ոչ մի պարագայում չի քվեարկի Պ. Պորոշենկոյի օգտին:

Украина готовится к выборам президента-2019: фавориты и антирейтинг
Очередные выборы президента Украины состоятся 31 марта 2019 года. Окончательный список кандидатов, утвержденный Центральной избирательной комиссией (ЦИК) Украины, включает 39 кандидатов. Первоначально ЦИК зарегистрировала 44 кандидата (до 7 марта кандидаты имели право отказаться от участия в выборах и пятеро из них воспользовались этим правом) и еще 47 кандидатур были отклонены. В общей сложности в ЦИК подали документы 91 человек.
Президентские выборы Украины в этом году - рекордные по количеству кандидатов. До этого рекордными были выборы 2004 года, тогда за президентское кресло боролись 26 кандидатов.
В этом году в числе 39 кандидатов - действующий президент Петр Порошенко, бывший премьер-министр Украины, лидер ВО "Батькивщина", одна из лидеров оранжевой революции Юлия Тимошенко, шоумен, комик Владимир Зеленский, экс-министр энергетики, экс-вице-премьер, депутат Юрий Бойко, бывший министр обороны Украины, бывший депутат Анатолий Гриценко и другие.
Интересные цифры о кандидатах в президенты (по данным гражданской сети "ОПОРА"):
• Количество кандидатов - 39. Из них 35 мужчин и 4 женщины. В общем документы подавал 91 претендент.
• Средний возраст кандидатов - 50 лет. В возрастной категории 35-45 лет зарегистрировано 12 кандидатов, 45-60 лет – 20 кандидата, более 60 – 7.
• Принадлежность к партии. 19 кандидатов выдвигаются от партии, а 20 – самовыдвиженцы. В то же время 23 из них являются членами партий, 16 – не входят в состав какой-либо политической силы.
• Где работают кандидаты. 14 кандидатов являются народными депутатами. Одна кандидатка Юлия Литвиненко является безработной, еще у одного – Романа Насирова – место работы не указано.
А кто фавориты?
Согласно опросу, проведенному Киевским международным институтом социологии, в случае, если президентские выборы в Украине состоялись бы в середине февраля, наиболее большие шансы перейти во второй тур было бы у Владимира Зеленского (14,1%), Петра Порошенко (9,6%) и Юлии Тимошенко (7,4%).
По данным опроса, проведенного социологической группой "Рейтинг" с 19 по 28 февраля, наибольшую поддержку избирателей, которые уже определились и намерены голосовать, имеет Владимир Зеленский (25,1%), а второе место разделяют между собой Петр Порошенко (16,6%), и Юлия Тимошенко (16,2%). В пятерку лидеров входят также Юрий Бойко (11,3%) и Анатолий Гриценко (7,7%).
По тем же результатам В. Зеленский имеет относительно хорошие электоральные позиции среди избирателей Юга и Востока, является лидером электоральных рейтингов в городах Украины. Порошенко лидирует на Западе страны, а Тимошенко - в Центральных регионах страны, где она делит первое место с Зеленским.
Опросы также показывают, что молодежь верит в победу Зеленского, а старшее поколение – в победу Порошенко и Тимошенко.
Также интересно отметить, что антирейтинг возглавляет действующий президент: почти половина опрошенных заявили, что не проголосуют за него ни при каких обстоятельствах.