Վարչապետը և Հայաստանում Բելառուսի դեսպանը քննարկել են համագործակցության զարգացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին:
Նիկոլ Փաշինյանը, ողջունելով Հայաստանում Բելառուսի դեսպանին, նշել է, որ երկու երկրներն ունեն պատմականորեն ձևավորված բարեկամական լավ հարաբերություններ, և պետք է համատեղ աշխատել դրանք պահպանելու և խորացնելու ուղղությամբ: ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափերով, ինչպես նաև արդյունավետ համագործակցությունը ինտեգրացիոն միավորումների և կառույցների շրջանակում: Այս համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ապրիլի 30-ին Երևանում կայանալիք ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին Բելառուսի վարչապետի մասնակցությունը, որը լավ առիթ է՝ նաև երկկողմ կապերի ընդլայնման հեռանկարները քննարկելու համար:
ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, և Բելառուսը շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցության հետևողական խորացմամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Իգոր Նազարուկը կարևորել են երկկողմ բարձրաստիճան շփումների ակտիվացումը և քննարկել հայ-բելառուսական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցեր՝ անդրադառնալով, մասնավորապես, տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին: Վարչապետն անդրադարձել է բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ձեռնարկած քայլերին և առաջարկել բելառուսական բիզնես շրջանակներին ներկայացնել մեր երկրում ազատ տնտեսական գործունեության համար ստեղծված լայն հնարավորությունները: Դեսպան Նազարուկը վստահեցրել է, որ կփոխանցի այս ուղերձը և նշել, որ բելառուսական կողմի համար հետաքրքրական է քաղաքային տնտեսության, ենթակառուցվածքների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ առարկայական քննարկումներ ծավալել տնտեսական, մշակութային, հումանիտար կապերի խորացման ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետը և Հայաստանում Բելառուսի դեսպանը մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ: Տարածաշրջանում կայունության և հավասարակշռության ապահովման տեսանկյունից ՀՀ վարչապետը կարևորել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Բելառուսի կողմից հավասարակշռված մոտեցման պահպանումը:

Премьер Армении и посол Беларуси обсудили вопросы развития сотрудничества
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Беларусь в Республике Армения Игоря Назарука. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Никол Пашинян, приветствуя посла Беларуси в Армении, отметил, что между двумя странами исторически сложились хорошие дружеские отношения, и необходимо совместно работать над их сохранением и углублением. Премьер-министр отметил, что Армения придает большое значение активному политическому диалогу в двустороннем и многостороннем форматах, а также эффективному сотрудничеству в рамках интеграционных объединений и структур. В этом контексте премьер-министр Пашинян приветствовал участие премьер-министра Беларуси в заседании межправительственного совета ЕАЭС в Ереване 30 апреля, которое является хорошей возможностью обсудить перспективы расширения двусторонних связей.
Выразив благодарность за прием, посол Беларуси в Армении отметил, что двусторонние отношения динамично развиваются и Беларусь заинтересована в последовательном углублении сотрудничества с Арменией.
Никол Пашинян и Игорь Назарук отметили важность активизации двусторонних контактов на высоком уровне и обсудили вопросы повестки армяно-белорусских отношений, в частности, перспективы развития экономического сотрудничества. Премьер-министр коснулся шагов, предпринятых правительством Армении для улучшения предпринимательской среды, и предложил представить белорусским деловым кругам широкий спектр возможностей для свободной экономической деятельности в нашей стране. Посол Назарук заверил, что передаст это послание, и отметил, что белорусская сторона заинтересована в сотрудничестве в сферах городской экономики, инфраструктуры и информационных технологий. Была достигнута договоренность о проведении предметных дискуссий по углублению экономических, культурных и гуманитарных связей.
Премьер-министр Армении и посол Беларуси в Армении также обменялись мнениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. С точки зрения стабильности в регионе премьер-министр Республики Армения подчеркнул важность сохранения сбалансированного подхода к урегулированию нагорно-карабахского конфликта.