Սլովակիայում ընտրվել է առաջին կին նախագահը
Շաբաթ Սլովակիայում անցկացված նախագահական ընտրություններում հաղթել է փաստաբան Զազունա Չապուտովան: Ընտրատեղամասերի 99.96 տոկոսի տվյալների հաշվարկի արդյունքում նա հավաքել է ձայների 58.38 տոկոսը, իսկ մրցակիցը՝ Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի տեղակալ Մարոշ Շեֆչովիչը՝ 41.62 տոկոսը: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Շեֆչովիչը հաղթանակ է տարել միայն հանրապետության արևելքում՝ Պրեշովսկի շրջանում, հավաքելով ձայների 52.2 տոկոսը, մնացած շրջաններում, այդ թվում՝ Բրատիսլավայում, որտեղ նրա օգտին քվեարկել է ընտրողների 73.1 տոկոսը, հաղթել է Չապուտովան: Ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 41.2 տոկոսը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Շեֆչովիչը ընտրատեղամասերի 60 տոկոսի արդյունքներին ծանոթանալուց հետո ընդունել է իր պարտությունն ու ծաղկեփունջ ուղարկել Չապուտովային:

Женщина впервые одержала победу на выборах президента Словакии
Адвокат Зузана Чапутова одержала победу в субботу во втором туре президентских выборов в Словакии, после подсчета данных на 99,96% избирательных участков она набрала 58,38% голосов, ее соперник замглавы Еврокомиссии Марош Шефчович получил 41,62% голосов, сообщило в ночь на воскресенье Статуправление республики, передает РИА Новости.
Чапутова станет первой женщиной-президентом Словакии.
Шефчович заблаговременно, после подсчета результатов на 60% избирательных участков, признал свое поражение и послал Чапутовой букет цветов. Победительницу также тепло поздравил нынешний глава страны Андрей Киска, специально приехавший для этого в Братиславу из своего родного города Попрада на севере республики.
Сама Чапутова на брифинге пообещала быть президентом всех словаков, независимо от политических воззрений, вероисповедания и национальности. Это заявление она сделала на всех основных языках граждан страны.