Ճապոնիայում պաշտոնապես հայտարարել են կայսեր` գահից հրաժարվելու մասին
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն պաշտոնապես հայտարարել է Ակիհիտո կայսեր` գահից հրաժավելու մասին, հայտնում է EFE գործակալությունը: «Կայսրը, հատուկ օրենքի համաձայն, այսօր հրաժարվել է գահից», - հայտարարել է Աբեն կայսերական պալատում կայացած հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ:
Ակիհիտո կայսրը հանդես է եկել հրաժեշտի ուղերձով` շնորհակալություն հայտնելով Ճապոնիայի ժողովրդին:
Այսպիսով, Ճապոնիայում ավարտվեց Հեյսեյի` «Խաղաղության հաստատման» (կառավարման կարգախոս) դարաշրջանը, որը սկսվել էր 1989 թվականի հունվարի 8-ին Ակիհիտոյի գահ բարձրանալով: Հեյսեյին մայիսի 1-ից, Նարուհիտո կայսեր գահ բարձրանալով (Ակիհիտոյի ավագ որդին), փոխարինելու կգա Ռեյվայի` «Գեղեցիկ ներդաշնակության» դարաշրջանը:

В Японии официально объявили об отречении императора Акихито
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ во вторник объявил об отречении императора Акихито от престола после 30 лет правления, сообщает Интерфакс со ссылкой на агентство EFE.
"Император, согласно особому закону, сегодня отрекается от престола", - заявил Абэ на торжественной церемонии в императорском дворце.
Сам 85-летний император Акихито произнес свое прощальное послание, выступая во дворце перед почти 300 гостями и членами императорской семьи. Император Акихито выразил благодарность японскому народу.
В Японии, таким образом, завершается эра Хэйсэй - "Установление мира" (девиз правления), которая началась 8 января 1989 года вместе с восхождением на трон Акихито. На смену Хэйсэй 1 мая, вместе с новым императором Нарухито (старшим сыном отрекающегося императора), придет эра "Рэйва" - "Прекрасная гармония".