Ապրիլյան պատերազմը կրկին ապացուցեց, որ ուժի կիրառումը չի կարող ճնշել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի երրորդ տարելիցի կապակցությամբ:
Երեք տարի առաջ այս օրը՝ 2016թ. ապրիլի 2-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սանձազերծեցին Արցախի դեմ: Ադրբեջանը կոպտորեն խախտեց հրադադարը, ինչպես նաև ուժի չկիրառման պարտավորությունը, որն այն ստանձնել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում:
Ուժի կիրառումն ուղեկցվեց թե՛ զինվորականների, թե՛ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված սարսափելի վայրագություններով: Դրանք նույնությամբ կրկնում էին 1990-ականների սկզբին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ իրագործված կոտորածները և էթնիկ զտումները:
Այս անգամ խաղաղ բնակչության նկատմամբ սանձազերծված առավել լայնածավալ բռնությունների անմիջական սպառնալիքը կանխվեց Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի կողմից: Հայ զինվորականներն ու կամավորականներն իրենց կյանքը նվիրաբերեցին Արցախի ժողովրդի` իր հայրենիքում ազատ ապրելու և արարելու պայքարի զոհասեղանին:
Ապրիլյան պատերազմը կրկին ապացուցեց, որ ուժի կիրառումը չի կարող ճնշել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Արցախի կարգավիճակը և անվտանգությունը ցանկացած արդյունավետ բանակցությունների բովանդակության անփոխարինելի տարրերն են` ուղղված Արցախի ժողովրդի խաղաղ կենսագործունեության ապահովմանը:
Ուժի չկիրառումը կամ կիրառման սպառնալիքի բացառումը, հրադադարի խստիվ պահպանումը, ռիսկերի նվազեցման և վստահության ամրապնդման միջոցառումների ներդնումն էական նշանություն ունեն խաղաղության համար նպաստավոր միջավայրի ձևավորման գործում:
Ապրիլյան ագրեսիայի պատճառով հիմնահարցի կարգավորման գործընթացում ստեղծված փակուղին ցույց տվեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և բանակցային հանգուցալուծումն այլընտրանք չունի:

Апрельская война вновь подтвердила, что применение силы не может подавить право народа Арцаха на самоопределение: МИД Армении
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление в связи с третьей годовщиной апрельской агрессии Азербайджана против Арцаха.
"Три года назад в этот день, 2 апреля, вооруженные силы Азербайджана начали широкомасштабные военные действия против Арцаха. Азербайджан грубо нарушил режим прекращения огня, а также обязательство о неприменении силы, принятое им в рамках процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Применение силы сопровождалось ужасающими зверствами, совершенными вооруженными силами Азербайджана как в отношении военных, так и в отношении гражданского населения. Эти зверства точным образом повторяли массовые убийства и этническую чистку, осуществляемые Азербайджаном против армян Нагорного Карабаха в начале 1990-х годов.
На этот раз непосредственная угроза более масштабных актов насилия против мирного населения была пресечена Армией обороны Нагорного Карабаха. Армянские военные и добровольцы пожертвовали своей жизнью во имя права народа Арцаха жить и творить свободно на своей Родине.
Апрельская война вновь подтвердила, что применение силы не может подавить право народа Арцаха на самоопределение. Статус и безопасность Арцаха являются незаменимыми элементами, лежащими в основе любых эффективных переговоров, которые направлены на обеспечение мирной жизнедеятельности народа Арцаха.
Неприменение силы или угрозы силой, строгое соблюдение режима прекращения огня, внедрение механизмов по снижению рисков и укреплению доверия имеют чрезвычайно важное значение в формировании способствующей миру атмосферы.
Созданная в результате апрельской агрессии тупиковая ситуация в процессе урегулирования конфликта показала, что мирное решение нагорно-карабахского конфликта путем переговоров под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ не имеет альтернативы.