Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության զարգացման հեռանկարները
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 19-ին հյուրընկալել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության արևելյան հարևանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Եվրաինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահը Եվրամիության գործընկերներին է ներկայացրել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի  կիրարկման գործընթացի վերաբերյալ մանրամասներ:
Լոուրենս Մերեդիթն իր ղեկավարած գերատեսչության լիազորությունների շրջանակում պատրաստակամություն է հայտնել փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել խորհրդարանին և հանձնաժողովին՝  մասնավորապես ԵՄ ինստիտուցիոնալ համագործակցության «Թուինինգ»-ի և «Թաիեքս»-ի միջոցով  համաձայնագրի  կիրարկումը հնարավորինս  արագ իրականացնելու համար:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Արևելաեվրոպական և Արևմտաբալկանյան երկրների եվրաինտեգրման փորձին ու դրա՝ Հայաստանի համար ուսանելի և կիրառելի կողմերին :
Մտքեր են  փոխանակվել միջխորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցերի շուրջ, կարևորվել է խորհրդարանական կապերի խորացումն ու այդ ուղղությամբ կատարվելիք աշխատանքները:
ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկման համատեքստում Արման Եղոյանն անդրադարձել է Հայաստանի անհետաձգելի առաջնահերթություններին՝ կարևորելով Եվրամիության աջակցությունը՝ մասնավորապես  ենթակառուցվացքների, ճանապարհաշինության,  ջրամբարաշինության  և  Էներգետիկայի ոլորտների զարգացմանը:
Անդրադարձ է կատարվել վերջերս Եվրամիության կողմից մշակված և արևելյան գործընկերության բոլոր 6 երկրները ներառող ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրին. քննարկվել են ծրագրի հայաստանյան մասի իրականացման հեռանկարներն ու մանրամասները:

Армения – ЕС: обсужден ряд вопросов сотрудничества
19 марта  Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции встретилась с делегацией во главе с директором по делам Восточного соседства Генерального директората Еврокомиссии по вопросам переговоров о соседстве и расширении Лоуренсом Мередитом. Во встрече принял участие глава делегации ЕС в Армении, посол П.Свитальский.
Обсужден ряд вопросов сотрудничества Армения – ЕС. Председатель профильной комиссии представил партнерам ЕС подробности процесса применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
Лоуренс Мередит выразил готовность оказать в рамках полномочий возглавляемого им ведомства экспертную помощь парламенту и комиссии, в частности посредством институционального сотрудничества ЕС ''Тюнинг'' и ''Таиэкс'' по возможности ускорить реализацию Соглашения.
Стороны обратились к полезному и поучительному для Армении опыту евроинтеграции Восточноевропейских и Западнобалканских стран.
Состоялся обмен мнениями по вопросам межпарламентского сотрудничества, подчеркнута важность углубления парламентских связей и намечаемых работ в этом направлении.
В контексте применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС А.Егоян коснулся неотложных приоритетов Армении, особо выделив содействие ЕС, в частности, в развитии инфраструктур, дорожного строительства, сооружении водохранилищ и энергетической сфере. Затронута разработанная недавно ЕС и включающая все 6 стран Восточного партнерства программа развития инфраструктур – обсуждены перспективы и детали реализации программы по части Армении.