Իսրայելը և Պաղեստինը համաձայնության են հասել Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ
Իսրայելը ևՊաղեստինը մայիսի 6-ին Եգիպտոսի միջնորդությամբ համաձայնության են հասել Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով պաղեստինցի պաշտոնյայի:
«Հրադադարի մասին համաձայնագիրը սկսել է գործել մայիսի 6-ին 04:30-ին (Երևանի ժամանակով 05:30-ին)»,- մեջբերում է գործակալությունը պաշտոնյայի խոսքը:
Պաղեստինցի արմատականները մայիսի 4-ին Գազայի հատվածից շուրջ 700 հրթիռ են արձակել Իսրայելի ուղղութամբ, դրանցից 240-ը կալանվել են «Երկաթե գմբեթ» հակաօդային պաշտպանության համակարգի կողմից: Հրթիռակոծումների հետևանքով զոհվել է չորս իսրայելացի, ևս մի քանիսը վիրավորվել են: Ի պատասխան իսրայելացի զինվորականները շուրջ 300 թիրախ են խոցել Գազայի հատվածում: Al Hadath հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Իսրայելի հարվածների հետևանքով երկու օրվա ընթացքում զոհվել է առնվազն 14 պաղեստինցի, տասնյակ բնակիչներ տուժել են:

Израиль и Палестина достигли соглашения о прекращении огня в секторе Газа
Израиль и Палестина при посредничестве Египта достигли в понедельник соглашения о прекращении огня в секторе Газа. Об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на палестинского чиновника., пишет ТАСС.
"Соглашение о прекращении огня начнет действовать в понедельник в 04:30", - приводит агентство слова чиновника.
Палестинские радикалы из сектора Газа выпустили по Израилю с 4 мая более 600 ракет, 150 из них были перехвачены системой ПВО "Железный купол". В результате обстрелов погибли четверо израильтян, еще несколько получили ранения. В ответ израильские военные поразили порядка 300 военных целей в секторе Газа. По данным телеканала Al Hadath, в результате израильских ударов за два дня не менее 14 палестинцев погибли, десятки пострадали.