ԵԽ-ն շարունակելու է աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարության զարգացման գործում. Թորբյորն Յագլանդը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստրասբուրգ աշխատանքային այցի շրջանակում այսօր հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ:
Մինչ հանդիպումն սկսելը տեղի է ունեցել արարողակարգային տեսալուսանկարահանում, ապա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել Եվրոպայի խորհրդի «Ոսկե գրքում»:
Հանդիպման ժամանակ ԵԽ գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Հայաստանում նախորդ տարվանից սկիզբ առած ժողովրդավարական փոփոխությունները: Նա նշել է, որ դեկտեմբերի 9-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների իրականացումն ու արդյունքները վկայում են ժողովրդավարությանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը հայ ժողովրդի նվիրվածության մասին, և Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի համագործակցել ՀՀ կառավարության հետ այս նպատակներին հասնելու համար:
Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցելու համար և բարձր գնահատել նրա անձնական ավանդը Եվրոպայի խորհրդի գործունեության արդյունավետ իրականացման և հեղինակության բարձրացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` Հայաստանի համար ԵԽ-ն կարևոր գործընկեր է, որի հետ համագործակցությունն առաջնային նշանակություն ունի ժողովրդավարության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության ապահովման ուղղությամբ:
Վարչապետն ու ԵԽ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են Հայաստան-ԵԽ փոխգործակցության խորացման հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է` ժողովրդավարությունը Հայաստանի և հայ հասարակության համար ներքին համոզմունք է և արժեք, այլ ոչ թե արտաքին կողմնորոշում, և Հայաստանը հետևողականորեն առաջ է շարժվելու այն ամրապնդելու, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և օրենքի լիարժեք գերակայությունն ապահովելու ճանապարհով: Թորբյորն Յագլանդն իր հերթին կարևորել է Հայաստանում` որպես ԵԽ անդամ երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումների իրականացումը` նշելով, որ մեր երկրում տեղի ունեցող գործընթացները վկայում են Հայաստանի և հայ ժողովրդի եվրոպական արժեքներին հանձնառու լինելու մասին, և ԵԽ-ն պատրաստ է շարունակել օժանդակել մեր երկրին այդ գործում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցի և տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ:
Հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը և Թորբյորն Յագլանդը հանդես են եկել ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությամբ և պատասխանել լրագրողների հարցերին:

Thorbjørn Jagland to Nikol Pashinyan: "CoE will continue to support Armenia in developing democracy"
Prime Minister Nikol Pashinyan today met with Council of Europe Secretary General Thorbjørn Jagland in Strasbourg.
Following the protocol video-photo session held before the meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan signed the Golden Book of the Council of Europe.
The Secretary General of the Council of Europe welcomed the democratic changes underway in our country. He noted that the early parliamentary elections of December 9 demonstrated the Armenian people’s commitment to democracy and human rights, and the Council of Europe will continue to cooperate with the Armenian government to achieve the above goals.
Thanking Thorbjørn Jagland for supporting Armenia’s democratic processes, Nikol Pashinyan highly appreciated his personal contribution to the effective functioning of the Council of Europe and its enhanced reputation. The head of the Armenian government noted that the Council of Europe is an important partner for Armenia on the way to developing democracy, protecting human rights and promoting the rule of law.
The Prime Minister and the CoE Secretary General discussed the furtherance of CoE-Armenia cooperation. Prime Minister Pashinyan stressed that democracy is an inner belief and a system of values and not an external orientation for Armenia and the Armenian society. He assured that our country will consistently move forward on the way to strengthening democracy, protecting human rights and promoting the rule of law.
In turn, Thorbjørn Jagland highlighted the implementation of reforms aimed at strengthening democracy in Armenia. He noted that the processes taking place in our country testify to Armenia’s strong commitment to European values, and the Council of Europe is ready to continue assisting our country in this process.
The parties took the opportunity to exchange views on the Nagorno-Karabakh conflict settlement process and regional developments.
After the meeting, Nikol Pashinyan and Thorbjørn Jagland made statements for media representatives and answered journalists’ questions.