Գործնական միջոցներ ձեռնարկել մարդկանց միջև շփումների հաստատման ուղղությամբ. հայտարարություն
Ապրիլի 15-ին Մոսկվայում ռուսաստանյան կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովի, Էլմար Մամեդյարովի և Զոհրաբ Մնացականյանի աշխատանքային հանդիպումը, որին միացան  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա),  ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
Ի զարգացումն ս.թ. մարտի 29-ին Վիեննայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև կայացած գագաթաժողովի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին իրադրությունը սահմանին և շփման գծում, ինչպես նաև հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության հաստատման հեռանկարները: Տեղի ունեցավ մտքերի հանգամանալի  փոխանակում կարգավորման հիմնարար հարցերի շուրջ:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները վերահաստատեցին կողմերի մտադրությունը շարունակելու քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը: Ընդգծվեց շահագրգռվածությունը հակամարտության գոտում իրադրության հետագա կայունացման ուղղությամբ, մասնավորապես գյուղատնտեսական աշխատանքների ժամանակաշրջանում: Նրանք նաև պայմանավորվեցին փոխադարձության հիման վրա միջոցներ ձեռնարկել թույլատրելու կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող անձանց հարազատների այցերը: Նախարարները պատրաստակամություն հայտնեցին գործնական միջոցներ ձեռնարկել մարդկանց միջև շփումների հաստատման ուղղությամբ, այդ թվում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների փոխադարձ այցելությունների միջոցով:
Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը միջնորդական առաքելությանը՝ ուղղված տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը: Հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվեցին շարունակել շփումները մոտ ապագայում ››:

Ministers Expressed Willingness to Start Concrete Work on Establishing Contacts Between People: Joint Statement by the FMs of Azerbaijan, Armenia, Russia
On 15 April, Foreign Ministers of Russia, Azerbaijan, and Armenia – Sergey Lavrov, Elmar Mammadyarov, and Zohrab Mnatsakanyan – held a working meeting in Moscow at the initiative of the Russian side. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Andrew Schofer of the United States of America, and Stéphane Visconti of France), as well as Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk, joined the meeting.
As a follow-up to the agreements reached by President Aliyev and Prime Minister Pashinyan at their summit in Vienna on 29 March of this year, the participants in the meeting discussed the situation at the border and the line of contact, as well as the prospects for establishing humanitarian co-operation. They also exchanged detailed views on key aspects of the settlement process.
The Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia reaffirmed the intention of the parties to continue their efforts to resolve the Nagorno-Karabakh conflict through political and diplomatic means. The Ministers emphasized their interest in further stabilization of the situation in the conflict zone, in particular during agricultural activities. They also agreed to take measures, on a mutual basis, to allow families to have access to their relatives held in custody in the respective detention centers of the parties. The Ministers expressed their willingness to start concrete work on establishing contacts between people, including through mutual visits of media representatives.
The Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation and the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group reiterated their commitment to the mediation mission aimed at achieving a sustainable peace in the region. The participants of the meeting agreed to continue their contacts in the near future.