Հայաստանը չէր կարող անտարբեր մնալ Սիրիայում առկա իրողություններին. Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 2-ին ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ պատմական և մշակութային դարավոր ավանդույթ ունեցող հայ-սիրիական հարաբերությունները ներկայում առավել խորացման մեծ հեռանկար ունեն: Արժևորելով Սիրիայի ժողովրդի ցուցաբերած օժանդակությունն ու հյուրընկալ վերաբերմունքը Ցեղասպանությունը վերապրած հայորդիների նկատմամբ` օրենսդիր մարմնի ղեկավարն ընդծել է, որ Հայաստանը չէր կարող անտարբեր մնալ Սիրիայում առկա ներկա իրողություններին` մարդասիրական օգնության ձեռք մեկնելով պատերազմից տուժած սիրիացիներին:
Երկկողմ կապերի հետագա խորացման տեսանկյունից ԱԺ նախագահը կարևորել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության դերը` վստահություն հայտնելով, որ դրանց նոր ազդակ կհաղորդի ձևավորված խորհրդարանական բարեկամական խումբը:
Շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին օրենսդիր կառույցի ղեկավար ընտրվելու կապակցությամբ` Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին հայ-սիրիական բազմադարյա հարաբերությունները որակել է ոչ միայն բարեկամական, այլև եղբայրական: Նա երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի իշխանություններին իր երկրին ցուցաբերած մարդասիրական օժանդակության համար` նշելով, որ այս քայլը բարձր է գնահատվում սիրիացի ժողովրդի կողմից: Դեսպանն արժևորել է այն դերակատարությունը, որ ունի սիրիահայ համայնքը թե երկրի կյանքում, թե երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում: Այս համատեքստում դիվանագետն անդրադարձել է այն ծրագրին, ըստ որի Սիրիայի հայկական եկեղեցիների վերականգնումը ներառվել է իր կառավարության ծրագրում:
Բարձր գնահատելով երկկողմ քաղաքական ու մշակութային առկա սերտ կապերը` կողմերն ընդգծել են հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչի աշխուժացման անհրաժեշտությունը, առանձնացրել գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության ոլորտները:

Армения не могла остаться безразличной к сегодняшним реалиям Сирии: Арарат Мирзоян принял посла Сирии в Армении
2 апреля Председатель НС А.Мирзоян принял  Чрезвычайного и Полномочного посла Сирийской Арабской Республики (САР) в Армении Мохаммеда Хаджа Ибрахима.
Приветствуя посла в парламенте, глава законодательного органа отметил, что имеющие вековые историко-культурные традиции армяно-сирийские отношения ныне имеют перспективы еще большего углубления. Оценивая поддержку и гостеприимство сирийского народа в отношении переживших геноцид армян, А.Мирзоян подчеркнул, что Армения не могла остаться безразличной к сегодняшним реалиям   Сирии, протянув руку гуманитарной помощи пострадавшим от войны сирийцам.
С точки зрения дальнейшего углубления двусторонних связей Председатель НС особо выделил роль межпарламентского взаимодействия, выразив уверенность, что сформированная депутатская группа дружбы придаст им новый импульс.
Поздравив А.Мирзояна с избранием руководителем законодательной структуры, Мохаммед Хадж Ибрахим охарактеризовал многовековые армяно-сирийские отношения не только как дружественные, но и братские. Он  выразил признательность властям Армении за оказанную его стране гуманитарную помощь, отметив, что этот шаг высоко оценивается сирийским народом. Посол подчеркнул роль армянской общины САР как в жизни страны, так и в укреплении двусторонних связей. В этом контексте дипломат обратился к программе восстановления армянских церквей, включенной в планы сирийского правительства.
Высоко оценив существующие тесные двусторонние политические и культурные связи, стороны подчеркнули необходимость оживления в отношениях экономической составляющей, выделили сферы сельского хозяйства, информационных технологий, образования.