Ֆրանսիան և Չինաստանը համագործակցության 14 պայմանագիր են ստորագրել
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում 2 երկրների միջև մի շարք համաձայնագրեր են կնքվել։ 14 պայմանագրի հրապարակումը տեղի է ունեցել 2 երկրների ղեկավարների մամուլի ասուլիսից առաջ BFM հեռուստալիքի եթերում։
Փաստաթղթերն ընդգրկում են ամենատարբեր ոլորտներ, այդ թվում՝ էներգետիկան, մշակույթը, տիեզերքը, ավիա- և նավաշինությունը, ինչպես նաև փոխգործակցությունը մշակութային և բանկային ոլորտներում: Ի թիվս այլ հայտարարությունների,  հայտարարվել է Չինաստանի կողմից 300 Airbus A320 և Airbus A350 XWB ինքնաթիռների ձեռքբերման գործարքի ավարտի մասին, որի գումարը, սակայն, չի նշվում: Փաստաթղթերի թվում հիշատակվում է 15 հազար բեռնարկղների համար 10 բեռնատար նավերի կառուցման պարտավորագիրը:  Համաձայնությունները վերաբերում են նաև արբանյակների համատեղ ստեղծմանը և Ֆրանսիայի և Չինաստանի գիտական կենտրոնների համագործակցությանը տիեզերքի հետազոտման բնագավառում

Франция и Китай подписали 14 контрактов в различных отраслях
Целый ряд соглашений был подписан в понедельник между Францией и Китаем в ходе визита председателя КНР Си Цзиньпина во Францию. Оглашение 14 контрактов состоялось перед пресс-конференцией лидеров двух стран в эфире телеканала BFM, сообщает ТАСС.
Документы охватывают широкий круг сфер, в том числе энергетику, культуру, космос, авиа- и кораблестроение, а также взаимодействие в культурной и банковской отраслях. Среди прочего было объявлено о финализации сделки по приобретению Китаем 300 самолетов Airbus A320 и Airbus A350 XWB, сумма которой, однако, не называется. Среди документов фигурирует контракт на строительство 10 грузовых кораблей на 15 тыс. контейнеров.
Также договоренности затрагивали совместное создание спутников и сотрудничество между научными центрами Франции и Китая в области исследования космоса.