Նիկոլ Փաշինյանը Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը երկրի բարձրագույն հոգևոր և աշխարհիկ ղեկավարության հետ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ կատարվել է Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների բարեխոսական կարգ։
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանն ու տիկին Հակոբյանն այցելել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ՝ ծանոթացել «Հայոց ցեղասպանության 150-ամյա վկաները. Կոմիտաս Վարդապետ և Հովհաննես Թումանյան» խորագրով ցուցադրությանը ներկայացված ցուցանմուշներին:
Ցուցադրությունը նվիրված է հայ ժողովրդի մեծանուն մտավորականներ Կոմիտաս Վարդապետի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյաններին:
Ցուցադրության նպատակը Հայոց ցեղասպանության պատմության հետ վերջիններիս ունեցած առնչությունների հանրահռչակումն է: Ցուցադրությունն ունի բովանդակային երկու հիմնական ուղղվածություն. մի կողմից լուսաբանվում են երկու մեծությունների բարեկամական ու ստեղծագործական առնչությունները, մյուս կողմից՝ առավել շեշտադրված՝ Հայոց ցեղասպանության ու դրա ծանր հետևանքների հետ ունեցած վերջիններիս անմիջական կապը:
Ութ խորագրերից կազմված երկլեզու (հայերեն, անգլերեն) ցուցադրության մեջ ներառված են ինչպես «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի, այնպես էլ ՀՀ տարբեր արխիվների ու թանգարանների ֆոնդերում պահվող բնօրինակ նյութեր, բացառիկ կադրեր: Առաջին անգամ ցուցադրվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած բիթլիսցի Աղավնի Մկրտչյանի տեսաձայնագրությունից հատված Հովհաննես Թումանյանի՝ 1915 թ. Էջմիածնում գաղթականներին օգնություն կազմակերպելու մասին: Ներկայացված բացառիկ բնօրինակ նյութերի մեջ առանձնահատուկ է 1915 թ. ապրիլի 11/24-ին Չանկըրը աքսորված և սպանված մտավորականներից Վարդերես Աթանեսյանի՝ աքսորի ընթացքում պատրաստած և մեզ հասած ուլունքաշար-համրիչը՝ բախտակից աքսորյալ 99 մտավորականների անունների փորագրությամբ, ի դեպ՝ առաջին հատիկի վրա Կոմիտաս Վարդապետի անունն է:
Ցուցադրությունն ուղեկցվում է Թումանյանի «Անուշ» պոեմի հիման վրա Կոմիտասի համանուն անավարտ օպերայի երաժշտությամբ՝ Արաքս Մանսուրյանի կատարմամբ: Ներկայացված են նաև հայ մեծանուն նկարիչ Սարգիս Մուրադյանի՝ «Կոմիտաս» շարքից մի քանի էսքիզներ: Ցուցադրությունը կգործի մինչև սույն թվականի օգոստոսի 30-ը:

Nikol Pashinyan Pays Tribute to Armenian Genocide Victims at Tsitsernakaberd
Accompanied by Armenia’s highest spiritual and secular leadership, Prime Minister Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan visited the Tsitsernakaberd Memorial to commemorate the victims of the Armenian Genocide. Nikol Pashinyan laid a wreath at the monument and dipped flowers at the eternal flame to the victims of the Armenian Genocide.
Catholicos of All Armenians, His Holiness Garegin II presided over the Service of Invocation, dedicated to the holy martyrs of the Armenian Genocide.
Later on, Prime Minister Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan visited the Armenian Genocide Museum-Institute and got acquainted with the exhibits on display at the exposition referred to as “150-year-old witnesses of the Armenian Genocide: Komitas Vardapet and Hovhannes Tumanyan.”
Dedicated to the 150th anniversary of great Armenian intellectuals Komitas Vardapet and Hovhannes Tumanyan, the exposition seeks to inform the public about the history of the Armenian Genocide.
The exhibition has two key aspects: on the one hand, it presents the friendly and creative ties between the two geniuses, and on the other hand, the impact the Armenian Genocide on their lives. The bilingual (in Armenian and English) exposition, consisting of eight parts, comprises both original materials from the collections of the Armenian Genocide Museum Institute and materials and photographs from various archives and museums of Armenia.
Authored by Bitlis resident Agavni Mkrtchyan, who had survived the genocide, a video on how Tumanyan organized assistance for refugees in Echmiadzin in 1915 is presented for the first time. There are exceptional exhibits, including a beads-scores made by Varderes Atanesyan during the years in exile with the engraved names of 99 intellectuals, including the name of Komitas Vardapet on the first bead.
The exhibition is accompanied by Araks Mansuryan’s performance of Komitas’s unfinished Anush opera, which is based on the eponymous poem by Tumanyan. Sketches from Komitas series, authored by famous Armenian painter Sarkis Muradyan, are also presented. The exposition will be on until August 30, 2019.