Վարչապետը հաջողություն է մաղթել «Հայկական արծիվներ» շախմատային թիմի անդամներին՝ սպասվող եզրափակչից առաջ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Pro Chess League շախմատի ակումբային մրցաշարի 2019թ. եզրափակիչ փուլ անցած «Հայկական արծիվներ» (Armenia Eagles) թիմի անդամներին: Եզրափակիչ փուլը տեղի է ունենալու Սան Ֆրանցիսկոյում՝ մայիսի 4-ին և 5-ին:
Հայաստանը ներկայացնող թիմի ավագ, ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը վարչապետ Փաշինյանին է ներկայացրել «Հայկական արծիվներ» թիմի անդամներին՝ Զավեն Անդրիասյանին, Հայկ Մարտիրոսյանին, Գոռ Վարդանյանին, Շանթ Սարգսյանին ու Աննա Սարգսյանին, նրանց մարզական ճանապարհն ու հաջողությունները: Նա նշել է, որ թիմն այս հեղինակավոր մրցաշարի 2018թ. գործող չեմպիոնն է, ինչը մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է, և 2019թ. եզրափակիչ փուլ անցած թիմն այս տարի ևս մտադիր է հաղթել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ոգևորիչ է համարել «Հայկական արծիվներ»-ի շախմատային ձեռքբերումները, մաղթել նրանց՝ հաղթանակ առաջիկա եզրափակչում և հետագա հաջողություններ:
Թիմի անդամները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մրցաշարի եզրափակչից առաջ իրենց ընդունելու և քաջալերելու համար:
Վարչապետը «Հայկական արծիվներ» թիմի անդամների հետ մտքեր է փոխանակել նաև Հայաստանում շախմատի տարածման, Հայաստանի՝ որպես շախմատային պետություն դիրքավորման և այս համատեքստում երկրի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացման, հայկական chessify բջջային հավելվածի գործածության և օգտակարության, դպրոցներում շախմատի դասավանդման և այլ հարցերի շուրջ:

Премьер Армении пожелал успехов команде "Армянские орлы"
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня членов команды "Армянские орлы", которые прошли в финал шахматного турнира Pro Chess League 2019. Финальный тур состоится в Сан-Франциско 4 и 5 мая.
Капитан представляющей Армению команды, депутат НС Артак Манукян представил премьер-министру Пашиняну членов команды "Армянские орлы" - Завена Андриасяна, Айка Мартиросяна, Гора Варданяна, Шанта Саркисяна и Анну Саркисян, их спортивный путь и успехи. Он отметил, что команда является действующим чемпионом этого престижного турнира 2018 г., что является большой честью и ответственностью, и прошедшая в финал команда также собирается победить в этом году.
Премьер-министр Никол Пашинян назвал шахматные достижения "Армянских орлов" вдохновляющими, пожелал им победы в предстоящем финале и дальнейших успехов.
Члены команды поблагодарили премьер-министра Никола Пашиняна за прием и поддержку перед финалом турнира.
Премьер-министр также обменялся мнениями с членами армянской команды "Армянские орлы" о продвижении шахмат в Армении, позиционировании Армении в качестве шахматной державы, повышении туристической привлекательности страны в этом контексте, использовании и полезности армянского приложения chessify для мобильных телефонов, шахматном образовании в школах и других вопросах.