Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամներին
Մարտի 30-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներին, մասնավորապես՝ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանին, նախագահի տեղակալ Հովհաննես Իգիթյանին և հանձնաժողովի անդամ Տաթևիկ Հայրապետյանին, ինչպես նաև տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանին։
Մասիս Մայիլյանը ողջունել է պատգամավորների այցն Արցախ և կարևորել նմանատիպ հանդիպումների անցկացումը՝ արտաքին քաղաքական բնագավառում համագործակցության շուրջ մտքեր փոխանակելու տեսանկյունից։
ԱԳՆ ղեկավարը պատգամավորներին է ներկայացրել Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները՝ անդրադառնալով Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացում և ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառում արձանագրված ձեռքբերումներին, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։
Մասիս Մայիլյանը կարևորել է Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է Արցախի հավատարմությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ու հանրապետության իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ դե-յուրե ստանձնել տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության ապահովման համար պատասխանատվության իրենց բաժինը։
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ միջազգային հանրությանն Արցախի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվություն հասցնելու, միջազգային տարբեր հարթակներում Արցախի շահերը խթանելու, ինչպես նաև միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավվածությունն ապահովելու գործում։ ԱԳՆ ղեկավարը վերահաստատել է Արցախի իշխանությունների պատրաստակամությունը` համագործակցել միջազգային կառույցների հետ՝ ուղղված երկրում ժողովրդավարական ավանդույթների ամրապնդմանը և տարբեր ոլորտներում զարգացման ծրագրերի իրականացմանը։

Масис Маилян принял членов фракции "Мой шаг" НС Республики Армения
30 марта министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян принял депутатов Национального Собрания Республики Армения из фракции "Мой шаг", в частности, председателя постоянной комиссии по внешним связям Рубена Рубеняна, заместителя председателя Ованеса Игитяна и члена комиссии Татевик Айрапетян, а также заместителя председателя комиссии по вопросам региональной и евразийской интеграции Армена Памбухчяна.
Масис Маилян приветствовал визит парламентариев в Арцах и подчеркнул важность проведения подобных встреч с точки зрения обмена мнениями по вопросам сотрудничества во внешнеполитической сфере.
Глава МИД представил депутатам основные приоритеты внешней политики Арцаха, отметив успехи, достигнутые в процессе международного признания Арцаха и в сфере децентрализованного сотрудничества, а также коснулся урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Министр отметил важность шагов, предпринимаемых с целью восстановления полноценного формата переговоров с полноправным участием Арцаха. Глава внешнеполитического ведомства подтвердил приверженность Арцаха исключительно мирному урегулированию конфликта и готовность властей республики де-юре взять на себя свою долю ответственности за обеспечение региональной стабильности и мира.
Масис Маилян подчеркнул роль парламентской дипломатии в доведении до международной общественности объективной информации об Арцахе, в продвижении интересов Арцаха на различных международных площадках, а также в обеспечении вовлеченности Арцаха в международные процессы. Глава МИД подтвердил готовность властей Арцаха сотрудничать с международными структурами с целью укрепления в стране демократических традиций и реализации программ развития в разных сферах.