Փողն առաջնային չէ, առաջնային է գաղափարը․ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանում գիտությունը զարգացնելու տեսլականը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի տարեկան ժողովին, որը նվիրված էր ԳԱԱ 2018թ. գիտական և գիտակազմակերպական գործունեության հիմնական արդյունքներին:
ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը ներկայացրել է ակադեմիայի կազմակերպությունների գիտական կարևորագույն արդյունքներն ու կիրառական մշակումները: Նա անդրադարձել է 2018թ. միջազգային համագործակցության շրջանակում, գիտական կադրերի պատրաստման և միջազգային ծրագրերում երիտասարդ գիտնականների մասնակցության, գիտական հետազոտությունների ակտիվացման, ինչպես նաև մի շարք այլ ուղղություններով իրականացված աշխատանքներին: ԳԱԱ նախագահը նշել է, որ 2018 թ. նշվել է ակադեմիայի հիմնադրման 75-ամյակը, և ողջ տարվա ընթացքում անցկացվել են բազմաթիվ գիտական միջոցառումներ:
Այնուհետև ՀՀ ԳԱԱ 2018թ. գիտակազմակերպական գործունեության մասին զեկուցում է ունեցել ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար, թղթակից անդամ Հրանտ Մաթևոսյանը: Ելույթներ են ունեցել նաև ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Արմեն Սերգեեևը, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ՀՀ ԳԱԱ Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Հախումյանը:
Իր ելույթում վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ներկաներին և նշել, որ Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիան հարուստ պատմություն ունի, որի շենքում հայկական և համաշխարհային գիտության փառապանծ էջեր են գրվել: «Իմ միջազգային հանդիպումներին, հատկապես նրանց, որ որոշակի առնչություն ունեն գիտության և գիտական գործունեության հետ, ես պարտադիր շեշտում եմ, որ Հայաստանը, կարող ենք ասել վստահաբար, եղել է Խորհրդային Միության Սիլիկոնային հովիտը: Եվ սա ասում եմ ոչ թե ուղղակի պատմական հիշողությունը վերականգնելու, այլ ընդգծելու համար այն մեծ ներուժը, որ, իմ համոզմամբ, ունի Հայաստանը՝ որպես գիտական պոտենցիալ երկիր: Ինչո՞ւ էր Խորհրդային Միությունում գիտությունն այդքան ուժեղ և հզոր: Կարծում եմ այն պատճառով, որ պետությունը և հանրությունը գիտեին, թե ինչ են ուզում գիտությունից, գիտությունն էլ շատ հստակ գիտեր, թե ինչ է ուզում պետությունից և հանրությունից», - ասել է վարչապետը: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ երրորդ հանրապետության ստեղծման առաջին օրից տեղի է ունենում այն բանավեճը, թե ինչ է ուզում պետությունը գիտությունից, ինչ է ուզում գիտությունը պետությունից, և ինչ կարող են դրանք ընդհանրապես տալ իրար: Այս հարցերի պատասխանը գտնելը, վարչապետի կարծիքով, կլինի այն առաջին կարևոր կետը, որի վրա պետք է հիմնվի մեր գիտության հետագա զարգացումը:
«Ես կարող եմ ասել, թե ինչ է ուզում պետությունը կամ կառավարությունը գիտությունից: Մենք հայտարարել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը տեսնում ենք որպես տեխնոլոգիական երկիր և հույս ունենք, որ Հայաստանում գիտությունը, գիտական պոտենցիալը, այդ թվում՝ Գիտությունների ազգային ակադեմիան ողջ թափով կսպասարկեն քաղաքական այս տեսլականը:
Շատ է խոսվում գիտության ֆինանսավորման և դրա մեխանիզմների մասին, և կանխավարկածն այնպիսին է, որ ֆինանսների բացակայության կամ սղության պատճառով ինչ-որ բան չի ֆինանսավորվում, ինչ-որ բան պակաս է ֆինանսավորվում, ինչ-որ բան այնպես չէ ֆինանսավորվում, ինչպես պետք է ֆինանսավորվի: Բայց ցանկանում եմ ասել, որ կառավարությունում մեր աշխատանքի ընթացքում ես առաջարկել եմ ընդհանրապես հրաժարվել փողի մասին խոսակցությունից, որովհետև եթե որևէ խոսակցություն սկսում ենք փողից, շատ արագ մտնում ենք փակուղի: Պետք է խոսել ոչ թե այն մասին, թե ինչքան փող կա, և մենք ինչքան ենք պատրաստ հատկացնել, այլ այն մասին, թե մենք ինչ խնդիր ենք լուծում, ինչպես ենք պատկերացնում դրա լուծումը, և արդյոք կարող ենք լուծել այն: Եթե չենք կարող, ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկենք այդ խնդրի լուծման համար: Հետևաբար, ես առաջարկում եմ, որ ընդհանրապես այդ տրամաբանությունից դուրս գանք, որովհետև հարցն այն չէ՝ փող կա՞, թե՞ չկա, այլ այն, թե ինչ ենք ուզում: Երբ հստակ ձևակերպենք մեր ցանկությունները և անելիքը, կարծում եմ՝ փող միշտ էլ կգտնվի, որովհետև նպատակները շատ ավելի կարևոր են, քան նստել հաշվելը, թե այս պահին ինչքան փող ունենք»,
-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Երկրի վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ-ում գիտության ոլորտի զարգացման հետ կապված մի շարք հարցերի, որոնց վրա պետք է ուշադրություն դարձնել.
«Առաջին հարցը՝ ինչքանո՞վ է գիտությունն ինտեգրված կրթությանը և մասնավորապես, բարձրագույն կրթությանը: Վերջին շրջանի բոլոր այցերին այնպես ենք դասավորում, որ պարտադիր փորձում ենք այցելել եվրոպական կամ աշխարհի առաջատար կրթական հաստատություններ: Այդ այցերի, շփումների արդյունքում իմ եզրակացությունն այն է, որ ժամանակակից աշխարհում միտումները գնում են միանշանակորեն այն ուղղությամբ, որ կրթությունն անհնար է պատկերացնել առանց շատ ուժեղ հետազոտական, այսինքն՝ գիտական բաղադրիչի: Ցավոք, մեր այսօրվա գիտական համակարգը որոշակիորեն, ոչ ամբողջությամբ կտրված է բուհական համակարգից, այսինքն՝ մեր կրթական համակարգում հետազոտական բաղադրիչի էական պակաս ունենք:
Մեր ռազմավարությունը լինելու է այդպիսին՝ մենք փորձելու ենք հնարավորինս շատ և հնարավորինս արդյունավետ հետազոտական, այսինքն՝ գիտական ուղղությունն ինտեգրել բարձրագույն կրթական ուղղությանը: Այս առումով ցանկանում եմ ընդգծել նաև, որ մեր պատկերացումը հետևյալն է. որոշակի գործառույթներ, որոնք ավանդաբար ընկալված են որպես կառավարական գործառույթներ, պետք է պատվիրակենք բուհական, գիտակրթական համակարգին, որը հնարավորություն կտա նախ գիտնականներին ավելի ինտեգրված լինել տնտեսության և հանրային կյանքի կառավարման մեջ և նույն հնարավորությունը կստեղծի նաև ուսանողների համար՝ ստանալու ոչ միայն տեսական գիտելիքներ, այլև փորձելու այդ տեսական գիտելիքները կիրառել գործնականում:
Հաջորդ կարևոր հարցը, որ մեր կառավարությունն առաջ է քաշում, հետևյալն է. ինչքանո՞վ է Հայաստանի գիտական կամ գիտակրթական համակարգն ինտեգրված Հայաստանում ռազմավարական հեռանկարի ձևակերպման և ձևավորման գործընթացում:
Մեր մեծագույն խնդիրներից մեկն այն է, որ կառավարությունը գործում է առանձին, իսկ գիտակրթական համակարգը և ներուժը՝ առանձին: Մենք խնդիր ենք դրել, որ Հայաստանում էականորեն պետք է ուժեղացվի փորձագիտական ներուժը, և դա պետք է արվի հետևյալ կերպ. գիտակրթական համակարգը պետք է ներգրավված լինի ռազմավարությունների և քաղաքականությունների ձևավորման գործընթացում, ինչն իր հերթին նաև ենթադրում է, որ որոշակի ֆինանսական հոսքերը կուղղվեն նաև գիտակրթական համակարգ:
Հաջորդ հարցը՝ ինչքանո՞վ է մեր գիտակրթական համակարգն ինտեգրված տնտեսությանը: Ես շատ ուրախ եմ, որ այդ հարցի պատասխանը կամ մտածողության այդ վեկտորը շատ հստակ տեսա Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանի խոսքում՝ երբ նա խոսում էր հնագիտության և ազգագրության ասպարեզում գիտական գործունեության մասին, բայց հաջորդ նախադասությամբ ասաց, որ սա կարող է նպաստել և դառնալ զբոսաշրջության զարգացման կարևոր գործիք: Շատ կարևոր է, որ մենք գիտությունը և գիտական գործունեությունն ընկալենք հենց այս տեսակետից: Դա մի արդյունք չէ, որը պետք է ունենանք, բարձր գնահատենք, դրանով հպարտանանք և պահենք դարակներում: Դա պետք է հասանելի լինի մարդկանց: Մանավանդ 21-րդ դարի մարդը և՛ գիտության, և՛ բազմաթիվ այլ ոլորտներում ունի առօրեական հետաքրքրություններ: Այսօր մարդը ձգտում է իմանալ ավելին, ավելիի մասին է ձգտում տեղեկանալ, և կարծում եմ, որ մեր գիտակրթական համակարգի հաջորդ խնդիրը պետք է լինի տնտեսությանն ինտեգրվելը: Երբ ասում ենք տնտեսությանն ինտեգրվել, շատ դեպքերում հասկանում են միայն տեխնիկական գիտությունները, բայց նշված օրինակը կարծում եմ ցույց տվեց, որ ոչ միայն տեխնիկական գիտություններն են, որ կարող են ինտեգրվել տնտեսությանը և սպասարկել կամ առաջ մղել տնտեսության կոնկրետ ճյուղեր:
Հաջորդ կարևորագույն խնդիրն այն է, թե ինչքանով է մեր գիտակրթական համակարգն ինտեգրված մեր զինված ուժերին և մեր բանակին և ինչքանով է նպաստում մեր անվտանգության կարիքների սպասարկմանը: Եվ ևս մի կարևոր հարց, որը ցանկանում եմ ընդգծել, հետևյալն է. իսկ ինչքանո՞վ է մեր գիտակրթական համակարգն ինտեգրված կամ ինչքանո՞վ է աշխատում ինքնաճանաչման կարևոր հրամայականի վրա: Մեր ռազմավարական ապագան կառուցելու համար շատ կարևոր է, որ մենք այսօր առավել ճիշտ և առավել ընդգրկուն ճանաչենք ինքներս մեզ՝ որպես ինքնություն, ազգություն, հանրություն, ժողովուրդ, քաղաքացի, որովհետև ինքնաճանաչողությունն ապագայի ռազմավարությունը կառուցելու կարևորագույն նախապայման է», - ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ այս թեմաները քննարկվել են ԳԱԱ ներկայացուցիչների, Կրթության և գիտության նախարարի և նախարարության հետ. դրանք լինելու են կառավարության առաջիկա գործունեության հիմնական ուղղությունները, և գործադիրն այս շրջանակում է պատկերացնում համագործակցությունը ԳԱԱ և ընդհանրապես գիտակրթական համակարգի հետ:
Կառավարության ղեկավարը ևս մեկ անգամ անդրադարձել է գիտության ֆինանսավորման հարցին և ընդգծել, որ ֆինանսավորման փիլիսոփայության մեջ կարևոր ու սկզբունքային փոփոխություններ պետք է տեղի ունենան, որովհետև հարցն այն չէ, թե ինչքան գումար կա և ինչպես այն բաժանել արդարացի: «Այսօր արդեն կառավարությունը հենց գիտության ոլորտում ունի կոնկրետ ծրագրային առաջարկներ, և երբ այդ ծրագրային առաջարկները քննարկվում էին, դրանց ֆինանսավորման համար առկա գումարի թիվը զրո էր, այսինքն՝ այդ ծրագրի ֆինանսավորման համար ընդհանրապես ոչ մի կոպեկ, ոչ մի լումա գումար չկա: Եվ ինչքան համոզիչ են ծրագրի հեղինակները ներկայացնում իրենց ծրագրի կարևորությունը, այն, որ դա ռազմավարական նշանակության և օգտավետ ծրագիր է, փողն ինքն իրեն հայտնվում է: Համոզված կարող եմ ասել, որ չեմ պատկերացնում մի այնպիսի գիտական համոզիչ ծրագիր, որն ինքն իրենով կապացուցի, որ և՛ ծրագրի հաջողության, և՛ նույնիսկ անհաջողության դեպքում Հայաստանի գիտությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը շահելու է, չեմ պատկերացնում այդպիսի մի իրավիճակ, որ ՀՀ կառավարությունը գումար չգտնի այդպիսի ծրագրի համար: Ես չեմ պատկերացնում այդպիսի իրավիճակ, որ նոր Հայաստանում, այսօրվա Հայաստանում իմ նշած չափանիշներին համապատասխանող որևէ ծրագիր չիրականացվի միայն այն պատճառով, որ փող չկա: Ի վերջո, փողն ստեղծվում է նաև մարդկանց գործունեության, մտքի, գաղափարի, եռանդի, աշխատանքի արդյունքում, և ուրեմն, փող կա՞, թե՞ չկա հարցին ի պատասխան՝ մենք պետք է ասենք՝ ինչքան եռանդ մենք ունենք, ինչքան ուժեղ է մեր միտքը, ինչքան ուժեղ է մեր կամքը, և ինչքանով մենք համոզված ենք, որ այն, ինչ անում ենք, արժե շատ ավելին, քան փողը:
Համոզված եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կա անհրաժեշտ գիտական, մարդկային ներուժ, անհրաժեշտ մտավոր և բարոյական ներուժ, որպեսզի մենք ամեն օր ստեղծենք այնպիսի արդյունքներ, որոնք շատ ավելին են, քան փողը: Այդ արդյունքներն իրենց հետևից կբերեն անսահմանափակ քանակությամբ փող, որովհետև փողն ամենևին էլ առաջնային չէ: Առաջնայինը գաղափարն է, և գաղափարը հաղթել է, հաղթում է և պիտի հաղթի», - ելույթը եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Деньги создаются в результате действий, мыслей, идей, энергии и работы людей: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял участие в Общем ежегодном собрании Национальной академии наук Армении, посвященном основным результатам научной и научно-организаторской деятельности в 2018 году.
Президент НАН Армении, академик Радик Мартиросян представил важнейшие и прикладные итоги научной деятельности Академии, коснулся выполненной Академией работы в направлении международного сотрудничества за 2018 год, процесса подготовки научных кадров и участия молодых ученых в международных проектах, активизации научных исследований, а также работ по ряду направлений. Президент НАН Армении отметил, что в 2018 году отмечалось 75-летие основания НАН, и в течение всего года были проведены многочисленные научные мероприятия. Затем академик-секретарь НАН, член-корреспондент Грант Матевосян доложил о научно-организаторской деятельности Национальной академии наук в 2018 году. На ежегодном собрании выступили также член-корреспондент НАН, директор Института археологии и этнографии Павел Аветисян, иностранный член НАН Армении Армен Сергеев, член-корреспондент НАН, директор Института радиофизики и электроники НАН Армении Арсен Ахумян.
В своей речи премьер-министр Пашинян поприветствовал присутствующих и отметил, что Национальная академия наук Армении имеет богатую историю, в здании которой были созданы славные страницы армянской и мировой науки. "В ходе своих международных встреч, особенно тех, которые связаны с наукой и научной деятельностью, я обязательно подчеркиваю, что с уверенностью можем сказать, что Армения была Силиконовой долиной Советского Союза. И это я говорю не просто для восстановления исторической памяти, а для того, чтобы подчеркнуть огромный потенциал, которым обладает Армения как страна научного потенциала. Почему наука была такой сильной и мощной в Советском Союзе? Думаю, потому, что государство и общество знали, чего они хотят от науки, наука также очень хорошо знала, чего хотят государство и общество", - сказал премьер-министр. По словам главы правительства, с первого дня создания Третьей республики ведутся дебаты о том, чего хочет государство от науки, чего хочет наука от государства и что они могут дать друг другу. Ответы на эти вопросы, по мнению премьер-министра, станут первым важным пунктом, на котором будет основано дальнейшее развитие нашей науки.
"Я могу сказать, чего хочет государство или правительство от науки. Мы заявляли, что рассматриваем Республику Армения как технологическую страну и надеемся, что наука, научный потенциал, в том числе Национальная академия наук, всей силой будут служить реализации данного политического видения в Армении.
Много говорится о финансировании науки и его механизмах, и существует предположение, что что-то не финансируется из-за отсутствия или нехватки финансов, что-то недофинансируется, что-то финансируется не так, как должно было финансироваться. Но я хотел бы сказать, что во время нашей работы в правительстве я предложил вообще отказаться от разговоров о деньгах, потому что, когда мы начинаем разговор с темы денег, то очень быстро заходим в тупик. Нужно говорить не о том, сколько у нас денег и сколько мы готовы предоставить, а о том, какую задачу мы пытаемся решить, как мы это себе представляем и можем ли мы ее решить. Если мы не можем, то какие шаги мы должны предпринять, чтобы суметь решить эту проблему. Следовательно, я предлагаю полностью выйти за рамки этой логики, потому что вопрос не в том, есть деньги или нет, а в том, чего мы хотим. Когда мы четко сформулируем наши пожелания и то, что мы должны сделать, я думаю, деньги всегда найдутся, потому что цели гораздо важнее, чем сидеть и считать, сколько у нас денег на данный момент", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр коснулся ряда вопросов, связанных с развитием науки в Армении, на которые следует обратить внимание.
"Первый вопрос - насколько наука интегрирована в образование и, в частности, в высшее образование? Все наши последние визиты мы организуем таким образом, чтобы мы смогли посетить европейские или ведущие мировые учебные заведения. В результате этих визитов и контактов я пришел к выводу, что в современном мире тенденции однозначно развиваются в том направлении, что образование невозможно представить без мощных исследований, то есть научного компонента. К сожалению, наша нынешняя научная система несколько оторвана от университетской системы, то есть у нас есть существенная нехватка исследовательской составляющей в нашей образовательной системе.
Наша стратегия будет такова, что мы будем стараться как можно больше и максимально эффективно проводить исследования, то есть интегрировать научное направление в высшее образование. В связи с этим хочу также подчеркнуть, что наше представление таково: некоторые функции, которые традиционно считаются государственными функциями, должны быть делегированы вузовской, научно-образовательной системе, что позволит ученым еще больше интегрироваться в управление экономикой и общественной жизнью, и такая же возможность будет создана для студентов: получать не только теоретические знания, но и применять теоретические знания на практике.
Следующий важный вопрос, который выдвигает наше правительство, заключается в следующем: насколько интегрирована научная или научно-образовательная система Армении в процесс формирования и формулирования стратегической перспективы в Армении?
Одна из наших самых больших проблем заключается в том, что правительство действует отдельно, а научно-образовательная система и потенциал - отдельно. Мы поставили перед собой задачу, чтобы экспертный потенциал в Армении был существенно усилен, и это должно быть сделано следующим образом: научно-образовательная система должна быть вовлечена в процесс разработки стратегий и политики, что, в свою очередь, подразумевает, что определенные финансовые потоки будут направлены в научно-образовательную систему.
Следующий вопрос - насколько наша научно-образовательная система интегрирована в экономику? Я очень рад, что ответ на этот вопрос или вектор мышления я очень четко увидел в выступлении директора Института археологии и этнографии Павла Аветисяна, когда он говорил о научной деятельности в области археологии и этнографии, но в следующем предложении он сказал, что это может способствовать и стать механизмом развития туризма. Очень важно, чтобы науку и научную деятельность мы рассматривали именно с этой точки зрения. Это не тот результат, которого мы должны достичь, высоко оценить, гордиться им и хранить его на полках. Продукт научной деятельности должен быть доступен людям. Особенно человек 21-го века имеет много интересов в сфере науке и многих других областях. Сегодня человек стремится больше познавать, старается быть более информированным, и я считаю, что следующей задачей нашей научно-образовательной системы должна быть интеграция в экономику. Когда мы говорим об интеграции в экономику, в большинстве случаев подразумевают только технические науки, но, думаю, приведенный пример показывает, что не только технические науки могут интегрироваться в экономику и обслуживать или развивать конкретные сферы экономики.
Следующим важным вопросом является то, насколько наша научно-образовательная система интегрируется с нашими вооруженными силами и нашей армией и насколько она способствует обслуживанию наших нужд в сфере безопасности. И еще один важный вопрос, который я хотел бы подчеркнуть, заключается в следующем: насколько наша научно-образовательная система интегрируется или насколько работает над важным императивом самопознания. В контексте формирования нашего стратегического будущего очень важно, чтобы сегодня мы более точно и всеобъемлюще познали себя как личность, национальность, общество, народ, граждане, потому что самопознание является важнейшей предпосылкой формирования стратегии будущего", - подчеркнул Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что эти темы были обсуждены с представителями Национальной академии наук, министром образования и науки и министерством: они будут основными направлениями дальнейшей деятельности правительства, и исполнительная власть представляет сотрудничество с НАН и научно-образовательной системой в целом именно в этом контексте.
Глава правительства еще раз коснулся вопроса финансирования науки и подчеркнул, что в философию финансирования должны быть внесены важные и фундаментальные изменения, потому что вопрос не в том, сколько есть денег и как их справедливо распределить.
"Сегодня у правительства есть конкретные программные предложения в области науки, и когда эти предложения обсуждались, объем существующего для них финансирования был равен нулю, т.е. для финансирования проекта не было никаких денежных средств, ни копейки. И чем убедительнее авторы проекта представляют важность своей программы, тот факт, что это стратегическая и полезная программа, деньги сами появляются. Я могу с уверенностью сказать, что не могу представить научно убедительную программу, которая докажет, что в случае успеха и даже провала программы армянская наука и Республика Армения выиграют от этого, не представляю такую ситуацию, чтобы правительство Армении не нашло денег для такой программы. Я не могу себе представить такую ситуацию в новой Армении, в сегодняшней Армении, чтобы какой-либо проект, который соответствует отмеченным мной критериям, не будет реализован только потому, что нет денег. В конце концов, деньги создаются в результате действий, мыслей, идей, энергии и работы людей, и поэтому в ответ на вопрос есть деньги или нет, мы должны сказать, сколько у нас энергии, насколько сильна наша идея, насколько сильна наша воля и насколько мы убеждены, что то, что мы делаем, стоит гораздо больше, чем деньги.
Я убежден, что Республика Армения обладает необходимым научным, человеческим потенциалом, необходимым умственным и моральным потенциалом, чтобы мы каждый день создавали продукты, которые значат намного больше, чем деньги. Эти продукты приведут к неограниченному количеству денег, потому что деньги отнюдь не первичны. Первична идея, и идея побеждала, побеждает и будет побеждать", - заключил Никол Пашинян.