Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամներին
Մարտի 30-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներին, մասնավորապես՝ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանին, նախագահի տեղակալ Հովհաննես Իգիթյանին և հանձնաժողովի անդամ Տաթևիկ Հայրապետյանին, ինչպես նաև տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանին։
Մասիս Մայիլյանը ողջունել է պատգամավորների այցն Արցախ և կարևորել նմանատիպ հանդիպումների անցկացումը՝ արտաքին քաղաքական բնագավառում համագործակցության շուրջ մտքեր փոխանակելու տեսանկյունից։
ԱԳՆ ղեկավարը պատգամավորներին է ներկայացրել Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները՝ անդրադառնալով Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացում և ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառում արձանագրված ձեռքբերումներին, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։
Մասիս Մայիլյանը կարևորել է Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է Արցախի հավատարմությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ու հանրապետության իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ դե-յուրե ստանձնել տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության ապահովման համար պատասխանատվության իրենց բաժինը։
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ միջազգային հանրությանն Արցախի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվություն հասցնելու, միջազգային տարբեր հարթակներում Արցախի շահերը խթանելու, ինչպես նաև միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավվածությունն ապահովելու գործում։ ԱԳՆ ղեկավարը վերահաստատել է Արցախի իշխանությունների պատրաստակամությունը` համագործակցել միջազգային կառույցների հետ՝ ուղղված երկրում ժողովրդավարական ավանդույթների ամրապնդմանը և տարբեր ոլորտներում զարգացման ծրագրերի իրականացմանը։

On March 30, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received members of the National Assembly of the Republic of Armenia, representing ‘My Step’ faction, namely Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan, Deputy Chairman Hovhannes Igityan and member of the Committee Tatevik Hayrapetyan, as well as Deputy Chairman of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Issues Armen Pambukhchyan.
Masis Mayilian welcomed the MPs' visit to Artsakh and noted the importance of such meetings for exchanging views on the cooperation in the foreign policy sphere.
The Foreign Minister briefed the MPs on the priorities of the foreign policy of Artsakh, touching upon issues related to the achievements in the process of international recognition of Artsakh and decentralized cooperation, as well as the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
Masis Mayilian stressed the importance of the steps taken towards the restoration of the full format of negotiations, with the full-fledged participation of Artsakh. The Foreign Minister reiterated Artsakh's commitment to the exclusively peaceful settlement of the conflict and the readiness of the Republic's authorities to assume de-jure their share of responsibility for ensuring regional stability and peace.
Masis Mayilian emphasized the role of parliamentary diplomacy in providing the international community with objective information about Artsakh, promoting Artsakh's interests on various international platforms, as well as ensuring Artsakh's involvement in international processes. The Foreign Minister reiterated the readiness of the authorities of Artsakh to cooperate with international structures, aimed at strengthening the democratic traditions and implementing various development programs in the country.