Ղազախստանի ԿԸՀ-ն Տոկաևին գրանցել է որպես նախագահի թեկնածու
Ղազախստանի ԿԸՀ-ն Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին պաշտոնապես գրանցել է երկրի նախագահի թեկնածու, տեղեկացնում է NEWS.am-ը, հղում կատարելով NUR.KZ-ին։ Համապատասխան որոշումն այս մասին ընդունվել է ուրբաթ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նիստում։
Համաձայն արձանագրությունների տվյալների՝ վստահված անձինք հաջակցություն նախագահի թեկնածու Տոկաևի հավաքել են 315 910 քաղաքացու ստորագրություն Ղազախստանի բոլոր 17 շրջաններում, որոնցից հավաստի են ճանաչվել 313653-ը։
Ընդ որում՝ հավաստի ստորագրությունների անհրաժեշտ քանակը կազմում է ոչ պակաս, քան 118140։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ ԿԸՀ-ն նրա թեկնածությունը համարել է օրենսդրության պահանջներին համապատասխան։ Նա առաջադրվել է «Nur Otan» կուսակցության կողմից։
ԿԸՀ-ում փաստաթղթեր է հանձնել 9 հավակնորդ։ Բայց ավելի ուշ Թալգաթ Երգալիևը, որն առաջադրվել էր Ղազասխտանի շինարարների միության կողմից, որոշել է հետ կանչել իր դիմումը։ Մայիսի 2-ին ԿԸՀ-ն մերժել է Ժումատայ Ալիևին գրանցել որպես թեկնածու, որովհետև նա ազատ չի տիրապետում ղազախերենին։
ԿԸՀ տեղեկատվությամբ՝ մայիսի 2-ի դրությամբ յոթ առաջադրված թեկնածու համապատասխանում է օրենսդրության պահանջներին և սկսել է ստորագրահավաքը։ Նրանք են Սադիբեկ Տուգելը, Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ամանգելդի Տասպիխովը, Դանիա Եսպաևան, Տոլեուտակ Ռահիմբեկովը, Ժամբիլ Ահմետբեկովը և Ամիրժան Կոսանովը։

ЦИК зарегистрировала Токаева кандидатом в президенты
ЦИК Казахстана официально зарегистрировал Касым-Жомарта Токаева кандидатом в президенты страны, передает NUR.KZ. Соответствующее постановление об этом принято в пятницу на заседании Центризбиркома.
Согласно данным протоколам доверенными лицами в поддержку кандидата президенты Токаева были собраны подписи 315 910 граждан во всех 17 регионах Казахстана, из них достоверными были признаны 313 653.
При этом, необходимое число достоверных подписей в поддержку кандидата в президенты составляет количество не менее 118 140 подписей.
Ранее сообщалось, что ЦИК признал его кандидатуру соответствующей требованиям законодательства. Он является выдвиженцем от партии ''Nur Otan''.
Всего в Центризбирком сдали документы 9 претендентов. Однако позже Талгат Ергалиев, баллотируемый от Союза строителей Казахстана, принял решение отозвать свое заявление об участии в президентских выборах. Также 2 мая ЦИК отказал Жуматаю Алиеву в регистрации кандидатом из-за того, что он не владеет свободно казахским языком.
По информации ЦИК, по состоянию на 2 мая семь выдвиженцев соответствовали требованиям законодательства и приступили к сбору подписей в свою поддержку. Это Садыбек Тугел, Касым-Жомарт Токаев, Амангельды Таспихов, Дания Еспаева, Толеутай Рахимбеков, Жамбыл Ахметбеков и Амиржан Косанов.