Եթե որևէ մեկը կանգնի մուսուլմանների դեմ, իր պապերի պես դագաղում կհայտնվի. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խիստ նախազգուշացում է հղել նրանց, ովքեր հակամուսուլմանական նպատակներով պատրաստվում են երկրի տարածք մուտք գործել:
Daily Mail-ի փոխանցմամբ` Էրդողանն անդրադարձել է Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած Գալիպոլիի ճակատամարտին ու հայտարարել, որ նողկալի դրդապատճառներով Թուրքիա մուտք գործողները «հետ կվերադառնան դագաղներով»:
Նշվում է, որ Էրդողանը նկատի է ունեցել 1916 թվականին դաշնակից ուժերի՝ Գալիպոլիի թերակղզի ներխուժելու ձախողված փորձը:
«Ձեր պապերը եկան, նրանցից որոշները հետ վերադարձան դագաղների մեջ պառկած: Եթե դուք էլ ձեր պապերի պես գաք, վստահ եղեք, որ նրանց պես էլ վերադառնալու եք: Եթե որևէ մեկը կանգնի թուրքերի, մուսուլմանների և մյուս հալածյալների դեմ, ապա պատմությունը կկրկնվի: Եթե Թուրքիան կրկին Գալիպոլիի ճակատամարտի պես փորձության առաջ կանգնի, ապա կկարողանա նույնը կրկնել»,-ասել է Էրդողանը:
Նշվում է, որ Էրդողանն այս հայտարարությունն արել է Նոր Զելանդիայի Քրայսթչերչ քաղաքում մուսուլմանների դեմ իրականացված ահաբեկչության ֆոնին:

Erdogan Says Anyone who Targets Muslims in his Country Will Return 'in Coffins'
Turkish President Recep Tayyip Erdogan has issued a warning to anyone considering entering the country for anti-Muslim reasons in the wake of the Christchurch terrorist attack.
Erdogan referenced the Gallipoli campaign during the First World War and said during a public speech on Monday that anyone with heinous motives for entering the country would return 'in coffins'.
He highlighted the failed invasion of Gallipoli peninsula back in 1916, by allied forces such as Australia and New Zealand.
''Your grandparents came, some of them returned in coffins. If you come as well like your grandfathers, be sure that you will be gone like your grandfathers,'' President Erdogan said, ''Daily Mail'' reports, referring to the Hurriyet Daily News.
He said history would repeat if anyone were to stand against 'Turks, Muslims and all the oppressed'.