ժողովրդագրական վիճակի հետ կապված հարցերն առանձին վերցրած լուծում չունեն. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել ժողովրդագրական իրավիճակին նվիրված խորհրդակցություն:
Վարչապետը նշել է, որ խորհրդակցության նպատակն է արձանագրել Հայաստանում ժողովրդագրական իրավիճակի ընթացիկ վիճակը, քննարկել առկա հարցերն ու հետագա անելիքները: «Իհարկե, հասկանալի է, որ ժողովրդագրական վիճակի հետ կապված հարցերն առանձին վերցրած լուծում չունեն, և դրանք պետք է դիտարկել երկրում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի զարգացման համատեքստում: Տնտեսական բարեփոխումները, դրանց հաջող ընթացքն առաջին հերթին պետք է նպաստեն ներառական տնտեսական աճին, տնտեսական զարգացման քաղաքականությունն էլ առաջին հերթին պետք է նպաստի ժողովրդագրական վիճակի փոփոխությանը: Մենք հենց դա պետք է առաջին հերթին դիտարկենք որպես իրավիճակի փոփոխության հիմնական գործիք: Բայց ամեն դեպքում, այս կարևորագույն ոլորտն ունի որոշակի առանձնահատկություններ, նրբություններ և, իհարկե, կան նաև հասցեական ու թիրախային գործողություններ, որոնք այդ ընդհանուր համատեքստի ազդեցությունը կոնկրետ ոլորտի վրա կարող են և պետք է դարձնեն ավելի նպատակային ու ավելի թիրախային:
Հետևաբար, մենք այսօրվա քննարկման ընթացքում կխոսենք ինչպես այդ ընդհանուր համատեքստի հնարավոր ազդեցությունների, այնպես էլ կոնկրետ ծրագրերի, հնարավորությունների և դրանց ազդեցությունների վերաբերյալ: Նկատի ունեմ ոչ միայն խնդրի լուծումը կպատվիրակենք տնտեսական հաջողություններին, այլև կփորձենք հասկանալ, թե այդ ընդհանուր պրոցեսի մեջ ինչ կոնկրետ և հասցեական գործողություններ, ծրագրեր կարող ենք իրականացնել, որոնք միտված են հենց ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի նախագահ Ստեփան Մնացականյանը և ՄԱԿ-ի Բնակչության և զարգացման հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Ծովինար Հարությունյանը ներկայացրել են ժողովրդագրական իրավիճակի ուղղությամբ իրականացված վերլուծությունների, ուսումնասիությունների արդյունքներն ու միտումները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել միգրացիոն, ծնելիության և ժողովրդագրության մարտահրավերներին, սոցիալական գործոններին:
Նշվել է, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի վերջի արդյունքներով Հայաստանում մշտական բնակչության թիվը կազմել է 2 մլն 972 հազար: Զեկուցվել է, որ 2018-ին ժողովրդագրական իրավիճակի առումով արձանագրվել են դրական միտումներ, մասնավորապես, մեկնումների և ժամանումների տարբերությունը (սահմահատումների սալդո) 2017-ին կազմել է մինուս 26 հազար 897, իսկ 2018-ին՝ պլյուս 15 հազար 313: Տեղեկացվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում մեր երկրում դանդաղել է ծնունդների թվի նվազման տեմպը, նվազել է մահերի, ամուսնալուծությունների թիվը, արձանագրվել է բնական հավելաճի փոքր դրական միտում, ուղևորափոխադրումների հաշվեկշիռը ևս դրական է: Նվազել է նաև միգրացիայի բացասական մնացորդը, նորածինների սեռերի համամասնությունը. 2013-ի 115 տղա/100 աղջիկ հարաբերակցությունը 2018-ին կազմել է 111 տղա/100 աղջիկ:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ժողովրդագրական պատկերի վրա ազդող հիմնական գործոններին, ներկայացվել են ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված հնարավորությունները, միջոցառումներն ու քայլերը, ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը մեծապես կարևորել է մեր երկրում ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումն ու պատասխանատուներին տվել համապատասխան հանձնարարականներ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաև վարչապետի ղեկավարությամբ ձևավորել ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման ազգային խորհուրդ:

Nikol Pashinyan: "We Need to Understand What Kind of Targeted Programs Should be Implemented to Improve the Demographic Situation"
A consultation on demographic situation was held in the Office of Government, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan.
To begin with, the Premier said the consultation was meant to record Armenia’s demographic situation and discuss emerging challenges and future plans.
“It is obvious that the demographic situation cannot be addressed by means of separate solutions and should be considered in the context of the overall socio-economic situation in the country. Economic reforms and their successful course should first of all contribute to inclusive economic growth, and the policy of economic development should first of all lead to changes in the demographic situation. It should be considered as a primary tool to changing the situation. But in any case, this key area has some peculiarities, nuances, and, of course, there are also targeted actions that can influence the overall context in a specific field and make them more targeted. Therefore, today we will talk about possible impacts of that general context, as well as specific programs, capacities and their impact. I mean not only solving the problem but also trying to understand what specific and targeted actions and programs we can carry out in the common process that are aimed at improving the demographic situation,” Nikol Pashinyan said.
Minister of Labor and Social Affairs Zaruhi Batoyan, Minister of Healthcare Arsen Torosyan, Statistical Committee Chairman Stepan Mnatsakanyan and representative of the United Nations Population and Development Fund in Armenia Tsovinar Harutyunyan reported back the findings of their own analyses and studies of the demographic situation. They specifically addressed the challenges related to migration trends, births, and social factors. It was noted that as of the end of December 2018, the number of permanent residents was 2 million 972 thousand in Armenia.
It was reported that positive trends had been recorded in the demographic situation in 2018, in particular, the difference between departures and arrivals (shrinkage slab) was minus 26, 897 in 2017, while it turned to plus 15, 313 in 2018.
The shrinking rate of births in our country slowed down last year. The number of deaths and divorces also decreased, a slight positive tendency of natural increase was recorded, coupled with the positive balance of passenger transportations. The negative balance of migration has also decreased. The proportion of sexes in newborns has changed as follows: 115 boys / 100 girls in 2013, and 111 boys / 100 girls in 2018.
The speakers next touched upon the main factors affecting the demographic pattern. They outlined the range of measures and steps to improve the demographic situation, and presented a number of recommendations. Highlighting the proposed emergency measures, Prime Minister Pashinyan gave appropriate instructions to the responsible government officials.
In conclusion, Nikol Pashinyan suggested establishing a PM–headed national council on improving the demographic situation.