Հայաստանի և Արցախի միջև ռազմաքաղաքական դաշինքի կնքումն անհրաժեշտություն է. Մասիս Մայիլյան
Ապրիլի 9-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի «Դաշնակցություն» խմբակցության և ՀՅԴ Արցախի երիտասարդական միության կողմից կազմակերպվել էր քննարկում՝ «Ապրիլյան պատերազմի դասերը և մեր անելիքները» թեմայով: Քննարկման ժամանակ ԱՀ արտաքին գործերի նախարարը անհրաժեշտ է համարել  ՀՀ-ի և ԱՀ-ի  միջև ռազմաքաղաքական դաշինքի կնքումը, գրում է "Ապառաժ" թերթը:
Նա նշել է, որ դաշինքի կնքման դեպքում անվտանգության մակարդակի շոշափելի ուժեղացում չի սպասում և միաժամանակ շեշտել. «Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտոնապես մեր անվտանգության երաշխավորն է և լինի այդ պայմանագիրը կամ չլինի մեկ է, այդ գործառույթները կատարելու է, եթե դրա հարկը լինի:
Բայց դրա անհրաժեշտության հետ կապված ուրիշ փաստարկներ կան. մեր երկու հայկական պետությունների հարաբերությունների կարգավորման խնդիր կա: Այսինքն, կա փաստացի համագործակցություն տարբեր ոլորտներում և այդ պայմանագիրը, այդ դաշինքի կնքումը դիտարկում եմ իրավական հիմքեր ստեղծելու դիտանկյունից: Դա պետք է լինի համապարփակ շրջանակային փաստաթուղթ, որի մեջ փազլի պես մենք կարող ենք հավաքել տարբեր բաղադրիչներ և անվտանգության, և տնտեսության հետ կապված, և տարբեր ոլորտների հետ կապված, կանոնակարգել մեր հարաբերությունները և այն դնել  իրավական ավելի ամուր հիմքերի վրա»:
Մասիս Մայիլյանն ավելացրել է, որ դաշինքի օգտին կան նաև այլ փաստարկներ և երկու հայկական պետություններում քննարկումներ են ընթանում դրա վերաբերյալ:

Военно-политический союз между Арменией и Арцахом – необходимость: Масис Маилян
На дискуссии "Уроки апрельской войны и наши задачи", организованной фракцией АРФ "Дашнакцутюн" карабахского парламента и Молодежным союзом АРФД Арцаха, министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян заявил о необходимости подписания военно-политического союза между Арменией и Арцахом, пишет "Апараж".
Он отметил, что в случае подписания такого документа ощутимого роста уровня безопасности не стоит ожидать, поскольку, как заявил глава МИД Арцаха, "Республика Армения официально является гарантом нашей безопасности, и будет такой договор или нет, все равно эта функция гаранта будет выполняться, если возникнет необходимость".
Но есть и другие аргументы относительно необходимости такого договора, есть проблема формализации отношений между двумя армянскими государствами. Сегодня существует реальное сотрудничество в разных сферах, и подписание такого договора глава внешнеполитического ведомства Арцаха рассматривает с точки зрения создания правовых основ двустороннего сотрудничества. "Это должен быть всеобъемлющий рамочный документ, в котором мы как пазлы можем собрать различные компоненты - как в области безопасности, так и экономики, других сфер, чтобы урегулировать наши взаимоотношения, поставив их на более прочные правовые основы".
Масис Маилян добавил, что есть и другие аргументы в пользу такого союза, и в двух армянских государствах идут дискуссии на эту тему.