Վարչապետն ընդունել է ամերիկահայ գործարար և բարերար Ջեյմս Թուֆենկյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ամերիկահայ գործարար, բարերար և ճանաչված դիզայներ Ջեյմս Թուֆենկյանին:
Վարչապետը ողջունել է Ջեյմս Թուֆենկյանի գործունեությունը Հայաստանում և Արցախում՝ նշելով, որ «Թուֆենկյան» հիմնադրամի միջոցով տարբեր ոլորտներում ծրագրերի իրականացումը կարևոր նշանակություն ունի թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի զարգացման համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու շրջանակում բարեփոխումներ է իրականացնում գործարար միջավայրի շարունակական բարելավման, բիզնես նախաձեռնությունների խթանման, օրենսդրական կարգավորումների պարզեցման և մի շարք այլ ուղղություններով, որոնք կդյուրացնեն բիզնես գործունեությունը Հայաստանում և կխթանեն ներդրումների ներգրավումը: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է՝ կառավարության առաջնահերթ խնդիրներից է երկրում նախաձեռնողականության խթանումը, քանի որ խնդիրների լուծման կարելի է հասնել միայն աշխատանքի միջոցով:
Ջեյմս Թուֆենկյանը նշել է, որ Սփյուռքում ոգևորությամբ և հպարտությամբ են հետևում Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններին, և սփյուռքահայերի շրջանում մեծ ցանկություն ու հետաքրքրություն կա՝ հայրենիք այցելելու, կատարվող գործընթացներին տեղում ծանոթանալու, երկրի զարգացման ծրագրերում ներգրավվելու և իրականացվող բարեփոխումներին աջակցելու առումով: Նա նշել է, որ իր փորձով կարող է ներկայացնել այն դրական փոփոխությունները, որոնց հետ անձամբ է առնչվել, այն է՝ նոր մշակույթի ներդրում բիզնես գործունեության մեջ, գործարարությամբ զբաղվելու համար առկա կարգավորումների էական դյուրացում և այլն: Ջեյմս Թուֆենկյանի խոսքով՝ նշված բարեփոխումները կարևոր նշանակություն ունեն ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից, և արդեն իսկ կատարված նորամուծությունները լուրջ դրական ազդակ են բիզնեսի համար:
Վարչապետը և Ջեյմս Թուֆենկյանը քննարկել են «Թուֆենկյան» հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերը և մասնավորապես, անդրադարձել Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքում կառուցվող հյուրանոցային համալիրի ներդրումային ծրագրին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հյուրանոցի կառուցումը՝ նշելով, որ դա իր հետևից շղթայական դրական էֆեկտներ կբերի ոչ միայն Արենիի, այլև շրջակա համայնքների համար՝ կբարելավի բիզնես միջավայրը Վայոց ձորում, կխթանի ինչպես արտագնա, այնպես էլ ներգնա զբոսաշրջությունը, կնպաստի տնտեսական ակտիվությանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը: Ջեյմս Թուֆենկյանը նշել է, որ կառուցվող «Թուֆենկյան» հյուրանոցն ամենամեծն է լինելու Հայաստանում, և նախատեսվում է այն շահագործման հանձնել երկու տարուց: Նա ընդգծել է, որ պատրաստ է շարունակելու զարգացման ծրագրերի իրականացումը և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում և աջակցել կառավարությանը բարեփոխումները կյանքի կոչելու գործում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև նոր ծրագրերի իրականացման հեռանկարների շուրջ:
Գործարար Ջեյմս Թուֆենկյանը Հայաստանում և Արցախում ներդրումներն ու ծրագրերն իրականացնում է «Tufenkian Foundation» հիմնադրամի միջոցով: Հայաստանում հիմնադրամի ծրագրերն ուղղված են աղքատության հաղթահարմանը, կրթական հնարավորությունների ստեղծմանը, շրջակա միջավայրի պահպանությանը, սոցիալական արդարությանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և այլն։ Հիմնադրամը լայնածավալ ենթակառուցվածքային և զարգացման ծրագրեր է իրականացրել և իրականացնում նաև Արցախում:

Никол Пашинян принял американского бизнесмена армянского происхождения, мецената Джеймса Туфенкяна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял американского бизнесмена армянского происхождения, мецената и известного дизайнера Джеймса Туфенкяна.
Премьер-министр приветствовал деятельность Джеймса Туфенкяна в Армении и Арцахе, отметив, что реализация программ в различных сферах посредством фонда "Туфенкян" имеет большое значение для развития как Армении, так и Арцаха. Никол Пашинян отметил, что в рамках экономической революции правительство проводит реформы по продолжительному улучшению предпринимательской среды, продвижению бизнес-инициатив, упрощению законодательного регулирования и ряду других областей, которые упростят деятельность бизнеса в Армении и будут стимулировать привлечение инвестиций. Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что одним из приоритетов правительства является поощрение инициативности в стране, так как решения проблем можно достичь только путем труда.
Джеймс Туфенкян отметил, что в диаспоре с энтузиазмом и гордостью следят за происходящими в Армении изменениями, и у армян диаспоры есть большое желание и интерес посетить родину, на месте ознакомиться с происходящими процессами, принять участие в программах развития страны и поддержать проводимые реформы. Он отметил, что своим опытом может представить позитивные изменения, свидетелем которых был он лично, - внедрение новой культуры предпринимательской деятельности, существенное упрощение существующего регулирования ведения бизнеса и т.д. По словам Джеймса Туфенкяна, отмеченные реформы имеют большое значение в плане привлечения инвестиций, а уже сделанные инновации являются серьезным положительным стимулом для бизнеса.
Премьер-министр и Джеймс Туфенкян обсудили реализуемые фондом "Туфенкян" программы и, в частности, коснулись инвестиционной программы по строительству гостиничного комплекса в общине Арени области Вайоц Дзор. Никол Пашинян подчеркнул важность строительства гостиницы, отметив, что это приведет к цепному положительному эффекту не только для Арени, но и соседних общин, улучшит предпринимательскую среду в Вайоц Дзоре, будет стимулировать как въездной, так и выездной туризм, будет способствовать экономической активности и улучшению инфраструктур. Джеймс Туфенкян отметил, что строящаяся гостиница "Туфенкян" будет крупнейшим в Армении, и планируется сдать ее в эксплуатацию через два года. Он подчеркнул, что готов продолжать реализацию программ развития в Армении и Арцахе и оказывать поддержку правительству в реализации реформ.
Собеседники также обменялись мнениями о перспективах реализации новых программ.
Предприниматель Джеймс Туфенкян совершает инвестиции и реализует программы в Армении и Арцахе посредством фонда "Tufenkian Foundation". Программы фонда в Армении направлены на преодоление бедности, создание образовательных возможностей, защиту окружающей среды, социальную справедливость, защиту прав человека и др. Фонд реализовал и реализует масштабные инфраструктурные проекты и программы развития в Арцахе.