Զենքի առևտրի միջազգային համաձայնագրից ԱՄՆ դուրս գալու որոշումը խախտում է կայունությունն աշխարհում. ԵՄ արձագանքը
Եվրամիությունն ափսոսանք է հայտնել Զենքի առևտրի միջազգային համաձայնագիրը չվավերացնելու մասին ԱՄՆ նախագահի որոշման առնչությամբ, ինչը խրախուսում է զենքի անօրինական շրջանառությունն ու խախտում է կայունությունն աշխարհում:
Ինչպես հաղորդում է ТАСС գործակալությունը, այս մասին ասված է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարության մեջ, որում ընդգծվում է, որ Եվրամիությունը նախկինի պես կոչ է անում բոլոր երկրներին, հատկապես զենքի հիմնական ներկրող-արտահանողներին, միանալ պայմանագրին»:
«Զենքի չվերահսկվող առևտուրը հսկայական տառապանքներ է հասցնում մարդկանց աշխարհի տարբեր հատվածներում՝ սրելով ռազմական հակամարտությունները, ահաբեկչությունը և կազմակերպված հանցավորությունը: Հրաձգային զենքը մինչև կես մլն մարդու պատճառ է դառնում ամեն տարի», - ասվում է փաստաթղթում:
Հիշեցնենք, որ Զենքի առևտրի միջազգային համաձայնագրից դուրս գալու մտադրության մասին ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է ուրբաթ՝ ապրիլի 26-ին:

Отказ США от договора о торговле оружием подрывает стабильность в мире: реакция ЕС
Евросоюз сожалеет о решении США отказаться от ратификации Международного договора о торговле оружием, что поощряет нелегальный трафик оружия и подрывает стабильность в мире.
Об этом, как передает агентство ТАСС,  говорится в распространенном в субботу заявлении официального представителя внешнеполитической службы ЕС. В нем подчеркивается, что "ЕС по-прежнему призывает все страны, в особенности ключевых экспортеров и импортеров оружия, присоединиться к этому договору без промедления".
"Нерегулируемая торговля оружием причиняет огромные страдания людям во многих частях света, подпитывая военные конфликты, терроризм и организованную преступность. Стрелковое оружие является причиной гибели до полумиллиона человек ежегодно, не говоря о жертвах других видов обычных вооружений", - говорится в документе.
"Принятое США решение отозвать свою подпись не будет способствовать усилиям по повышению прозрачности мировой торговли оружием, пресечению контрабанды и распространению обычных вооружений", - отмечается в заявлении.
Напомним, что в пятницу Дональд Трамп заявил, что попросит Сенат США остановить процесс ратификации договора, который был подписан во время президентства Барака Обамы.