Ո՞վ է այս նկարի հեղինակը. Պարույր Սևակի և «Կոմիտաս. վերջին գիշեր» կտավի առաջին հանդիպումը. հարցազրույց նկարչի դստեր հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Այս տարի նշվում է հայ մեծագույն երգահան Կոմիտասի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանը: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Կոմիտաս. վերջին գիշերը» նկարի հեղինակ, ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Սարգիս Մուրադյանի դստեր` նկարչուհի, «Սարգիս Մուրադյան» պատկերասրահի հիմնադիր Զարուհի Մուրադյանի հետ:Image may contain: Zaruhi Muradyan, eyeglasses
- Տիկի´ն Մուրադյան, ինչպիսի՞ն էր Սարգիս Մուրադյանի ճանապարհը դեպի «Կոմիտաս. վերջին գիշերը» կտավը:
- Սարգիս Մուրադյանը ծնվել է 1927 թվականին գաղթականների ընտանիքում, ովքեր Արևմտյան Հայաստանից գաղթել ու հիմնավորվել են Երևանում: Քանի որ եղել է նման ընտանիքից ու բազմաթիվ պատմություններ է լսել, հայրանասիրական ու Հայոց ցեղասպանության թեմատիկան եղել է իր ստեղծագործական կարևոր թելերից մեկը: Նրա ստեղծագործություններում ամփոփվում են 20-րդ դարի հայոց պատմության հանգույցները` Եղեռնը, ազգային ազատագրական պայքարը, քաղաքացիական պատերազմը և խորհրդայնացումը, հայկական գավառի արդյունաբերացումը, Երկրորդ աշխարհամարտը, 60-70–ականներին հայ մտավորականության վերելքը, երկրում տեղի ունեցած հետագա սոցիալ-մշակութային և քաղաքական փոխակերպումները` ընդհուպ մինչև սումգայիթյան եղեռն: Հայրս գործուն մասնակցություն է ունեցել 1965թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն և 1988 թթ. Արցախյան հիմնախնդրի արդար լուծմանն ուղղված պայքարին։
1951 թվականին Երևանի Գեղարվեստի Ինստիտուտն ավարտելու ժամանակ արդեն հայրս ուզել է իր դիպլոմային աշխատանքն անել հայրենասիրական թեմայով՝ հատկապես Ավարայրի ճակատամարտ: Այդ ժամանակ Ստալինը դեռ ողջ էր, նման թեմաները համարվում էին նացիոնալիստական և դատապարտվում էին, և իրենց ինստիտուտի ռեկտոր Արա Սարգսյանը խորհուրդ չի տվել նման վտանգավոր թեմա նկարել, սակայն ասեմ, որ հենց այդ ժամանակ արված էսքիզը կա, որը վերջերս ցուցադրել ենք՝ իր 90-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի ժամանակ: Քանի որ թեման արգելվեց, ինքը մտքում այնուամենայնիվ պահել էր և Ստալինի մահից հետո Մուրադյանն առաջիններից է անդրադարձել Մեծ եղեռնի («Կոմիտաս. վերջին գիշերը», «Կոմիտաս, 1915 թվական, ապրիլ») և հայ ժողովրդի պատմական անցյալի թեմաներին: «Կոմիտաս. վերջին գիշերը» նկարը  Հայաստանի ազգային պատկերասրահի մշտական ցուցադրության մաս է կազմում։ Նշեմ, որ Կոմիտասին մինչ այդ էլ են նկարել, բայց երբեք իրեն չեն դրել Ցեղասպանության կոնտեքստի արտահայտման մեջ:
1956 թվականին դարակազմիկ ու արդեն դասական դարձած «Կոմիտաս. վերջին գիշեր» գործը և´ Ցեղասպանության մասին բաձրաձայնելու, և´ Կոմիտասին՝ որպես հայ կործանված մտավորականի հավաքական կերպար ներկայացնելու, սիմվոլի վերածվեց: Նշեմ որ «Կոմիտաս. վերջին գիշեր»-ը հայրիկիս սիրելի գործերից է եղել:
- Ինչպե՞ս հայտնի դարձավ «Կոմիտաս. վերջին գիշեր»-ը:
- Հայաստանում հերթական Հանրապետական ցուցահանդեսի մասնակցելուց հետո` 1957 թվականին, երկար քննարկումներ են եղել թե արդյոք արժե տանել նկարը Մոսկվայում ցուցադրության, որտեղ անցկացվում էին Հայաստանի մշակույթի օրեր, թե՝ ոչ: Ասում են` մեր նախարարության որոշ աշխատակիցներ սարսափելի վախեցել են այդ թեմատիկայով ներկայանալ Մոսկվայում: Վերջում, շնորհիվ այդ ժամանակվա մշակույթի փոխնախարարի, ով պնդել է` ասելով, որ նկարը շատ հզոր գործ է, այն տարան Մոսկվա՝ մասնակցելու ցուցահանդեսի, որտեղ նկարն արժանացավ Ոսկե մեդալի: Ստացվում է, որ այն ընդունվել է թե´ հասարակության, թե´ երկրի ղեկավարության կողմից:
Ի դեպ, նկարի հետ կապված մի հետաքրքիր պատմություն կա: Պարույր Սևակն այդ ժամանակ ասպիրանտ էր Մոսկվայում և ցուցահանդեսի ժամանակ մտնում է դահլիճ, մոտենում հայկական արվեստի ցուցահանդեսը նայելու, կանգնում է «Կոմիտաս. վերջին գիշեր» կտավի առաջ ու ասում. «ո՞վ է այս նկարի հեղինակը» և հենց այդ ժամանակ ծանոթանում է հայրիկիս հետ: Այո´, մի քիչ լեգենդի է նման: Ու երբ հետագայում ես կարդացի մայրիկիս ու հայրիկիս նամակագրությունը արդեն իրենց մահից հետո, այդտեղից հասկացա, որ, այնուամենայնիվ, նրանք նախկինում թեթև ծանոթ են եղել Երևանից: Որպես մարդ ծանոթ էին, բայց այդ օրը հայտնագործել են իրար որպես արվեստագետ: Ցուցահանդեսի օրը հայրս ու Պարույրը միասին գնում են վերջինիս ուսանողական հանրակացարան, որտեղ ամբողջ գիշեր մեկը գրել է Կոմիտաս, մյուսը՝ նկարել: Եվ հենց այդտեղից ծնվել է նրանց անբաժան ընկերությունը: Ի դեպ, նրանց ընկերության վառ արտահայտումը Սևակի տուն թանգարանում հայրիկիս որմնանկարն է, ինչպես նաև Սևակի բազմաթիվ դիմանկարները: Հայրս Սևակին ևս որպես մեր ժամանակների հավաքական կերպար էր ներկայացնում:

This Year Marks the 150th Birthday of Renowned Armenian Composer Komitas
This year marks the 150th birthday of renowned Armenian composer Komitas. ”Armedia” IAA talked to founder of gallery after Sargis Muradyan, Zaruhi Muradyan, daughter of RA people’s artist Sargis Muradyan, who authored the painting “Komitas, the Last Night”.
- Mrs. Muradyan, what was Sargis Muradyan’s path to the painting “Komitas, the Last Night” like?
- Sargis Muradyan was born to a family of Armenian migrants, in 1927. The family had found refuge in Yerevan. Having such a background patriotism and the Armenian genocide became one of the key lines of his work. His works carry the imprints of the 20th century landmark events of the Armenian history – Genocide, national liberation movements, civil war, WW2, revival of the Armenian think tank in the 60-70s and further cultural and political transformations in the country, up to the massacres in Sumgayit. My father had an active role in 1965 recognition of the Armenian Genocide and 1988 struggle of Artsakh issue settlement.
My father wanted to make his graduation thesis in 1951 the Avarayr battle. As Stalin was alive, such topics were considered as nationalistic and were condemned. The rector of the institute, Ara Sargsyan recommended him to refrain from such a dangerous topic. But the sketch he had made then, is still there and has recently been exhibited in his 90th birthday exhibition. The topic was banned but after Stalin’s death he was among the first to touch upon the Mets Yeghern (“Komitas, the Last Night”, “Komitas, 1915, April”) and the Armenian history. “Komitas, Last Night” is a part of permanent exhibition of the national gallery of Armenia. Komitas had been painted before, but never in the context of the Genocide.
In 1956 the renowned and already classic "Komitas, the Last Night” came to stand for  a voice of the Genocide and to represent Komitas as a collective image of the collapsed Armenian think tank. "Komitas, the Last Night" was one of my dad's favorite pieces.
- How did the picture came to be famous?
- In 1957, after being exhibited in the regular Republican exhibition in Armenia, there were lasting discussions whether the painting should be exhibited in Moscow where  Days of Armenian Culture were held. It is said that some of our ministry employees were scared to show up in Moscow with that topic. In the end, thanks to the deputy minister of culture of that time, they took it to the Moscow exhibition where it won a Gold Medal. It turns out that it had been accepted both by the society and the country's leadership.
By the way, there is an interesting story that goes with the picture. Paruyr Sevak was a PhD student in Moscow at that time and as he entered the hall during the exhibition, he went up to the canvas “Komitas, the Last Night” and said, "Who is the author of this picture?" And it was then that he got to know my father. Later, when I read my parents' correspondence after their death, I realized that they had slightly known each other back in Yerevan. Later they discovered each other as arts people. On the exhibition day my father and Paruyr went to Paruyr’s student dormitory, where one of them wrote Komitas and the other painted Komitas all through the night. And that marked the start of their inseparable company. The expression of their company is my father's fresco at Sevak’s House Museum, as well as numerous portraits of Sevak. My father presented Sevak as a collective image of our times.