Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում խոսել է Հայաստանի էներգետիկ ռեսուրսների մասին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ով աշխատանքային այցով գտնվում է Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորությունում, այսօր մասնակցել է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի՝ Մերձավոր Արևելքին և Հյուսիսային Աֆրիկային նվիրված հանդիպման քննարկումներից մեկին, որը կրում էր «Նոր էներգիա Մերձավոր Արևելքի համար» խորագիրը:
Քննարկման ընթացքում նախագահը խոսել է ժամանակակից աշխարհում առկա էներգիայի աղբյուրների մասին՝ այս համատեքստում կարևորելով բնական միջավայրը չվնասելու սկզբունքը: Որպես էներգիայի աղբյուր՝ խոսելով ածուխի, նավթի ու գազի մասին՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարևորել է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը: Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ պետք է օգտագործել միջուկային էներգետիկան:
«Միջուկային էներգիան կարևոր է: Մեր անցյալը սև էր, քանի որ մենք այրում էինք ածուխը, օրգանական հանածո վառելիքները, այսօրվա մեր մոխրագույն ներկայությանը մենք փորձում ենք վերականգնվող էներգիայի միջոցով կանաչ գույն ավելացնել, որպեսզի ունենանք բացարձակ կանաչ և հիասքանչ ապագա: Հարցն այն է, թե արդյոք միջուկային էներգիան լինելու է դրա մասը, թե ոչ: Իմ անձնական կարծիքով այն պետք է լինի, քանի որ դա կարագացնի այդ գործընթացը: Ոչ ոք մաթեմատիկական հաշվարկ չի արել, թե ինչ վնասներ ենք հասցնում մոլորակին, շրջակա միջավայրին ու կլիմային վառելիք ու ածուխ այրելով: Կլիմային հասցվող վնասները հսկայական ազդեցություն են գործելու մոլորակի վրա»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը: Նրա համոզմամբ՝ միջուկային էներգիան ունի ապագա:
«Հայաստանը շատ երկրների նման ունի խիստ հավասարակշռված էներգետիկ պորտֆոլիո`սկսած ատոմային էլեկտրակայանից: Սա Խորհրդային Միության ժամանակներում կառուցված կայան է, որն այս ամբողջ տարիների ընթացքում նորմալ աշխատել է, կանգուն է մնացել երկու մեծ երկրաշարժերից հետո:
Մենք Հայաստանում ևս առաջ ենք մղում վերականգնվող էներգիան: Հայաստանն արտահանում է էլեկտրականություն»,- ներկայացրել է Արմեն Սարգսյանը:
Որպես էներգետիկայի աղբյուր՝ նա խոսել է ջրի մասին: «Ուզում եմ խոսել ջրի մասին՝ որպես բնական ռեսուրս: Այն շատ կարևոր է: Բոլոր երկրները, որոնք խոսում էին հարուստ բնական պաշարներ ունենալու մասին, հարուստ էին արևով, քամիով, նավթով, սակայն ոչ ջրով: Մինչդեռ ջուրը խիստ կարևոր է, քանի որ 50-100 տարի անց այն լինելու է էներգիայի աղբյուր: Այն օգտագործելու ենք ոչ միայն խմելու, այլև էներգիա ստեղծելու համար:
Ես Հայաստանը համարում եմ Մերձավոր Արևելքի մի մաս: Թեպետ Հայաստանը չունի նավթ և գազ, սակայն այն ունի ջրի հսկայական ռեսուրսներ: Ցավոք սրտի, մենք հավանաբար օգտագործում ենք ջրի մեր պաշարների 10-20 տոկոսը, իսկ մնացած մասը վատնվում է: Ջուրը կարևոր է»,- ասել է Հանրապետության նախագահը:
Նա հայտարարել է, որ եթե դրամատիկ փոփոխություններ կամ քայլեր չանենք, ճանապարհը ածուխից հրաժարվելու և վերականգնվող էներգիային անցնելու շատ երկար կլինի, և այդ ընթացքում մենք կվնասենք միջավայրն ու կլիման: «Իսկ կլիմային հասցնող վնասները պասիվ վնասներ չեն լինելու, դրանք դրամատիկ են լինելու՝ առաջացնելով երաշտներ, խնդիրներ սննդի հետ կապված, կպակասի ջուրը, ավելի շատ անապատներ ու ցունամիներ կլինեն:
Մենք պետք է փորձենք գտնել այլ լուծումներ և այդ լուծումները կարող են ավելի շատ հիմնված լինել հիդրոէներգիայի, նոր տեխնոլոգիաների վրա: Պետք է օգտագործվեն նոր տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը: Սրանք փոքր դետալներ են, որոնք վաղը՝ 21-րդ դարում կարևոր են լինելու: Մենք չենք կարող ուղղակի անտեսել միջուկային էներգիան միայն այն պատճառով, որ վախենում ենք դրանից: Ես համաձայն եմ այն մտքի հետ, որ մենք չունենք շատ ժամանակ: Մենք պետք է զուգահեռ գործընթացներ իրականացնենք՝ ոչ միայն պայքարենք ածուխի օգտագործման դեմ, այլև ավելի ճիշտ օգտագործենք նավթն ու գազը, օգտագործենք վերականգնվող էներգիան, հիդրոէներգիան, միջուկային էներգիան ու առավելագույնս օգտագործենք նոր տեխնոլոգիաները, տվյալների կառավարումը,քանի որ մենք շատ ժամանակ չունենք»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:

Армен Саркисян на Всемирном экономическом форуме говорил об энергетических ресурсах Армении
Находящийся с рабочим визитом в Иорданском Хашимитском Королевстве президент Республики Армен Саркисян, сегодня принял участие дискуссии "Новая энергия для Ближнего Востока", которая прошла в рамках посвящённой проблемам Ближнего Востока и Северной Африки конференции Всемирного экономического форума.
В ходе дискуссии президент говорил о существующих в современном мире источниках энергии, в этом контексте подчеркивая принцип непричинения вреда окружающей среде. Упомянув об угле, нефти и газе как источниках энергии, президент Армен Саркисян подчеркнул важность использования возобновляемых источников энергии. В то же время он отметил, что нужно использовать ядерную энергетику.
"Ядерная энергия важна. Наше прошлое было черным, поскольку мы сжигали уголь, добывали органическое топливо, сегодняшнее нашему серому присутствию мы пытаемся посредством возобновляемой энергии добавить зелёного цвета, чтобы иметь абсолютно зеленое и восхитительное будущее. Вопрос в том, будет ядерная энергия частью этого, или нет? По моему личному мнению, она должна быть, поскольку ускорит этот процесс. Никто не сделал математического расчета, какой вред мы наносим планете, окружающей среде и климату сжигая топливо и уголь. Наносимый климату вред окажет громадное влияние на планету", - отметил Армен Саркисян. По его убеждению, ядерная энергия имеет будущее.
"Армения, как и многие страны, имеет строго уравновешенное энергетическое портфолио, начиная от атомной электростанции. Это построенная во времена Советского Союза станция, которая все эти годы нормально работала, осталась в сохранности после двух больших землетрясений.
Мы в Армении также продвигаем возобновляемую энергию. Армения экспортирует электричество", - заявил Армен Саркисян.
В качестве энергетического источника он говорил о воде. "Хочу сказать о воде, как о естественном ресурсе. Он очень важен. Все страны, которые говорили об обладании богатыми естественными ресурсами, были богаты солнцем, ветром, нефтью, однако не водой. Между тем, вода чрезвычайно важна, поскольку через 50-100 лет она будет источником энергии. Мы будем использовать её не только для питья, но и для создания энергии.
Я считаю Армению частью Ближнего Востока. Хотя Армения не имеет нефти и газа, однако она имеет большие водные ресурсы. К сожалению, мы, вероятно, используем 10-20 процентов наших водных запасов, а остальная часть расходуется. Вода важна", - сказал президент Республики.
Он заявил, что если не сделаем драматических изменений или шагов, предстоящий нам путь отказа от угля и перехода к возобновляемой энергии будет очень длинным, и за этот период мы навредим окружающей среде и климату. "А нанесенный климату вред не будет пассивным вредом. Последствия будут драматичны, вызывая землетрясения, связанные с питанием проблемы, сократится количество воды, будет больше пустынь и цунами.
Мы должны постараться найти иные решения и эти решения могут в большей степени основываться на гидроэнергии, новых технологиях. Должны использоваться новые технологии, искусственный интеллект. Это маленькие детали, которые завтра, в 21-ом веке будут важны. Мы не можем просто игнорировать ядерную энергию только по той причине, что боимся ее. Я согласен с той мыслью, что у нас не очень много времени. Мы должны осуществлять параллельные действия: не только бороться против использования угля, но и правильнее использовать нефть и газ, использовать возобновляемую энергию, гидроэнергию, ядерную энергию и максимально использовать новые технологии, управление данными, поскольку у нас не очень много времени", - сказал Армен Саркисян.