Ղազախստանը շահագրգռված է խորացնելու փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ. ՀՀ-ում Ղազախստանի դեսպան
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը և ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Վաղարշակ Հակոբյանն ապրիլի 16-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևի և Ղազախստանի «Նուր Օթան» կուսակցության միջազգային հարաբերությունների հարցերով վարչության պետի տեղակալ Ալիա Սախարիևայի հետ:
Դեսպանը, բարձր գնահատելով երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունները, վստահեցրել է, որ Ղազախստանը շահագրգռված է խորացնելու Հայաստանի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում, այդ թվում` Եվրասիական տնտեսական միության և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում:
Ղազախստանի խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող «Նուր Օթան» կուսակցության ներկայացուցիչն առաջարկել է առավել ակտիվացնել համագործակցությունն «Իմ քայլը» կուսակցության հետ:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարն իր պատրաստակամությունն է հայտնել երկու կուսակցությունների միջև փոխադարձ կապերի ընդլայնման գործում: Լիլիթ Մակունցն անդրադարձել է միջխորհրդարանական կառույցներում պատվիրակությունների համագործակցված աշխատանքներին՝ կարևորելով երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող խնդիրներում միմյանց աջակցությունը:
Վաղարշակ Հակոբյանն առաջարկել է համագործակցել խորհրդարանական բազմակողմ ձևաչափերում: Նա տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է Հայաստան-Ղազախստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի այցը Ղազախստան:
Անդրադառնալով երկկողմ համագործակցության բազմոլորտ օրակարգին` զրուցակիցները կարևորել են առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը` փաստելով, որ առկա է հայ-ղազախական համագործակցության խորացման դեռևս չիրացված մեծ ներուժ:

Посол: ''Казахстан заинтересован в углублении взаимодействия с Арменией''
16 апреля руководитель фракции ''Мой шаг'' Л.Макунц и руководитель парламентской группы дружбы Армения – Казахстан В.Акопян встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Казахстана в РА Т.Уразаевым и заместителем начальника Управления по вопросам международных отношений партии ''Нур Отан'' А.Сахариевой.
Посол, высоко оценив существующие между двумя странами отношения, заверил, что Казахстан заинтересован в углублении эффективного взаимодействия с Арменией как в двустороннем, так и многостороннем форматах, в том числе в рамках ЕАЭС и ОДКБ.
Представитель составляющей в парламенте Казахстана большинство партии ''Нур Отан'' предложил максимально активизировать сотрудничество с партией ''Мой шаг''.
Руководитель фракции ''Мой шаг'' выразила готовность к расширению взаимосвязей между двумя партиями. Л.Макунц обратилась к согласованной работе делегаций в межпарламентских структурах, подчеркнув важность поддержки друг друга в вопросах, представляющих обоюдный интерес.
В.Акопян предложил сотрудничать в различных парламентских форматах. Он сообщил, что намечается визит в Казахстан парламентской армяно-казахской группы дружбы.
Обратившись к повестке дня двустороннего сотрудничества, собеседники подчеркнули важность расширения торгово-экономических связей, констатировав наличие все еще нереализованного большого потенциала в углублении армяно-казахского сотрудничества.