Ո՞վ է այս նկարի հեղինակը. Պարույր Սևակի և «Կոմիտաս. վերջին գիշեր» կտավի առաջին հանդիպումը. հարցազրույց նկարչի դստեր հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Այս տարի նշվում է հայ մեծագույն երգահան Կոմիտասի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանը: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Կոմիտաս. վերջին գիշերը» նկարի հեղինակ, ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Սարգիս Մուրադյանի դստեր` նկարչուհի, «Սարգիս Մուրադյան» պատկերասրահի հիմնադիր Զարուհի Մուրադյանի հետ:Image may contain: Zaruhi Muradyan, eyeglasses
- Տիկի´ն Մուրադյան, ինչպիսի՞ն էր Սարգիս Մուրադյանի ճանապարհը դեպի «Կոմիտաս. վերջին գիշերը» կտավը:
- Սարգիս Մուրադյանը ծնվել է 1927 թվականին գաղթականների ընտանիքում, ովքեր Արևմտյան Հայաստանից գաղթել ու հիմնավորվել են Երևանում: Քանի որ եղել է նման ընտանիքից ու բազմաթիվ պատմություններ է լսել, հայրանասիրական ու Հայոց ցեղասպանության թեմատիկան եղել է իր ստեղծագործական կարևոր թելերից մեկը: Նրա ստեղծագործություններում ամփոփվում են 20-րդ դարի հայոց պատմության հանգույցները` Եղեռնը, ազգային ազատագրական պայքարը, քաղաքացիական պատերազմը և խորհրդայնացումը, հայկական գավառի արդյունաբերացումը, Երկրորդ աշխարհամարտը, 60-70–ականներին հայ մտավորականության վերելքը, երկրում տեղի ունեցած հետագա սոցիալ-մշակութային և քաղաքական փոխակերպումները` ընդհուպ մինչև սումգայիթյան եղեռն: Հայրս գործուն մասնակցություն է ունեցել 1965թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն և 1988 թթ. Արցախյան հիմնախնդրի արդար լուծմանն ուղղված պայքարին։
1951 թվականին Երևանի Գեղարվեստի Ինստիտուտն ավարտելու ժամանակ արդեն հայրս ուզել է իր դիպլոմային աշխատանքն անել հայրենասիրական թեմայով՝ հատկապես Ավարայրի ճակատամարտ: Այդ ժամանակ Ստալինը դեռ ողջ էր, նման թեմաները համարվում էին նացիոնալիստական և դատապարտվում էին, և իրենց ինստիտուտի ռեկտոր Արա Սարգսյանը խորհուրդ չի տվել նման վտանգավոր թեմա նկարել, սակայն ասեմ, որ հենց այդ ժամանակ արված էսքիզը կա, որը վերջերս ցուցադրել ենք՝ իր 90-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի ժամանակ: Քանի որ թեման արգելվեց, ինքը մտքում այնուամենայնիվ պահել էր և Ստալինի մահից հետո Մուրադյանն առաջիններից է անդրադարձել Մեծ եղեռնի («Կոմիտաս. վերջին գիշերը», «Կոմիտաս, 1915 թվական, ապրիլ») և հայ ժողովրդի պատմական անցյալի թեմաներին: «Կոմիտաս. վերջին գիշերը» նկարը  Հայաստանի ազգային պատկերասրահի մշտական ցուցադրության մաս է կազմում։ Նշեմ, որ Կոմիտասին մինչ այդ էլ են նկարել, բայց երբեք իրեն չեն դրել Ցեղասպանության կոնտեքստի արտահայտման մեջ:
1956 թվականին դարակազմիկ ու արդեն դասական դարձած «Կոմիտաս. վերջին գիշեր» գործը և´ Ցեղասպանության մասին բաձրաձայնելու, և´ Կոմիտասին՝ որպես հայ կործանված մտավորականի հավաքական կերպար ներկայացնելու, սիմվոլի վերածվեց: Նշեմ որ «Կոմիտաս. վերջին գիշեր»-ը հայրիկիս սիրելի գործերից է եղել:
- Ինչպե՞ս հայտնի դարձավ «Կոմիտաս. վերջին գիշեր»-ը:
- Հայաստանում հերթական Հանրապետական ցուցահանդեսի մասնակցելուց հետո` 1957 թվականին, երկար քննարկումներ են եղել թե արդյոք արժե տանել նկարը Մոսկվայում ցուցադրության, որտեղ անցկացվում էին Հայաստանի մշակույթի օրեր, թե՝ ոչ: Ասում են` մեր նախարարության որոշ աշխատակիցներ սարսափելի վախեցել են այդ թեմատիկայով ներկայանալ Մոսկվայում: Վերջում, շնորհիվ այդ ժամանակվա մշակույթի փոխնախարարի, ով պնդել է` ասելով, որ նկարը շատ հզոր գործ է, այն տարան Մոսկվա՝ մասնակցելու ցուցահանդեսի, որտեղ նկարն արժանացավ Ոսկե մեդալի: Ստացվում է, որ այն ընդունվել է թե´ հասարակության, թե´ երկրի ղեկավարության կողմից:
Ի դեպ, նկարի հետ կապված մի հետաքրքիր պատմություն կա: Պարույր Սևակն այդ ժամանակ ասպիրանտ էր Մոսկվայում և ցուցահանդեսի ժամանակ մտնում է դահլիճ, մոտենում հայկական արվեստի ցուցահանդեսը նայելու, կանգնում է «Կոմիտաս. վերջին գիշեր» կտավի առաջ ու ասում. «ո՞վ է այս նկարի հեղինակը» և հենց այդ ժամանակ ծանոթանում է հայրիկիս հետ: Այո´, մի քիչ լեգենդի է նման: Ու երբ հետագայում ես կարդացի մայրիկիս ու հայրիկիս նամակագրությունը արդեն իրենց մահից հետո, այդտեղից հասկացա, որ, այնուամենայնիվ, նրանք նախկինում թեթև ծանոթ են եղել Երևանից: Որպես մարդ ծանոթ էին, բայց այդ օրը հայտնագործել են իրար որպես արվեստագետ: Ցուցահանդեսի օրը հայրս ու Պարույրը միասին գնում են վերջինիս ուսանողական հանրակացարան, որտեղ ամբողջ գիշեր մեկը գրել է Կոմիտաս, մյուսը՝ նկարել: Եվ հենց այդտեղից ծնվել է նրանց անբաժան ընկերությունը: Ի դեպ, նրանց ընկերության վառ արտահայտումը Սևակի տուն թանգարանում հայրիկիս որմնանկարն է, ինչպես նաև Սևակի բազմաթիվ դիմանկարները: Հայրս Սևակին ևս որպես մեր ժամանակների հավաքական կերպար էր ներկայացնում:

История картины "Комитас: последняя ночь'': интересные факты (эксклюзив)
В этом году исполняется 150 лет со дня рождения величайшего армянского композитора Комитаса. Собеседник ИАА ''Армедиа'' – дочь автора картины ''Комитас: последняя ночь'', заслуженного художника РА Саргиса Мурадяна – художница Заруи Мурадян, основатель галереи ''Саргис Мурадян''.
- Г-жа Мурадян, каким был путь Саргиса Мурадяна до картины ''Комитас: последняя ночь''?Image may contain: Zaruhi Muradyan, eyeglasses
- Саргис Мурадян родился в 1927 году в семье беженцев, которые мигрировали из Западной Армении и обосновались в Ереване. Поскольку он родился в такой семье и слышал множество историй, патриотическая тематика и тема Геноцида армян были одними из важных в его произведениях. В произведениях его искусства - вся армянская история 20-го века: Геноцид, национально-освободительная борьба, гражданская война и советизация, индустриализация армянских провинций, Вторая мировая война, расцвет армянской интеллигенции в 60-70-ых годах, последующие социокультурные и политические преобразования в стране - вплоть до сумгаитского геноцида. Мой отец принял активное участие в процессе признания Геноцида армян в 1965 году и в борьбе за справедливое решение Арцахской проблемы.
В 1951 году, во время окончания Ереванского художественно-театрального института, отец очень хотел посвятить свою дипломную работу теме патриотизма, особенно Аварайрской битве. Тогда еще был жив Сталин, и такие темы считались националистическими, их осуждали. Ректор института Ара Саргсян посоветовал не браться за такую ​​опасную тему. Однако скажу, что в то время был сделан эскиз, который сохранился, мы его недавно продемонстрировали на выставке, посвященной 90-летию Саргиса Мурадяна. Тема была запретной, но отец все равно помнил о ней, и уже после смерти Сталина он одним из первых обратился к теме Геноцида армян в своих работах (''Комитас: последняя ночь'', ''Комитас, 1915 год, апрель'') и к другим темам, касающимся истории армянского народа. Картина ''Комитас: последняя ночь'' является частью постоянной экспозиции Национальной галереи Армении. Отмечу, что портреты Комитаса писали и до этого, однако никогда раньше его фигуру не отражали в контексте Геноцида армян.
В 1956 году произведение ''Комитас: последняя ночь'' стало уже классическим и знаменитым, превратившись в символ: оно и отражало тему Геноцида армян, и вбирало в себя коллективный образ всей уничтоженной армянской интеллигенции. Отмечу, что картина ''Комитас: последняя ночь'' была одной из любимых работ отца.
- Как картина ''Комитас: последняя ночь'' стала такой знаменитой?
- После участия в очередной республиканской выставке в Армении, в 1957 году, возникла долгая дискуссия о том, стоит ли везти картину на выставку в Москву, где проводились дни культуры Армении. Говорят, что некоторые сотрудники нашего министерства ужасно испугались появления такой темы в Москве. В конце концов, благодаря тогдашнему заместителю министра культуры, который утверждал, что картина обладает силой мощного воздействия, ее решили отвезти в Москву, на выставку. Там картина получила Золотую медаль. Получается, что картину приняло и общество, и руководство страны.
Кстати, есть одна интересная история об этой картине. В то время Паруйр Севак (знаменитый армянский поэт – ред.) был аспирантом в Москве. Во время выставки он вошел в зал, подошел к произведениям армянского искусства, встал перед  картиной ''Комитас: последняя ночь'' и вопросил: ''Кто автор этой картины?''. Так он познакомился с моим отцом. Сегодня это выглядит как легенда. Позже, после смерти моих родителей, когда я читала их переписку, я поняла, что до того Севак и мой отец были слегка знакомы по Еревану. Они были знакомы просто по-человечески, но в этот день они открыли друг друга как представители искусства. В день выставки мой отец и Паруйр Севак вместе отправились в студенческое общежитие, где один из них всю ночь писал стихи о Комитасе, другой – рисовал его. С этого момента началась их неразлучная дружба. Кстати, ярким выражением их дружбы является фреска моего отца в Доме-музее Севака, а также многочисленные портреты Паруйра Севака. Отец его тоже представлял в качестве собирательного образа нашего времени.