Ապրիլյան պատերազմը կրկին ապացուցեց, որ ուժի կիրառումը չի կարող ճնշել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի երրորդ տարելիցի կապակցությամբ:
Երեք տարի առաջ այս օրը՝ 2016թ. ապրիլի 2-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սանձազերծեցին Արցախի դեմ: Ադրբեջանը կոպտորեն խախտեց հրադադարը, ինչպես նաև ուժի չկիրառման պարտավորությունը, որն այն ստանձնել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում:
Ուժի կիրառումն ուղեկցվեց թե՛ զինվորականների, թե՛ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված սարսափելի վայրագություններով: Դրանք նույնությամբ կրկնում էին 1990-ականների սկզբին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ իրագործված կոտորածները և էթնիկ զտումները:
Այս անգամ խաղաղ բնակչության նկատմամբ սանձազերծված առավել լայնածավալ բռնությունների անմիջական սպառնալիքը կանխվեց Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի կողմից: Հայ զինվորականներն ու կամավորականներն իրենց կյանքը նվիրաբերեցին Արցախի ժողովրդի` իր հայրենիքում ազատ ապրելու և արարելու պայքարի զոհասեղանին:
Ապրիլյան պատերազմը կրկին ապացուցեց, որ ուժի կիրառումը չի կարող ճնշել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Արցախի կարգավիճակը և անվտանգությունը ցանկացած արդյունավետ բանակցությունների բովանդակության անփոխարինելի տարրերն են` ուղղված Արցախի ժողովրդի խաղաղ կենսագործունեության ապահովմանը:
Ուժի չկիրառումը կամ կիրառման սպառնալիքի բացառումը, հրադադարի խստիվ պահպանումը, ռիսկերի նվազեցման և վստահության ամրապնդման միջոցառումների ներդնումն էական նշանություն ունեն խաղաղության համար նպաստավոր միջավայրի ձևավորման գործում:
Ապրիլյան ագրեսիայի պատճառով հիմնահարցի կարգավորման գործընթացում ստեղծված փակուղին ցույց տվեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և բանակցային հանգուցալուծումն այլընտրանք չունի:

The April War Demonstrated the Artsakh People Right to Self-Determination Cannot be Suppressed - MFA
The Foreign Ministry of Armenia has issued a statement on the third anniversary of the April aggression of Azerbaijan against Artsakh. The statement runs as follows:
"Three years ago on April 2, 2016 Azerbaijani armed forces resorted to large scale military offensive against Nagorno-Karabakh. Azerbaijan flagrantly violated the ceasefire and its commitment of non-use of force undertaken within Nagorno-Karabakh peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The use of force was accompanied by atrocities perpetrated by Azerbaijani armed forces against both militaries and civilians in the most horrible manner. They replicated the massacres and ethnic cleansing committed by Azerbaijan against the Armenians of Nagorno-Karabakh in the beginning of 1990s.
This time the eminent threat of larger scale of atrocities against civilian population was prevented by the effective defense of the Nagorno-Karabakh army. The sacrifice of militaries and voluntaries became a part of continued heroic struggle of the people of Artsakh to live free and in dignity in their ancestral homeland.
The April war demonstrated once again that the right of people of Artsakh to self- determination cannot be suppressed by the use of force. The status and security of Nagorno-Karabakh stand as indispensable issues of substance in any result oriented negotiations that should guarantee the peaceful life of the people of Artsakh.
The non-use or threat of use of force, strict adherence to the ceasefire, introduction of the risk reduction and confidence building measures are essential for the creation of an environment conducive to peace.
The stalemate created by the April aggression showed that there is no alternative to the peaceful and negotiated resolution of Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs."