Հայտնի են «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի 2019-ի հավակնորդները
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը մեծարում է երեք մարդասերներին՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գերությունից կանանց ազատագրելու, Եմենի գաղտնի բանտային ցանցը բացահայտելու և Նիգերիայում առևանգված աղջիկներին ազատ արձակելու համար բանակցելու ազնիվ նվիրման համար:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովն առանձնացրել է 2019թ. «Ավրորայի» երեք բացառիկ հերոսների, որոնց ընտրել է դրսևորած եզակի խիզախության, նվիրվածության և ազդեցության համար: 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը կհայտարարվի հոկտեմբերի 20-ին՝ Հայաստանում: 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի մրցանակով դափնեկիրը կստանա հնարավորություն՝ շարունակելու մարդասիրության շղթան և աջակցելու իր գործը ոգեշնչած կազմակերպություններին:
2019թ. «Ավրորայի» հերոսներն են.
• Միրզա Դինայի՝ «Լյուֆթբրյուքե Իրաք»(«Օդային կամուրջ Իրաք») կազմակերպության համահիմնադիր և տնօրեն: Մարդասիրական կազմակերպությունն Իրաքից Գերմանիա է տեղափոխում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման բարբարոսություններից տուժած եզդիներին և ցուցաբերում բժշկական օգնություն: Դինային օգնել է հարյուրավոր կանանց փախչել «Իսլամական պետության» կողմից վերահսկվող տարածքներից, անձամբ ներգրավվել նրանց անվտանգ վայր տեղափոխելու աշխատանքներում և ջուր ու սնունդ հասցրել մեկուսացման մեջ գտնվող եզդիներին: Առաջնորդվելով մարդկանց փրկելու մեծագույն ցանկությամբ՝ նա կարողացել է ճանապարհներ գտնել և հաղթահարել բազմաթիվ բյուրոկրատական, տեղափոխման հետ կապված խոչընդոտներ՝ օգնելով ամենակարիքավորներին: Միրզա Դինային առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնք կրթության հնարավորություն են տալիս անապահով աշակերտներին և օգնություն տրամադրում աղետներից տուժածներին: Դրանք են «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» (Luftbrücke Irak) կազմակերպությունը, «ՍԻԴ» հիմնադրամը (SEED Foundation) և «Շայ» հիմնադրամը (Shai Fund):
• Զանա Բուկար Մուստաֆա՝ փաստաբան, «Ֆյուչըր փրաուիս» իսլամական հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն (Future Prowess Islamic Foundation): Հիմնադրամի դպրոցը կրթություն է տրամադրում Նիգերիայի Մայդուգուրի քաղաքի ընչազուրկ երեխաներին և պաշտպանում նրանց: 2016թ. հոկտեմբերին Զանա Բուկար Մուստաֆան գաղտնի հանդիպեց «Բոքո hարամի» ապստամբների հետ Սամբիսայի անտառներում տեղակայված նրանց թաքստոցում և վերադարձավ այնտեղից՝ իր հետ բերելով առևանգված 21 երեխա: Տասներեք ամիս անց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, Շվեյցարիայի կառավարության և Նիգերիայի իշխանությունների աջակցությամբ նա բանակցեց ևս 82 աղջիկների ազատ արձակման շուրջ: Զանա Բուկար Մուստաֆան առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնց նպատակն է կառուցել ուժեղ համայնք և բարելավել կառավարման մեխանիզմները, ինչն էլ կբերի հակամարտությունների նվազեցման: Դրանք են «Ֆյուչըր փրաուիս» իսլամական հիմնադրամը (Future Prowess Islamic Foundation), «Ադաբ» համայնքային վերականգնման հիմնադրամը (Adab Community Renewal Foundation) և «Հերվա» համայնքային զարգացման նախաձեռնությունը (Herwa Community Development Initiative):
• Հուդա ալ-Սարարի՝ փաստաբան և ակտիվիստ: Հուդա ալ-Սարարին մարդու իրավունքների պաշտպան է, որը ոգեշնչում է իր խիզախությամբ: Եմենցի այս կինը հետաքննել և բացահայտել է իր երկրում գոյություն ունեցող գաղտնի բանտային ցանցը, որը ղեկավարում են դրսի իշխանությունները: Գաղտնի բանտերում անազատության մեջ են պահում հազարավոր տղամարդկանց և տղաների: Հուդա ալ-Սարարին անհերքելի ապացույցներ է հավաքել ընդհատակում գործող կալանավայրերում տեղի ունեցող խոշտանգումների մասին և դրանք փոխանցել «Էմնըսթի Ինթըրնեյշընըլ»  (Amnesty International) և «Հյումըն Ռայթս Ուոթչ» (Human Rights Watch) կազմակերպություններին, որպեսզի միջազգային այս կառույցները զբաղվեն խնդրով: Նա առաջադրել է մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող մեկ և խտրականության դեմ ու հանուն հավասարության պայքարող երկու կազմակերպություն. «Ռիփրիվ» (Reprieve) կազմակերպությունը, «Իքուըլ Ռայթս Թրասթ» (Equal Rights Trust) կազմակերպությունը և «Վեթաք»՝ հանուն քաղաքացիական կողմնորոշման հիմնադրամը (Wethaq Foundation for Civil Orientation):
«Այս մարդասերները ոգևորում են իրենց օրինակով: Նրանք ազնիվ պայքար են մղում՝ հանուն մարդկության: «Ավրորա» մրցանակը մեծարում և գնահատում է մարդասիրական այն ահռելի ազդեցությունը, որը կարող են ունենալ այս անհատները՝ շնորհիվ իրենց համառության և նվիրման: Այն, թե ինչպես է «Ավրորան» կարևորում այս մարդասերների ձեռքբերումներն ու ընդլայնում նրանց կարողությունների սահմանները, արժանի է համաշխարհային երախտագիտության և ճանաչման: Այս մրցանակը նման չէ մյուսներին. այն հերոսներին տալիս է այն ճանաչումը, որին նրանք արժանի են՝ խրախուսելով շարունակել իրենց գործը,- նշեց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ և Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը 2019թ. «Ավրորայի» հերոսներին ընտրել է 72 երկրներից առաջադրված 719 հավակնորդներից, որոնցից 523-ը եղել են չկրկնվող թեկնածուներ:
««Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի առանձնացրած այս երեք անհատներն արտասովոր մարդիկ են: Նրանք իրենց կյանքի գնով ավելի լավն են դարձնում այլ մարդկանց կյանքը: Որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ սեփական փորձով կարող եմ ասել, թե ինչպես է այս մրցանակն ազդում տեղի մարդկանց կյանքի վրա և տարածում մարդասիրություն աշխարհի այնպիսի անկյուններում, որոնք հաճախ անտեսված են: Հավանաբար ամենակարևորը մրցանակի ընձեռած հնարավորությունն է՝ շարունակել մարդասիրության շղթան՝ 1 մլն ԱՄՆ դոլարի մրցանակը փոխանցելով մարդասիրական գործին: Սա է «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի ճշմարիտ դրսևորումը»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ և 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Թոմ Քաթինան:
2018թ. «Ավրորա» մրցանակը շնորհվեց փաստաբան և ռոհինջա մուսուլման առաջնորդ Չո Լա Աունին, որը 12 տարի անցկացրել էր անազատության մեջ՝ մեղադրվելով կազմակերպված խտրականության և բռնության դեմ բողոքի խաղաղ ցույցերի անցկացման համար: Այդուհանդերձ, նա չի նահանջել և իրավական գիտելիքն ու փորձը կիրառում է՝ պայքարելու իր համայնքում հավասարության, կրթության բարելավման և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար: Չո Լա Աունը որոշել է աջակցել Մյանմայի փախստականներին բժշկական օգնություն և աջակցություն տրամադրող միջազգային կազմակերպությունների:
2019թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը տեղի կունենա առաջին «Ավրորա» ֆորումի ժամանակ, որը տեղի կունենա Հայաստանում 2019թ. հոկտեմբերի 14-21-ը: Ֆորումը Հայաստան կբերի աշխարհի սոցիալական, գիտական, կրթական և մարդասիրական լավագույն փորձը:

2019 Aurora Prize Nominees Announced
The Aurora Prize for Awakening Humanity recognizes three extraordinary humanitarians for their noble commitment to liberating women from ISIS captivity, challenging a network of secret prisons in Yemen and negotiating the release of kidnapped schoolgirls in Nigeria.
The Aurora Prize for Awakening Humanity’s Selection Committee has named three outstanding 2019 Aurora Humanitarians, recognized for performing acts of exceptional courage and their commitment to saving human life. The 2019 Aurora Prize Laureate will be announced at a ceremony in Armenia on October 20, 2019. With a $1 million award the Laureate will get an opportunity to continue the cycle of giving and support the organizations that have inspired their work.
The 2019 Aurora Humanitarians are:
• Mr. Mirza Dinnayi, Co-Founder and Director of Luftbrücke Irak (Airbridge Iraq), a humanitarian organization that flies Yazidi victims from Iraq to Germany for medical treatment. Mirza Dinnayi has helped several hundred women escape from the territories controlled by ISIS, personally taking part in missions to bring them back to safety, and delivered food and water to the Yazidis in isolated areas. Driven by his passion to save lives, he has found a way to overcome numerous bureaucratic and logistic obstacles to help the most vulnerable. Mr. Dinnayi has nominated three organizations that provide educational opportunities to underserved students and disaster relief: Air Bridge Iraq, SEED Foundation and Shai Fund.
• Mr. Zannah Bukar Mustapha, lawyer, Director and Founder of Future Prowess Islamic Foundation – a school that provides education to some of the most deprived children in Maiduguri, Nigeria. In October 2016, he secretly traveled to meet with Boko Haram rebels in their Sambisa forest hideout during a media blackout and left with 21 children. Thirteen months later, supported by ICRC, the Swiss government and the Nigerian authorities, he negotiated the additional release of 82 girls. Zannah Bukar Mustapha has nominated three organizations that aim to reduce conflict through strong community effort and good governance: Future Prowess Islamic Foundation, Adab Community Renewal Foundation and Herwa Community Development Initiative.
• Ms. Huda Al-Sarari, lawyer and activist. Huda Al-Sarari is a brave and inspiring Yemeni human rights activist, who singlehandedly investigates, exposes and challenges a clandestine network of secret prisons run by foreign governments in Yemen, where thousands of men and boys have faced arbitrary detention. She has amassed incontrovertible evidence of the abuse that takes place within the prisons and succeeded in convincing Amnesty International and Human Rights Watch to take up the cause. She has nominated an international organization that defends victims of extreme human rights abuse and two organizations that combat discrimination and promote equality: Reprieve, Equal Rights Trust and Wethaq Foundation for Civil Orientation.
“These are awe-inspiring humanitarians, fighting the good fight for our common humanity.  The Aurora Prize acknowledges the immense humanitarian impact that can be made by the persistence and commitment of single individuals and deserves the world’s gratitude for the way in which it highlights their achievement and maximizes their capacity. This Prize, like no other, gives these heroes the recognition they deserve and empowers them to continue their work,” noted Gareth Evans, Aurora Prize Selection Committee member and President Emeritus of the International Crisis Group.
The Selection Committee had chosen the three Aurora Humanitarians from 719 nominations for 523 unique candidates submitted from 72 countries.
Dr. Tom Catena, Inaugural Chair of the Aurora Humanitarian Initiative and the 2017 Prize Laureate said,“The three heroes chosen by the Aurora Prize Selection Committee are extraordinary individuals who have worked to better people’s lives at huge personal risk and cost. As an Aurora Prize Laureate, I have first-hand experience of the impact the Aurora Prize has made on the lives of local actors pursuing humanitarian causes in places around the world that are often overlooked. Perhaps most importantly, the cycle of giving supported by the Prize – the opportunity to divide the award between other humanitarian organizations – is a true demonstration of gratitude in action.”
The 2018 Aurora Prize was awarded to Mr. Kyaw Hla Aung, a lawyer and Rohingya Muslim leader who, despite being imprisoned for a collective 12 years for peaceful protests against systematic discrimination and violence, uses his legal expertise to fight for equality, improvements in education and human rights for his community. Mr. Kyaw Hla Aung has decided to support international organizations that provide medical aid and assistance to refugees in Myanmar.
The 2019 Aurora Prize ceremony will take place during the first Aurora Forum, an ambitious and sweeping week of activities, which will be held on October 14-21, 2019, in Yerevan, Armenia, highlighting the best of the world’s social, scientific, educational and humanitarian practices.