Նիկոլ Փաշինյանը Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը երկրի բարձրագույն հոգևոր և աշխարհիկ ղեկավարության հետ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ կատարվել է Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների բարեխոսական կարգ։
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանն ու տիկին Հակոբյանն այցելել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ՝ ծանոթացել «Հայոց ցեղասպանության 150-ամյա վկաները. Կոմիտաս Վարդապետ և Հովհաննես Թումանյան» խորագրով ցուցադրությանը ներկայացված ցուցանմուշներին:
Ցուցադրությունը նվիրված է հայ ժողովրդի մեծանուն մտավորականներ Կոմիտաս Վարդապետի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյաններին:
Ցուցադրության նպատակը Հայոց ցեղասպանության պատմության հետ վերջիններիս ունեցած առնչությունների հանրահռչակումն է: Ցուցադրությունն ունի բովանդակային երկու հիմնական ուղղվածություն. մի կողմից լուսաբանվում են երկու մեծությունների բարեկամական ու ստեղծագործական առնչությունները, մյուս կողմից՝ առավել շեշտադրված՝ Հայոց ցեղասպանության ու դրա ծանր հետևանքների հետ ունեցած վերջիններիս անմիջական կապը:
Ութ խորագրերից կազմված երկլեզու (հայերեն, անգլերեն) ցուցադրության մեջ ներառված են ինչպես «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի, այնպես էլ ՀՀ տարբեր արխիվների ու թանգարանների ֆոնդերում պահվող բնօրինակ նյութեր, բացառիկ կադրեր: Առաջին անգամ ցուցադրվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած բիթլիսցի Աղավնի Մկրտչյանի տեսաձայնագրությունից հատված Հովհաննես Թումանյանի՝ 1915 թ. Էջմիածնում գաղթականներին օգնություն կազմակերպելու մասին: Ներկայացված բացառիկ բնօրինակ նյութերի մեջ առանձնահատուկ է 1915 թ. ապրիլի 11/24-ին Չանկըրը աքսորված և սպանված մտավորականներից Վարդերես Աթանեսյանի՝ աքսորի ընթացքում պատրաստած և մեզ հասած ուլունքաշար-համրիչը՝ բախտակից աքսորյալ 99 մտավորականների անունների փորագրությամբ, ի դեպ՝ առաջին հատիկի վրա Կոմիտաս Վարդապետի անունն է:
Ցուցադրությունն ուղեկցվում է Թումանյանի «Անուշ» պոեմի հիման վրա Կոմիտասի համանուն անավարտ օպերայի երաժշտությամբ՝ Արաքս Մանսուրյանի կատարմամբ: Ներկայացված են նաև հայ մեծանուն նկարիչ Սարգիս Մուրադյանի՝ «Կոմիտաս» շարքից մի քանի էսքիզներ: Ցուցադրությունը կգործի մինչև սույն թվականի օգոստոսի 30-ը:

Никол Пашинян в Цицернакаберде почтил память жертв Геноцида армян (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и г-жа Анна Акопян вместе с высшим духовным и светским руководством страны посетили Мемориал Цицернакаберда, чтобы почтить память жертв Геноцида армян. Никол Пашинян возложил венок к мемориалу и цветы - у вечного огня памяти невинных жертв Геноцида армян.
Во главе с Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым был совершен чин Заступничества, посвященный святым великомученикам Геноцида армян.
Затем премьер-министр Пашинян и г-жа Анна Акопян посетили Музей-институт Геноцида армян и ознакомились с экспозицией на тему “150-летние свидетели Геноцида армян: Комитас Вардапет и Ованес Туманян”
Экспозиция посвящена 150-летию двух великих армянских интеллигентов - Комитаса Вардапета и Ованеса Туманяна.
Целью выставки является популяризация их связей с историей Геноцида армян. Выставка имеет два основных направления: с одной стороны, представлены дружеские и творческие отношения двух гениев, а с другой стороны - влияние Геноцида армян и его трагических последствий на них.
Двуязычная (на армянском и английском языках) экспозиция, состоящая из восьми частей, включает как оригинальные материалы из коллекций Музея-института Геноцида армян, так и материалы и фотографии из различных архивов и музеев Армении. В первый раз демонстрируется отрывок видеозаписи рассказа пережившей геноцид жительницы Битлиса Агавни Мкртчян о том, как Туманян в 1915 году в Эчмиадзине организовывал помощь для беженцев. В представленных экспонатах есть и исключительные предметы, например, бусы-счеты, сделанные во время изгнания и дошедшие до нас высланным в Занкере и впоследствии убитым представителем интеллигенции Вардересом Атанесяном, с выгравированными именами 99 ссыльных представителей интеллигенции и именем Комитаса Вардапета на первой бусине.
Выставка сопровождается исполнением Аракс Мансурян неоконченной оперы Комитаса “Ануш”, написанной на основе сюжета одноименной поэмы Туманяна. Представлены также эскизы известного армянского художника Саркиса Мурадяна из серии “Комитас”. Экспозиция будет действовать до 30 августа текущего года.