ԵՄ-ն դատապարտել է Վենեսուելայի Սահմանադրական ասամբլեայի որոշումը Գուայդոյին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին
ԵՄ-ն դատապարտել է Վենեսուելայի սահմանադրական ասամբլեայի որոշումը, որով անձեռնմխելիությունից զրկվում է ընդդիմության առաջնորդ, իրեն երկրի ժամանակավոր նախագահ հռչակած Խուան Գուայդոն, փոխանցում է Reuters-ը:
«ԵՄ-ն մերժում է Խուան Գուայդոյի խորհրդարանական անձեռնմխելիությունը չեղարկող չճանաչված Սահմանադրական ասամբլեայի որոշումը: Այս որոշումը Վենեսուելայի սահմանադրության, ինչպես նաև օրենքի գերակայության և իշխանության բաժանման լուրջ խախտում է»,- նշված է ԵՄ հայտարարության մեջ: «Այս գործողությունները խափանում են ճգնաժամից դուրս գալու քաղաքական ելքը և տանում են միայն հետագա մեկուսացման և երկրում լարվածության թեժացման»:
Ապրիլի 3-ին Վենեսուելայի Սահմանադրական ասամբլեան թույլ է տվել շարունակել Գուայդոյի քրեական հետապնդումը՝ դրանով բավարարելով Գերագույն դատարանի միջնորդությունը քաղաքական գործչին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին: Դատական ատյանն իր հարցումը հիմնավորել էր Գուայդոյի կողմից դատական արգելքի խախտմամբ: Հունվարին դատարանը որոշել էր, որ նա երկրից դուրս գալ չի կարող՝ կապված նրա դեմ սկսված նախաքննությամբ, չնայած դրան, ընդդիմադիրը Կոլումբիա էր մեկնել:

ЕС не признает решение Конституционной ассамблеи Венесуэлы о лишении Гуайдо иммунитета
Евросоюз отвергает решение Конституционной ассамблеи Венесуэлы лишить лидера оппозиции Хуана Гуайдо парламентской неприкосновенности. Об этом говорится в заявлении главы дипломатии ЕС Федерики Могерини, распространенном в четверг в Брюсселе, передает ТАСС.
"ЕС отвергает решение непризнанной Конституционной ассамблеи об отмене парламентского иммунитета Хуана Гуайдо, - отмечается в документе. - Это решение представляет собой серьезное нарушение конституции Венесуэлы, а также верховенства закона и разделения властей, поскольку единственным органом, уполномоченным отменять иммунитет членов парламента, является Национальное собрание".
По словам Могерини, "эти действия подрывают политический выход из кризиса и ведут только к дальнейшей поляризации и эскалации напряженности в стране". "ЕС настоятельно призывает к полному соблюдению конституционно закрепленных прерогатив и иммунитета всех членов Национального собрания, включая его председателя, - отмечается в документе. - ЕС будет продолжать следить за ситуацией и использовать все соответствующие меры для реагирования на текущие события".
Конституционная ассамблея Венесуэлы 3 апреля разрешила продолжить уголовное преследование Гуайдо, тем самым удовлетворив ходатайство Верховного суда о лишении политика неприкосновенности. Инстанция обосновала свой запрос нарушением Гуайдо судебного запрета. В январе инстанция постановила, что он не может выезжать из страны в связи с начатым в его отношении предварительным расследованием, однако, несмотря на это, оппозиционер выехал в Колумбию.