Հնդկաստանում ընթանում Է համընդհանուր խորհրդարանական ընտրությունների չորրորդ փուլը
Հնդկաստանի ինը նահանգներում ապրիլի 29-ին ընթանում Է համընդհանուր խորհրդարանական ընտրությունների չորրորդ փուլը: Ընդհանուր առմամբ ընտրություններն անց են կացվելու յոթ փուլով, որի ընթացքում 957 թեկնածուներ կպայքարեն Հնդկաստանի խորհրդարանի ստորին պալատի 72 տեղի համար
Ընտրողներն իրենց ձայնը կտան Բիհարի, Ջամուի և Քաշմիրի Ջարքհանդի, Արևմտյան Բենգալիայի, Մադյա-Փրադեշի, Մահարաշտրայի, Օդիշայի, Ռաջասթանի, ինչպես նաև Ութար Փրադեշի նահանգներում:
Ընտրությունների երրորդ փուլում, որը կայացել Է ապրիլի 23-ին, մասնակցությունը կազմել Է ավելի քան 63 տոկոս: Հիմնական պայքարը ծավալվում է երկու քաղաքական ուժերի՝ կառավարող «Բհարաթիա ջանաթա պարտիի» և «Հնդկաստանի ազգային կոնգրեսի» միջև:
Հնդկաստանում ընդհանուր առմամբ գրանցված Է մոտավորապես 900 մլն ընտրող:
Ընտրությունները կարելի Է ամենաերկարը համարել աշխարհում: Դրանք բոլոր 29 նահանգներում և յոթ միութենական տարածքներում անցկացվում են յոթ փուլով (ապրիլի 11-ին, ապրիլի 18-ին, ապրիլի 23-ին, ապրիլի 29-ին, մայիսի 6-ին, մայիսի 12-ին և մայիսի 19-ին): Ձայների հաշվումը պետք Է ավարտվի մինչև մայիսի 23-ը:

В Индии начался четвертый этап всеобщих парламентских выборов
Четвертый из семи этапов всеобщих парламентских выборов начался в понедельник в девяти индийских штатах. Как сообщает избирательная комиссия страны, 957 кандидатов будут бороться за 72 места в нижней палате парламента Индии, передает ТАСС.
Явка на третьем этапе выборов, который состоялся 23 апреля, составила более 63%.
Как ранее сообщила Избирательная комиссия Индии, это голосование может стать самым масштабным в мировой истории по числу проголосовавших - в стране зарегистрировано порядка 900 млн избирателей. Выборы также можно назвать самыми долгими в мире. Они проходят во всех 29 штатах и на семи союзных территориях в семь этапов (11 апреля, 18 апреля, 23 апреля, 29 апреля, 6 мая, 12 мая и 19 мая). Подсчет голосов должен закончиться к 23 мая.
Основная борьба идет между двумя ведущими политическими силами Индии: правящей "Бхаратия джаната парти" (БДП) и оппозиционной партией "Индийский национальный конгресс". Главная интрига выборов состоит в том, сможет ли БДП повторить успех 2014 года, а действующий премьер Нарендра Моди занять пост второй раз подряд.