Հարավային Կորեան սկսել է 5G շարժական ցանցի առևտրային օգտագործումը
Հարավային Կորեան դարձել Է աշխարհի առաջին երկիրը, որն սկսել Է հինգերորդ սերնդի շարժական կապի (5G) առևտրային շահագործումը: Ինչպես ապրիլի 4-ին հայտնել Է գիտության և տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների նախարարությունը, SK Telecom, KT և LG Uplus հեռահաղորդակցական ընկերություններն սկսել են այդ ստանդարտի շարժական կապի ծառայություններ տրամադրել քաղաքացիներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հինգերորդ սերնդի շարժական կապը (5G) ավելի մեծ թողունակություն Է ապահովում: Տվյալների հաղորդման ռեկորդային արագությունը հասել Է 25 Գբ/վ-ի: Այդ ցուցանիշները թույլ են տալիս առցանց ռեժիմով տեսանյութ հեռարձակել 8K (Ultra HD) լուծաչափով:
Առաջին երկիրը, որը թեստային ռեժիմով գործարկել Է շարժական կապի հինգերորդ սերունդը, Շվեդիան Է: Սակայն հինգերորդ սերնդի առևտրային ցանցն այդ երկրում կսկսի գործել 2021 թվականից ոչ շուտ

Южная Корея первой в мире начала коммерческое использование мобильной сети 5G
Южная Корея стала первой страной, которая начала коммерческую эксплуатацию мобильной связи пятого поколения (5G). Как передает ТАСС, об этом сообщило в четверг министерство науки и информационно-коммуникационных технологий, телекоммуникационные компании SK Telecom, KT и LG Uplus начали предоставление гражданам услуги мобильной связи этого стандарта.
Ведомство отмечает, что правительство планировало запустить сеть 5G еще в марте, но из-за задержки поставок смартфонов с поддержкой данной технологии планы были пересмотрены.
5G была массово протестирована во время зимней Олимпиады в Пхенчхане, прошедшей в феврале 2018 года. Мобильная связь пятого поколения (5G) обеспечивает более высокую пропускную способность. Рекордная скорость передачи данных достигала 25 Гб/с. Такие показатели позволяют в режиме онлайн транслировать видео в разрешении 8K (Ultra HD).
Первой страной, запустившей в тестовом режиме пятое поколение мобильной связи, стала Швеция. Однако коммерческая сеть пятого поколения заработает в этой стране не ранее 2021 года.