Վրաստանի դպրոցներում չեղարկել են ավարտական քննությունները
Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ հաստատել է կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը դպրոցների 11-րդ և 12-րդ դասարանի աշակերտների համար ավարտական քննությունները չեղարկելու մասին, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ Վրաստանի կրթության նախարարությունը բարեփոխումների շրջանակում 11-րդ դասարանցիների համար ավարտական քննությունները չեղարկել էր 2019 թվականից, իսկ 12-րդ դասարանցիների համար` 2020 թվականից: Այդ որոշումը դժգոհություն էր առաջացրել 12-րդ դասարանի աշակերտների մոտ, ովքեր նախատեսում էին փետրվարին լայնամասշտաբ բողոքի ակցիաներ անցկացնել` որպեսզի իրենց քննությունները ևս 2019-ից չեղարկվեն: Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն խոստացել էր կատարել դպրոցականների պահանջը:

В Грузии отменили выпускные экзамены в школах
Парламент Грузии в понедельник утвердил в третьем чтении законодательную инициативу правительства об отмене выпускных экзаменов для учеников 11 и 12 классов школ, передает РИА Новости.
Ранее министерство образования Грузии в рамках реформы отменило выпускные экзамены для 11-классников с 2019 года, а для 12-классников - с 2020 года. Это решение вызвало недовольство у выпускников 12 класса грузинских школ, они планировали проведение в феврале масштабной акции с требованием, чтобы министерство образования отменило для них экзамены уже в 2019 году. Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе заявил, что с 2019 года выпускные экзамены будут отменены для учеников 11 и 12 классов.